1. خانه >
 2. اولویت‌های سیاستی >
 3. نظام‌های پرداخت و بیمه سلامت
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

مراقبت‌های بهداشتی که مجموعه‌ای از خدمات، محصولات، نهاده‌ها، قواعد و مقررات و نیز نیروی انسانی را در برمی‌گیرد بخش مهمی از تولید ناخالص ملی کشور را به خود اختصاص می‌دهد.
از طرف دیگر بازار مراقب‌های بهداشتی دارای مشخصه‌های نامعمول اقتصادی است که در سایر بخش‌های اقتصادی کمتر به این گستردگی به چشم می‌خورد. یکی از این مشخصه‌ها عدم اطمینان در حصول محصول نهایی (سلامت) طی فرآیندهای بهداشتی و درمانی است. از دیگر عوامل می‌توان به وسعت مداخله دولت، اختلاف دانش و اطلاعات نامتقارن بین فراهم‌کنندگان خدمت و مصرف‌کنندگان خدمات سلامت و نیز عوارض خارجی رفتار فرد که منجر به هزینه یا فایده برای سایرین می‌شود اشاره کرد.
خدمات سلامت از طریق تبدیل نهاده به ستانده غالباً در چارچوب یک‌نهاد اقتصادی (بنگاه) که در بستر "بازار" تصمیم‌گیری می‌کند ارائه می‌شود. این اندرکنش از طریق روابط مالی و نظام‌های دریافت و پرداخت انجام می‌گیرد. در این میان به‌منظور اجتناب از ریسک مالی ناشی از بیماری نظام‌های بیمه‌ای تعریف‌شده‌اند که قرار است افراد را در برابر هزینه‌های ناشی از بیماری‌ها حفظ کنند.
نظام‌های مالی سلامت و بیمه نقش مهمی در حصول مطلوبیت نهایی، رضایت مشتری و منحنی تقاضا برای مراقبت‌های بهداشتی دارند. بعلاوه این عوامل در میزان هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم، کیفیت خدمات و نیز نهایتاً تبدیل مراقب‌های طبی به‌سلامتی نقش مؤثری بازی می‌کنند.
نظام‌های مالی و بیمه (به‌عنوان پایه‌های اقتصادی نظام سلامت) یکی از عناصر اصلی در شکل دادن و جهت‌گیری صحیح سیاست‌گذاری راهبردی در حوزه سلامت است. ازاین‌رو بررسی این نظام‌ها در شرایط حاضر که حوزه سلامت در مرحله گذار و تحول قرار دارد از اولویت برخوردار است.

 • تکرار اقدامات گذشته، ما را به نتایج گذشته می‌رساند!

  نگاهی به چالش‌های نظام سلامت در ایران

  تکرار اقدامات گذشته، ما را به نتایج گذشته می‌رساند!

  سهیلا رجایی

  19 دی 1397 ساعت 18:21

  وزارت بهداشت هم‌اکنون وزارتخانه‌ای مصرف‌کننده و پرهزینه است درحالی‌که با تبیین سیاست‌هایی مبتنی بر درآمدزایی و تولید داخلی می‌تواند سهم خود را در تولید ناخالص داخلی و درون‌زانمودن اقتصاد سلامت ایفا نماید.

 • بوریجی یا بیسمارکی؟ مسئله این است!

  بوریجی یا بیسمارکی؟ مسئله این است!

  سهیلا رجایی

  15 مهر 1396 ساعت 12:34

  در مقاله حاضر، دو الگوی تأمین مالی نظام سلامت یعنی الگوی بوریجی و الگوی بیسمارکی مختصراً معرفی شده است. تفاوت اصلی الگوی بیسمارکی با الگوی بوریجی در اجباری بودن پرداخت حق بیمه برای کلیه شهروندان است.

 • ابعاد نظام تامین اجتماعی سوئیس

  ابعاد نظام تامین اجتماعی سوئیس

  میثم کریمخانی

  30 بهمن 1396 ساعت 07:39

  نظام تامین اجتماعی سوئیس به حوزه‌های زیر تقسیم‌ می‌شود: بیمه سالمندان و بازماندگان؛ بیمه از کار افتادگی؛ بیمه سلامت؛ بیمه سوانح و بیماری‌های شغلی؛ مساعدت‌های جبران درآمد؛ بیمه بیکاری و مساعدت‌های خانواده. این انواع مختلف بیمه‌ها در سوئیس افراد را در برابر ریسک‌های اجتماعی در قالب‌های مقرری بازنشستگی، مزایای بیکاری، مساعدت‌های خانواده، و جبران هزینه‌های بیماری، زایمان یا سوانح محافظت می‌کنند.

 • چالش‌ها و راهکارهای طرح تحول سلامت

  وزارت امور اقتصادی و امور دارایی گزارش کرد:

  چالش‌ها و راهکارهای طرح تحول سلامت

  25 بهمن 1396 ساعت 09:12

  دفتر تحقیقات و سیاست‌های مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی در آبان ماه 1396 گزارشی با عنوان «بررسی طرح تحول سلامت: چالش‌ها و راهکارها» منتشر کرد که در آن عمدتا چالش‌های مالی طرح تحول سلامت بررسی شده است.

 • بیمه‌ی سرطان

  بیمه‌ی سرطان

  سهیلا رجایی

  24 شهریور 1395 ساعت 11:58

  اساس کاری بیمه سرطان پوشش تمام خدمات درمانی مختص سرطان و روان‌سازی کار درمان است؛ و منحصراً بر خدمات لازم جهت غربالگری، درمان، داروها و تجهیزات لازم و فالوآپ متمرکز شده است.