1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست اجتماعی و فرهنگی >
 4. خانواده و جمعیت
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • نقدی بر روش محاسبه متداول نرخ طلاق

  نقدی بر روش محاسبه متداول نرخ طلاق

  محدثه جلیلی

  30 مرداد 1396 ساعت 12:11

  از سال 2013 در خصوص روش متداول محاسبه نرخ طلاق در آمریکا بحث‌هایی به وجود آمد. اعتقاد بر آن است که روش‌های فعلی محاسبه نرخ طلاق دچار بزرگ‌نمایی در محاسبه است. نتیجه این مناقشه، بازبینی در روش محاسبه نرخ طلاق بوده که در روش‌های جدید مطرح است.

 • نقدی بر طرح جمعیت و تعالی خانواده

  نقدی بر طرح جمعیت و تعالی خانواده

  نسرین قنواتی

  27 مرداد 1395 ساعت 16:38

  «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» از اواخر مهر 91 در دستور کار مجلس قرار گرفت و پیش‌نویس آن در خردادماه سال 92 تقدیم مجلس شد تا به تصویب رسیده و اجرایی شود؛ اما به دلیل بار مالی سنگین آن برای دولت و همچنین عدم انطباق با سیاست‌های کلی نظام به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بازگشت. در متن پیش رو پس از بررسی مبانی نظری طرح، نقدهای کارشناسی وارد بر آن ذیل 8 عنوان ارائه می‌شوند.

 • تأثیر بیمه زنان خانه‌دار در سبک زندگی اسلامی

  تأثیر بیمه زنان خانه‌دار در سبک زندگی اسلامی

  بنیامین انصاری نسب

  16 فروردین 1395 ساعت 09:14

  هدف این مقاله پرداختن به بیمه زنان خانه‌دار به عنوان یک شغل مناسب برای زنان در جامعه اسلامی است، نتایج نشان می‌دهدکه این بیمه می‌تواند به‌عنوان یک شغل مناسب برای زنان محسوب شده و در تحکیم خانواده تأثیر به سزایی داشته باشد.

 • بررسی وضعیت جمعیت شناختی استان فارس

  بررسی وضعیت جمعیت شناختی استان فارس

  سعید رحیمیان

  فارس 2 اسفند 1393 ساعت 08:53

  هفتمین جلسه اتاق فکر استان فارس با بررسی وضعیت جمعیت شناختی استان فارس روز پنج شنبه مورخ 30 بهمن93 ساعت 30: 15 به ریاست دکتر سعید رحیمیان در دفتر معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز تشکیل شد. در این نشست که با حضور جمعی از نخبگان دانشگاهی، مدیران و کارشناسان استان برگزار شد، وضعیت جمعیت شناختی استان به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

 • بررسی مقوله ازدواج و طلاق در اتاق فکر استان فارس

  بررسی مقوله ازدواج و طلاق در اتاق فکر استان فارس

  سعید رحیمیان

  فارس 12 بهمن 1393 ساعت 12:46

  ششمین جلسه اتاق فکر فارس در خصوص مقوله ازدواج و طلاق روز پنجشنبه مورخ 9 بهمن93 ساعت 15:30 در محل معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز، با حضور جمعی از نخبگان دانشگاهی و فعالان فرهنگی و مذهبی استان برگزار گردید.

 • مدیریت و سیاست‌گذاری فرصت طلایی پنجره جمعیتی در ایران

  مدیریت و سیاست‌گذاری فرصت طلایی پنجره جمعیتی در ایران

  رسول صادقی

  7 بهمن 1393 ساعت 22:13

  در ایران سیاست‌ها و برنامه‌های جمعیتی بیشتر بر پویایی رشد و تعداد جمعیت متمرکز بوده و هست و کمتر به ساختارهای سنی جمعیت، تغییرات و پیامدهای آن توجه شده است. این در حالی است که با توجه به کامل شدن فرایند گذار جمعیتی، گذارهای ساختار سنی (ASTs) اکنون مهم‌ترین مسئله جمعیت و توسعه کشور محسوب می‌شوند. بر این اساس، مقاله پیش رو با استفاده از داده‌های ثبتی و سرشماری و همچنین برآوردهای جمعیتی به واکاوی گذار ساختار‌سنی جمعیت در کشور و همچنین طرح مباحث‌سیاستی پیرامون نحوه مدیریت و مهندسی اقتصادی‌-اجتماعی «فرصت طلایی پنجره جمعیتی» می‌پردازد.