1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست خارجی >
 4. روابط خارجی و دیپلماسی عمومی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • گزارش نشست کالبدشکافی انتخابات بریتانیا و بررسی تاثیرات آن بر ایران و منطقه

  گزارش نشست کالبدشکافی انتخابات بریتانیا و بررسی تاثیرات آن بر ایران و منطقه

  31 خرداد 1394 ساعت 10:31

  نشست هم اندیشی پیرامون انتخابات اخیر بریتانیا با عنوان «کالبدشکافی انتخابات بریتانیا و بررسی تاثیرات آن بر ایران و منطقه» با سخنرانی دکتر مجید تفرشی روز دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ درسالن همایش های مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برگزار شد.

 • نگاهی به تحولات سیاسی در ترکیه و تاثیر آن بر ایران

  نگاهی به تحولات سیاسی در ترکیه و تاثیر آن بر ایران

  مینا علی‌اسلام

  25 خرداد 1394 ساعت 15:26

  بیش از 53 میلیون شهروند ترک برای انتخابات پارلمانی که سرنوشت دولت، نخست وزیر و رئیس جمهور و حتی مسیر تحولات در قانون اساسی ترکیه را تعیین می‌کند؛ پای صندوق‌های رای رفتند تا ترکیب پارلمان را برای چهار سال آینده مشخص کنند.

 • نقش مهره s300 در بازی روسیه و غرب در صفحه شطرنج ایران

  نقش مهره s300 در بازی روسیه و غرب در صفحه شطرنج ایران

  رسول سوری

  6 خرداد 1394 ساعت 16:40

  انتشار خبر تحویل سامانه پدافند s300 به ایران آن‌هم بعد از مذاکرات لوزان آن‌چنان در رسانه‌های خبری داخلی و خارجی خبرساز شده که باعث شد کنجکاو شویم که پشت پرده تحویل سامانه‌ای که از ابتدا هم شامل تحریم‌ها نمی‌شد ، چیست؟ با توجه به اینکه روس‌ها سابقه چندان درخشانی در مواردی همچون تکمیل و راه‌اندازی کامل نیروگاه بوشهر و سایر قراردادهای خود با ایران ندارند، شکی نیست که این بار هدف یا اهداف دیگری را دنبال می‌کنند. فکر کردن به این نکته که تصمیم اخیر پوتین در واگذاری سامانه s300 به ایران برای جلوگیری از حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ما هست، ناشی از نگاه کوته‌بینی و غیر کارشناسانه است، چرا؟ زیرا در برهه‌ای از زمان که احتمال حمله به تأسیسات هسته‌ای خیلی شدید مطرح بود، روس‌ها فروش یک سیستم تسلیحاتی دفاعی که شامل تحریم‌های شورای امنیت هم نمی‌شد را از ما دریغ کردند. لذا باید پشت پرده تصمیم اخیر پوتین را در جای دیگری جستجو کرد.

 • کالبدشکافی انتخابات بریتانیا و بررسی تاثیرات آن بر ایران و منطقه

  کالبدشکافی انتخابات بریتانیا و بررسی تاثیرات آن بر ایران و منطقه

  28 اردیبهشت 1394 ساعت 15:59

  به گزارش روابط عمومی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نشست هم اندیشی پیرامون انتخابات اخیر بریتانیا با عنوان «کالبدشکافی انتخابات بریتانیا و بررسی تاثیرات آن بر ایران و منطقه» با سخنرانی دکتر مجید تفرشی روز دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 در این مرکز برگزار شد.

 • اهداف راهبردی رزمایش نظامی روسیه در آسیای مرکزی

  اهداف راهبردی رزمایش نظامی روسیه در آسیای مرکزی

  الهه کولایی

  9 مرداد 1393 ساعت 16:48

  در شرایطی که روابط روسیه و غرب که طی چند ماه اخیر به‌واسطه بحران اوکراین رو به تیرگی گذاشته بود، همچنان در وضعیتی نامطلوب به سر می‌برد، اقدامات جدید روسیه در زمینة برگزاری رزمایش‌های نظامی در حوزة پیرامونی خود، بُعد جدیدی را به تنش‌های موجود در این روابط افزوده است.