1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست اقتصادی >
 4. مسكن
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • ارزیابی مسکن مهر در ایران

  ارزیابی مسکن مهر در ایران

  بهاره فلاحی

  18 تیر 1396 ساعت 05:51

  بسیاری از سایت‌های مسکن مهر عملیات ساخت را در حال حاضر به بهترین نحو ممکن به پیش می‌برند، اما بسیاری از این سایت‌ها هنوز نتوانسته‌اند تعامل سازنده با ارگان‌های مربوطه برای انشعابات آب، برق و گاز داشته باشند یا برای ایجاد مراکز آموزشی، بهداشتی، مذهبی و... با مشکل جدی روبه‌رو هستند.

 • بررسی درآمد پایدار شهرداری‌ها در ایران

  بررسی درآمد پایدار شهرداری‌ها در ایران

  بهاره فلاحی

  4 دی 1395 ساعت 11:28

  شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 24 دی 69 با تصویب «ضوابط و مقررات افزایش تراکم و بلندمرتبه‌سازی» موضوع فروش تراکم را به‌صورت جدی وارد حوزه سیاست‌گذاری امور شهری کرد. با این مصوبه، الگوی غیراصولی و غیرعقلانی افزایش درآمد شهرداری‌ها با فروش تراکم جنبه قانونی به خود گرفت.

 • گارانتی تضمین کیفیت ساختمان (ایمنی و انرژی) توسط انبوه‌سازان

  گارانتی تضمین کیفیت ساختمان (ایمنی و انرژی) توسط انبوه‌سازان

  جواد نوفرستی

  31 تیر 1394 ساعت 14:20

  بخشی از متن؛ اگر انبوه‌سازان مسکن بدانند چنانچه ساختمانی که می‌سازند نسبت به نرم ساختمان‌های دیگر، مصرف انرژی کمتری داشت در ازای مصرف کمتر برای مدت معینی پاداش قابل توجه کاهش مصرف دریافت می‌کنند، بدون شک استقبال می‌کنند و حتی به آن به‌عنوان یک منبع سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند.
  باید انگیزه‌های سازندگان را برای اجرای کامل و درست مبحث 19 مقررات ملی ساختمان تقویت نمود. برآوردها حکایت از آن دارد، ساخت ساختمان عایق با قطعات پیش‌ساخته که به سرعت ساخت هم کمک می‌کند، هزینه ساخت ساختمان را کمتر از 5 درصد و تنها در حدود 25 تا 30 هزار تومان به ازای هر متر مربع زیربنای ساختمان افزایش می‌دهد که چند برابر این هزینه از محل پاداش صرفه‌جویی انرژی به سرمایه‌گذار برمی‌گردد.

 • مسائل اساسی بخش مسکن در ایران

  مسائل اساسی بخش مسکن در ایران

  بهروز ملکی

  22 مرداد 1393 ساعت 00:50

  بخش مسکن واجد نقاط ضعف ساختاری است که عمدتاً ناشی از تسلط رویکرد تک‌بعدی وصرفاً کمّی بر این بخش بوده است؛ درصورتی‌که مسکن دارای ابعاد کیفی متنوع فنی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... است. حال سؤالی که مطرح است، در مورد سیاست‌های موردنیاز جهت اعمال اصلاحات کمّی و کیفی در بخش مسکن است. درواقع می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که دولت در بخش مسکن چه باید بکند.