1. خانه >
 2. صفحه اصلی >
 3. بخش مطالب ویژه
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • مسائل و راهکارهای توسعه گردشگری؛ ویزا

  مسائل و راهکارهای توسعه گردشگری؛ ویزا

  اصفهان 14 شهریور 1394 ساعت 13:39

  در گزارش اول کانون هم اندیشی گردشگری به شناسایی حدود 31مورد از مسائل و مشکلات توسعه گردشگری در استان و در سطح ملی پرداخته شد. پس از آن تصمیم گرفته شد با برگزاری نشست های تخصصی تر موارد مطرح شده در گزارش اول مورد بررسی جزئی تری قرار بگیرند و در نهایت تحت عنوان راهکارهای پیشنهادی برای توسعه گردشگری مطرح شوند. پنجمین نشست تخصصی کانون هم‌اندیشی گردشگری اتاق فکر استان اصفهان به طور مشخص به بررسی مسئله ویزا پرداخته است.

 • مشکلات صنعت در استان قزوین

  مشکلات صنعت در استان قزوین

  صفر فضلی

  قزوين 14 شهریور 1394 ساعت 13:36

  ظرفیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بزرگ صنعتی و تولیدی و وجود شهرک‌های صنعتی متعدد دراستان قزوین، این استان را از ظرفیت تولیدی بسیار بالایی برخوردار کرده است. علی رغم وجود این پتانسیل، بسیاری از واحدهای صنعتی مستقر در استان قزوین با بحران مواجه هستند که این موضوع ضرورت بررسی و انجام مطالعات جهات آسیب شناسی مسائل بخش صنعتی این استان و ارائه راهکارها و پیشنهادهای عملیاتی برای مواجهه با آن را مطرح می سازد.
  در همین راستا در تاریخ های 20 و 27 خرداد ماه 1394 دو نشست مشترک در محل خانه صنعت استان با حضور 13 نفر از صاحب نظران، کنشگران و فعالان عرصه صنعت استان برگزار گردید.

 • مسایل و راهکارهای توسعه صنعت گردشگری در استان اردبیل

  مسایل و راهکارهای توسعه صنعت گردشگری در استان اردبیل

  اردبيل 31 تیر 1394 ساعت 09:55

  جلسه هم اندیشی اتاق فکر استان اردبیل با حضور اساتید دانشگاه در رشته های مدیریت، اقتصاد و گردشگری،‌ مدیران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیران سازمانهای خدماتی گردشگری با موضوع «بررسی مسایل اساسی گردشگری در استان و ارایه راهکارهای توسعه» در تاریخ 23 تیر94 روز سه شنبه در محل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با همکاری مشترک اتاق فکر استان اردبیل و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ‌ برگزار گردید.

 • بررسی طرح توسعه و بهینه سازی پالایشگاه شیراز

  بررسی طرح توسعه و بهینه سازی پالایشگاه شیراز

  فارس 21 تیر 1394 ساعت 14:41

  سیزدهمین جلسه اتاق فکر استان فارس و دومین جلسه کارگروه محیط‌زیست اتاق فکر روز یکشنبه مورخ 10خرداد 94 ساعت 14 در محل اتاق فکر استان با موضوع آلایندگی پالایشگاه شیراز در شهر زرقان، موانع و راهکار‌ها برگزار شد.

 • نگاهی بر چالش امنیت انرژی ازدیدگاه اقتصادی؛ بررسی مخاطرات و فرصت‌های موجود در راستای توسعه انرژی‌های تجدید‌پذیر

  نگاهی بر چالش امنیت انرژی ازدیدگاه اقتصادی؛ بررسی مخاطرات و فرصت‌های موجود در راستای توسعه انرژی‌های تجدید‌پذیر

  مهریار توحیدنژاد

  مركزي 2 تیر 1394 ساعت 20:09

  ایران به عنوان یک کشور عضو OPEC، اگرچه سهم قابل توجهی از منابع نفت و گاز جهان را داراست، اما همواره از محدودیت گزینه‌ها در سیاست‌گذاری انرژی رنج برده است. در این راستا، این نوشتار به بررسی مخاطرات و فرصت‌های موجود در این بخش پرداخته و از دیدگاه اقتصادی، پیشنهاداتی را برای استفاده سیاست‌گذاران بخش انرژی کشور در اختیار می‌گذارد.

 • آب باید تبدیل به گفتمانی اجتماعی شود!

  آب باید تبدیل به گفتمانی اجتماعی شود!

  10 آبان 1393 ساعت 16:05

  بحران آب، خشکسالی، پایین آمدن سطح سدها، ضرورت صرفه‌جویی در مصرف آب و .... این‌ها واژه‌هایی هستند که طی ماه‌های اخیر، بارها از سوی مسئولان و کارشناسان در راستای اشاره به شرایطی که کشور ازنظر آبی در آن قرار دارد، مورد استفاده قرارگرفته‌اند. گفته می‌شود کشور ما وارد یکی از خشک‌ترین دوره‌های تاریخ خود شده است و در صورت مدیریت نشدن این بحران بصورت صحیح، در آینده‌ای نزدیک با مشکل‌هایی به‌مراتب وخیم‌تر روبرو خواهد شد. از زمان جدی شدن این بحران تاکنون، اقدام‌های بسیاری در راستای افزایش آگاهی عمومی و همچنین دستیابی به راهکارهایی در راستای تسهیل گذر از این بحران آبی صورت گرفته است. ولی به گفتة بسیاری از کارشناسان، این اقدام‌ها کافی و مؤثر نبوده است و حتی در شرایط بحرانی‌ای که در تابستان گذشته تجربه کردیم، مورم را تشویق به‌صرفه جویی خودآگاهانة آب نکرد. یکی از مهم‌ترین اقدام‌هایی که طی هفته‌های گذشته و در راستای آگاهی بخشی در خصوص بحران آب صورت گرفته، همایش‌هایی است که با عنوان «آب، فرهنگ و جامعه» برگزار می‌شود.

 • سازوکاری برای پیشگیری از فاجعة مرگ همگانی بر اثر تشنگی

  سازوکاری برای پیشگیری از فاجعة مرگ همگانی بر اثر تشنگی

  سید آهنگ کوثر

  9 مرداد 1393 ساعت 15:37

  سیاست‌گذاران در همه‌جا، بویژه خشک‌بوم‌ها، بایستی بوم‌شناسان ژرف‌نگر بوده یا دست‌کم به سخنان آنان گوش فرا دهند. انباشتن آب در روی زمین در سرزمین‌های خشک کاری نا‌بخردانه است. چه، تابش آفتاب، کمبود رطوبت نسبی و باد زمینه را برای تبخیر آماده می‌سازند. میانگین تبخیر سالانه در ایران بیش از دو متر است، یعنی از هر مترمربع پهنة آبگیرها سالی دو هزار لیتر بخار می‌شود. چنانچه برآورد سازمان ملل متحد را برای کمترین نیاز آبی شبانه‌روزی یک نفر انسان بیست لیتر فرض کنیم، هر مترمربع از سطح آبگیرها آب یکصد روز یک نفر را به هوا می‌فرستد.