1. خانه >
 2. صفحه اصلی >
 3. بخش اسلایدر
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • توسعه و امنیت از رهگذر سیاست‌گذاری قومی تنوع‌پذیر و انسجام‌گرا

  هشتمین گفتگوی راهبردی در مرکز بررسی‌های استراتژیک

  توسعه و امنیت از رهگذر سیاست‌گذاری قومی تنوع‌پذیر و انسجام‌گرا

  26 دی 1394 ساعت 16:05

  در ادامه سلسله نشست‌های «گفتگوهای راهبردی» در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، در هشتمین نشست دکتر علی کریمی‌مله با موضوع «توسعه و امنیت از رهگذر سیاست‌گذاری قومی تنوع‌پذیر و انسجام‌گرا» سخنرانی خواهد کرد.

 • دستگیری مقتدرانه و آزادی خردمندانه

  دستگیری مقتدرانه و آزادی خردمندانه

  عباس خلجی

  26 دی 1394 ساعت 11:20

  اگر افراط‌گرایان و تحرکات خودجوش و وقت و بی‌وقت نیروهای خودسر در ایران اجازه دهد که تلاش‌های گفتمان اعتدال در سامان‌دهی سیاست داخلی و سیاست‌خارجی به ثمر بنشیند، مردم ایران بسی بیش از این ازمیوه‌های شیرین و ثمرات پربار گفتمان اعتدال در سیاست داخلی و سیاست منطقه‌ای و جهانی ایران بهره‌مند خواهند شد.

 • برنامه‌ریزی توسعه در ایران دچار آلزایمر اجتماعی است

  در هفتمین گفتگوی راهبردی مرکز بررسی‌های استراتژیک مطرح شد:

  برنامه‌ریزی توسعه در ایران دچار آلزایمر اجتماعی است

  نعمت‌الله فاضلی

  23 دی 1394 ساعت 10:40

  نعمت‌اله فاضلی دیدگاه «کاستی فرهنگ در ایران معاصر» را در سخنرانی «جایگاه فرهنگ در گفتمان برنامه‌ریزی توسعه‌ای در ایران و ارائه راهبردی برای برنامه‌ریزی توسعه‌ای فرهنگ‌محور» بیان کرد.

 • تقدیر ویژه جشنواره سینما حقیقت از مستند مادرکشی

  تقدیر ویژه جشنواره سینما حقیقت از مستند مادرکشی

  30 آذر 1394 ساعت 12:52

  مستند تهیه شده در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» مورد تقدیر ویژه هیئت داوران در بخش محیط‌زیست و بحران آب جشنواره قرار گرفت. این مستند با نام «مادرکشی» به کارگردانی کمیل سوهانی و تهیه‌کنندگی محمد شکیبانیا ساخته شده است. «مادرکشی» در بخش پژوهش جشنواره نیز دیپلم افتخار را به خود اختصاص داد.

 • گفتگو‌های راهبردی (5): علل خشک شدن دریاچه ارومیه و چگونگی احیای آن

  گفتگو‌های راهبردی (5): علل خشک شدن دریاچه ارومیه و چگونگی احیای آن

  29 آذر 1394 ساعت 16:35

  مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در نظر دارد مجموعه‌ای از‌ «گفتگوهای راهبردی» درباره مسائل اساسی توسعه و امنیت ملی ایران را برگزار کند. مرکز در پنجمین نشست در روز سه‌شنبه 1 دی 1394 میزبان جناب آقای دکتر مسعود تجریشی، رئیس کارگروه علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه خواهد بود. مسعود تجریشی در این گفتگوی راهبردی درباره‌ی «علل خشک شدن دریاچه ارومیه و چگونگی احیای آن: رهیافتی برای مدیریت آب و توسعه پایدار کشور» سخن خواهد گفت.

 • نقش شفافیت اقتصادی در مقابله با فساد اقتصادی

  نقش شفافیت اقتصادی در مقابله با فساد اقتصادی

  یحیی کمالی

  16 آذر 1394 ساعت 14:19

  فساد اقتصادی، تبعات منفی بر سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی دارد و باعث عدم تحقق اهداف توسعه اقتصادی کشورها می‌گردد. فساد مالی می‌تواند فعالیت های سرمایه‌گذاری و اقتصادی را از شکل مولد آن به سوی رانت و فعالیت های زیرزمینی سوق دهد و سازمانهای مافیایی را پرورش دهد. با توجه به اینکه فساد، ‌منابع مالی را از هدف خود منحرف می‌سازد، این منابع نمی‌توانند کمک چندانی به رشد اقتصادی کشورها نمایند.

 • چرا عراق جلوی ریزگردها را نمی‌گیرد؟

  چرا عراق جلوی ریزگردها را نمی‌گیرد؟

  محمد فکری

  4 آذر 1394 ساعت 10:11

  در چند سال اخیر ریزگردها استان‌های جنوبی و غربی ایران را فراگرفته و روز به روز بر دامنه‌ی تاثیر آنها افزوده می‌شود و گاه تا استان‌های مرکزی هم سرایت پیدا می‌کنند. دولتمردان در مقابل فشار افکار عمومی برای توقف این ریزگردها همواره گفته‌اند که منشاء حدود 90 درصد این ریزگردها کشورهای خارجی نظیر عراق، عربستان، کویت و اردن هستند و به همین دلیل خود ایران مستقیماً نمی‌تواند برای توقف این ریزگردها اقدام کند. در میان این چهار کشور مذکور همواره عراق بیش از عربستان، کویت و اردن در شکل‌گیری ریزگردها و انتقال آنها به خاک ایران نقش داشته است.

 • گفتگو‌های راهبردی؛ 2. نظام حمایت‌های اجتماعی در ایران

  گفتگو‌های راهبردی؛ 2. نظام حمایت‌های اجتماعی در ایران

  27 آبان 1394 ساعت 11:56

  مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در نظر دارد مجموعه‌ای از‌ «گفتگوهای راهبردی» درباره مسائل اساسی توسعه و امنیت ملی ایران را برگزار کند. مرکز در دومین نشست در روز سه‌شنبه 3 آذر 1394 میزبان جناب آقای دکتر احمد میدری معاون محترم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با عنوان «نظام حمایت‌های اجتماعی در ایران» خواهد بود.