1. خانه >
 2. صفحه اصلی >
 3. بخش اسلایدر
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • کتاب «فساد دانشگاهی» منتشر شد

  گونه‌شناسی، روشِ سنجش، علل، پی‌آمدها و راهبردهای مبارزه با فساد دانشگاهی

  کتاب «فساد دانشگاهی» منتشر شد

  14 آذر 1398 ساعت 16:42

  «فساد دانشگاهی» با عنوان فرعی «گونه‌شناسی، روشِ سنجش، علل، پی‌آمدها و راهبردهای مبارزه با آن» اثر داوود حسینی هاشم‌زاده حاصل ۴ سال مطالعه و بررسی نویسنده در زمینه فساد آکادمیک است و از اولین کتاب‌ها در این زمینه به شمار می‌رود. در این کتاب برای اولین بار یافته‌های چند پیمایش در زمینه فساد و همچنین یافته‌های پیمایش فساد دانشگاهی ارایه شده است.

 • راهکارهای مقابله با سوء استفاده از قوانین برای زمین‏‌خواری اراضی ملی

  راهکارهای مقابله با سوء استفاده از قوانین برای زمین‏‌خواری اراضی ملی

  مهدی کلاهی سید همت حکیم‌پور

  10 آذر 1398 ساعت 11:29

  در حال حاضر مهمترین و اصلی‌ترین چالش در قبال نگهداشت اراضی ملی، «کمیسیون رفع تداخلات» است. در حقیقت، این کمیسیون یک زمین‌خواری قانونی در لوای ماده 54 «قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» ایجاد کرده است. در این مقاله، برای روشن شدن این موضوع، از چند جنبه به بحث رفع تداخلات ناشی از اجرای مقررات موازی با اراضی منابع طبیعی پرداخته می‌شود. سپس راهکارهای حقوقی و اجرایی موضوعی پیشنهاد می‌گردند. با توجه به نتایج، ضروری است تمهیداتی اندیشیده شود تا هر چه سریعتر جلوی اجرای این قانون گرفته شود و شرایط برای انجام امور توسط هیئت‌های حل اختلاف مهیا گردد.

 • تجارت ایران و روسیه: از موانع تا فرصت‌ها

  تجارت ایران و روسیه: از موانع تا فرصت‌ها

  ایمان صمدی‌نیا

  9 آذر 1398 ساعت 03:13

  هدف از این مقاله ، با توجه به جایگاه ویژه کشور روسیه در سیاست خارجی ایران ، بررسی فرصت ها ، موانع و راهکارها برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری با روسیه و استفاده از ظرفیت های بالقوه بازار این کشور می باشد. این مقاله در صدد است مسائل تجارت این دو کشور را در ابعاد عملی و نظری بررسی کند و راهکارهای عملی را در این راستا ارائه دهد.

 • بررسی حقوقی طرح ترکیه برای شمال سوریه

  آیا طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، مشروعیت دارد؟

  بررسی حقوقی طرح ترکیه برای شمال سوریه

  جاوید منتظران

  21 آبان 1398 ساعت 00:03

  با توجه به اینکه ترکیه هدف کلی از حمله به شمال سوریه را ایجاد منطقه‌ای به‌اصطلاح امن اعلام نموده است، این مقاله ضمن تبیین طرح و هدف ترکیه، مشروعیت طرح ایجاد منطقه امن را از منظر حقوق بین‌الملل، بررسی می‌نماید.

 • چشم‌انداز آینده داعش پس از ابوبکر بغدادی

  چشم‌انداز آینده داعش پس از ابوبکر بغدادی

  آرین پورقدیری

  11 آبان 1398 ساعت 23:07

  با شنیدن خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی از رسانه‌ها، موجی از شادی همه جهان را فراگرفت. بغدادی رهبر مرموز و کاریزماتیک داعش که مسئول کشتارهای زیادی در خاورمیانه و عملیات‌های تروریستی خونینی در کل جهان بود، توسط نیروهای آمریکایی به هلاکت رسید اما آیا این، پایان کار داعش است؟ آیا محو رهبری قدرتمند داعش ضربه‌ای مهلک بر بدنه این گروه تروریستی خواهد بود؟ سرنوشت داعش پس از بغدادی به چه سمتی می‌رود؟

 • چرا مذاکره نشد؟

  پاسخ حسام‌الدین آشنا به یک پرسش:

  چرا مذاکره نشد؟

  حسام‌الدین آشنا

  1 آبان 1398 ساعت 00:33

  دکتر حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهور پس از بازگشت از سفر نیویورک در گفت‌وگو با علی درستکار به این سوال پاسخ می‌دهد که چرا در حاشیه سفر هیأت ایرانی به نشست مجمع عمومی سازمان ملل، مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا صورت نگرفت.

 • نظام پرداخت ارزش‌محور: آری یا نه؟!

  نظام پرداخت ارزش‌محور: آری یا نه؟!

  سهیلا رجایی

  17 مهر 1398 ساعت 20:55

  حرکت از مراقبت‌های مبتنی بر کمیت به مراقبت‌های مبتنی بر کیفیت منجر به ایجاد رویکردهای جدیدی از بازپرداخت در این حوزه گشته است و مفهومی چون پرداخت به ازای کیفیت را مطرح کرده است تا مرکز توجه ارائه‌دهندگان خدمات را از میزان و تعداد خدمات ارائه شده توسط پزشکان و بیمارستان‌ها به سمت افزایش کیفیت درمان و میزان رضایتمندی جامعه هدف سوق دهد.

 • نگاهی به فرصت‌های دیپلماسی اقتصادی ایران و افغانستان

  نگاهی به فرصت‌های دیپلماسی اقتصادی ایران و افغانستان

  امیرحسین عرب‌پور

  17 مهر 1398 ساعت 06:02

  هم‌مرز بودن این کشور با ایران و وضعیت نامناسب اقتصادی باعث شده ظرفیت‌های زیادی در اختیار ایران در شرایط تحریم قرار بگیرد. اقتصاد سنتی و نقدی افغانستان، کنترل قاچاق ارز را با دشواری مواجه ساخته و این مسئله رصد معاملات ارزی افغانستان با ایران از سوی ایالات‌متحده را با دشواری مواجه خواهد ساخت. ضمن اینکه محدودیت‌های ژئوپلیتیک افغانستان و اهمیت توسعه بندر چابهار برای این کشور، پیوند بین ایران و افغانستان را افزایش خواهد داد.