1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست اقتصادی >
 4. كشاورزی >
 5. زراعت
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • کشاورزی هوشمند به اقلیم: رویکردی در بازطراحی سیستم‌های کشاورزی

  کشاورزی هوشمند به اقلیم: رویکردی در بازطراحی سیستم‌های کشاورزی

  هادی ویسی علیرضا شاه‌محمدی شهروز عسکری‌فر

  4 بهمن 1396 ساعت 13:08

  کشاورزی هوشمند به اقلیم با افزایش ظرفیت سازگاری کشاورزی و همچنین افزایش قابلیت انعطاف‌پذیری و بهره‌وری منابع در سیستم‌های تولید کشاورزی، می‌تواند تهدیدها را کاهش دهد.

 • آینده کشاورزی فاریاب: بقاء یا فناء

  آینده کشاورزی فاریاب: بقاء یا فناء

  کامران داوری امیر اسلامی

  27 مرداد 1395 ساعت 15:10

  آیا درست است که در حال حاضر و با پدید آمدن بحران کمی و کیفی منابع آبی در کشور، انگشت اتهام به سمت بخش کشاورزی گرفته شود؟ و آیا عادلانه است که کشاورزان را مقصران اصلی این بحران بدانیم و حتی کار به‌جایی برسد که از آن‌ها به‌عنوان «قاتلین آب» یاد کنیم؟

 • کاشت فرا سرزمینی؛ راه‌حلی برای تولید گندم ایرانی

  کاشت فرا سرزمینی؛ راه‌حلی برای تولید گندم ایرانی

  صادق الحسینی

  5 بهمن 1393 ساعت 16:44

  هم‌اکنون در سال‌های پرآب تولید گندم ایران به حدود 15میلیون تن و در سال‌های کم آب‌تر حتی به حدود 10میلیون تن می‌رسد. میزان واردات هم از حدود 3میلیون تن تا 6میلیون تن متغیر است. تنها در سال‌های آخر دولت خاتمی بود که واردات گندم تقریباً به نزدیک صفر رسید و دولت آن را دستاورد بزرگی نامید و برایش جشن گرفت. هنوز که هنوز است هم باافتخار از خودکفایی گندم یاد‌ می‌شود. درحالی‌که یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌ها به اقتصاد کشاورزی ایران را برنامه خودکفایی گندم به بار آورد. دولت روحانی باید با عبور از کلیشه خودکفایی گندم به راه‌حلی دیگر بیندیشد. راه‌حلی که با حفظ منابع آبی کشور، امنیت غذایی راتضمین‌کند.