1. خانه >
 2. اولویت‌های سیاستی >
 3. خروج از ركود تورمی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

اقتصاد ایران از سال 1391 به ورطه رکود تورمی فرو غلتیده به این معنی که به‌رغم رکود و کسادی در امر تولید، اقتصاد با تورم نسبتاً بالایی مواجه بوده است. خوشبختانه با روی کار آمدن دولت جدید و سیاست‌های پولی اتخاذ شده، تورم تا حدودی مهار شده و انتظار می‌رود تا نرخ کاهنده تورم ظرف سه سال تک‌رقمی گردد یا به تک‌رقمی شدن نزدیک شود. لذا بخش تورمی رکود تورمی تا حدود زیادی حل خواهد شد اما مشکل رکود باقی است. انضباط مالی دولت به همراه سیاست‌های انقباضی پولی توسط بانک مرکزی برای مهار تورم مؤثر است و هماهنگی دولت و بانک مرکزی برای این مقصود کافی است اما حل مشکل رکود درگرو هماهنگی و تغییر دیدگاه همه عاملین اقتصادی است که بسیار متعدد، پراکنده و متنوع هستند. سؤالی که اینک پیش روی سیاست‌گذاران قرار دارد این است که چگونه می‌توان فرآیند خروج اقتصاد ایران از رکود را تسریع کرد؟ چه عواملی بر خروج از رکود مؤثر هستند؟ اساساً آیا دولت ابزارهایی برای تسریع خروج فعالیت‌های تولیدی و خدماتی از رکود در اختیار دارد؟ پاسخ به این پرسش‌ها می‌تواند سرشت سیاست‌گذاری اقتصادی در سال‌های بعد را تعیین نماید.

 • اداره دولت در شرایط جدید اقتصادی

  اداره دولت در شرایط جدید اقتصادی

  علی سرزعیم

  8 بهمن 1393 ساعت 23:22

  با توجه به اینکه پیش‏‌بینی مراکز مختلف بر پایین ماندن قیمت نفت در کوتاه و میان‌مدت اقتصاد دلالت دارد، انتظار می‏‌رود دولت با کسری بودجه مواجه شود و نتواند حداقل کارکردهایی که درگذشته ایفا کرده را همانند گذشته ایفا نماید. طبیعتاً نمی‏‌توان انتظار داشت که درآمدهای مالیاتی بتواند از چنان رشدی برخوردار باشد که جبران کاهش درآمد نفت را انجام دهد چراکه بخشی از درآمد مالیاتی خود تحت تأثیر درآمد نفت است و با رشد درآمد نفت، درآمد مالیاتی نیز افزایش پیدا می‏‌کند. در شرایطی که اقتصاد در رکود قرار دارد، بالا بردن ضرایب مالیاتی نمی‏‌تواند برای این مقصود راهگشا باشد و به زیان صنایع، فرار مالیاتی و ترجیح آن‌ها به فعالیت غیررسمی منجر می‏‌شود.
  با این وصف، به نظر می‏‌رسد تنها دو گزینه پیش روی دولت قرار دارد: کاهش بودجه و ایجاد درآمدهای دیگر برای دولت. تمرکز این نوشته بر گزینه دوم یعنی ایجاد درآمدهای دیگر است و در این راستا پیشنهاد‌هایی به شرح زیر ارائه می‏‌شود.

 • آیا زمان کاهش کارمزد معاملات فرارسیده ‌است؟

  آیا زمان کاهش کارمزد معاملات فرارسیده ‌است؟

  علی ابراهیم نژاد

  4 بهمن 1393 ساعت 14:02

  بورس تهران پس از روزهای طلایی سال 92 و روزهای سخت در نیمه اول سال 93 شاید حالا همه را متقاعد کرده‌است که انجام بعضی اصلاحات و تغییر رویکرد نسبت به رویه‌های موجود غیرقابل‌اجتناب‌است. اتفاقات یک سال و نیم اخیر بیش‌ازپیش روشن‌ساخت که هنوز بورس تهران برای انجام مأموریت خود به‌عنوان منبع اصلی تأمین سرمایه شرکت‌ها و کاهش فشار موجود بر بازار پول، راه درازی در پیش دارد که یکی از الزامات آن، اصلاح ساختارها و رویه‌ها بر اساس تجارب جهانی‌است. در این میان، کارمزد معاملات یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های فعالیت در بورس بوده و می‌تواند به‌عنوان یک ابزار سیاست‌گذاری برای خروج بازار از رکود فعلی موردتوجه قرار‌گیرد.