1. خانه >
 2. اتاق فکر استان‌ها
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

اتاق‌های فکر استانی در پی نهادینه‌سازی مشارکت و همفکری کلیه فرهیختگان جامعه ایرانی و ورود اندیشه‌ها و خواست‌های آنان به چرخه سیاست‌گذاری عمومی است. فعالیت‌های اتاق فکر استانی مبتنی بر جمع‌بندی نظرات کارشناسی خبرگان استانی و تمرکز بر مدیریت دانش خبرگی است. اتاق فکر استانی به جای جمع‌اوری داده‌ها و اطلاعات، با توجه به مدل هرم مدیریت دانش، صرفاً به جمع‌بندی نظرات تحلیلی نهایی و کاربردی تمرکز خواهد کرد. مدل اجرایی انجام این وظیفه سه‌جانبه‌گرا است؛ بدین مفهوم که در جلسات اتاق فکر از خبرگان دولتی، کارشناسان دانشگاهی و ذی‌نفعان (نخبگان ملی و محلی) دعوت به عمل می‌آید. ذی‌نفعان گروه‌هایی نظیر کارآفرینان، تولیدکنندگان، انجمن‌های صنفی، سازمان‌های داوطلبانه، افراد ذی‌نفوذ اجتماعی و فرهنگی و سایر نخبگان را شامل می‌شود.
سامان اتاق‌های فکر استانی از طریق همکاری و اراده مشترک مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شکل گرفته است و شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی ملتزم به انتشار و انتقال ایده‌های سیاستی شکل‌گرفته در این اتاق‌های فکر به سیاست‌گذاران ملی و منطقه‌ای است.

 • انتصاب مدیر اتاق فکر استان مرکزی

  انتصاب مدیر اتاق فکر استان مرکزی

  مجید حاجی‌بابایی

  مركزي 10 شهریور 1393 ساعت 10:26

  آقای دکتر مجید حاجی‌بابایی، عضو هیئت علمی دانشگاه اراک بنابر حکم مشترک مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در تاریخ 9 شهریور ماه 1393 به مدت یک‌سال به عنوان مدیر اتاق فکر استان مرکزی منصوب شدند.

 • انتصاب مدیر اتاق فکر استان خراسان رضوی

  انتصاب مدیر اتاق فکر استان خراسان رضوی

  حسین انصاری

  خراسان رضوي 10 شهریور 1393 ساعت 10:18

  آقای دکتر حسین انصاری، بنابر حکم مشترک مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در تاریخ 9 شهریور ماه 1393 به مدت یک‌سال به عنوان مدیر اتاق فکر استان خراسان رضوی منصوب شدند.

 • انتصاب مدیر اتاق فکر استان چهارمحال و بختیاری

  انتصاب مدیر اتاق فکر استان چهارمحال و بختیاری

  سید عطاالله سینائی

  10 شهریور 1393 ساعت 00:25

  آقای دکتر سیدعطاالله سینائی، بنابر حکم مشترک مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در تاریخ 9 شهریور ماه 1393 به مدت یک‌سال به عنوان مدیر اتاق فکر استان چهارمحال و بختیاری منصوب شدند.

 • گزارش نشست تخصصی مسئله‌شناسی استان کرمان

  گزارش نشست تخصصی مسئله‌شناسی استان کرمان

  لیلا یزدان‌پناه

  كرمان 1 شهریور 1393 ساعت 14:30

  بسترهای رشد و توسعه در استان کرمان نویدبخش آینده‌ای درخشان در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی این استان است. منابع خام فراوان و متنوع، نیروی انسانی کارآمد و باانگیزه، عناصر زمینه‌ساز فرهنگی اجتماعی و دیگر امکانات، زمینه‌ها و دیگر شرایط مهیای دستیابی به توسعه پایدار، این استان را به بهشت سرمایه‌گذاری در ایران تبدیل کرده‌اند. اما به‌طور مسلم در کنار این فرصت‌ها، استان کرمان با چالش‌هایی نیز مواجه است که از منظر آینده‌پژوهی، متخصصان حوزه‌های مختلف با رصد و تحلیل واقعیت‌های موجود می‌توانند تصویری از مسائل آینده استان ارائه کنند.
  با این پیش‌زمینه، برای بنیاد نهادن یک بنای اولیه در زمینه آینده‌پژوهی، ارزیابی از وضع موجود و ارائه توصیه‌های سیاستی به نهادها و دستگاه‌های سیاست‌گذار و حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران، اولین جلسه بررسی مسائل استراتژیک استان کرمان در قالب برنامه اتاق فکر استان کرمان برگزار شد.

 • برگزاری دومین جلسه مسئله شناسی استان کردستان

  برگزاری دومین جلسه مسئله شناسی استان کردستان

  حامد قادر زاده

  كردستان 29 مرداد 1393 ساعت 17:11

  دومین جلسه مسئله شناسی استان کردستان، پیرو تصمیمات جلسه اول، در تاریخ 29 مرداد 1393 با حضور کارشناسان خبره استان، اساتید دانشگاه، تعدادی از اعضای شورای شهر سنندج، نمایندگان اصناف و بازاریان و جمعی از نخبگان برگزار خواهد شد. در این جلسه نظرات کمیته‌های کارشناسی در خصوص گزارش مسئله شناسی کردستان طبق تصمیمات جلسه اول ارایه و در خصوص تعیین تاریخ نشست در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری‌تصمیم گیری می‌گردد.

 • برگزاری نخستین نشست تخصصی اتاق فکر استان یزد

  برگزاری نخستین نشست تخصصی اتاق فکر استان یزد

  محمدعلی وحدت

  یزد 20 مرداد 1393 ساعت 11:04

  اولین جلسه اتاق فکر استان با حضور همه اعضای اتاق فکر در تاریخ 13 مرداد 1393 در دفتر ریاست دانشگاه یزد تشکیل گردید. در این جلسه ضمن معرفی اعضا مروری بر اهداف و دلایل وجودی اتاق‌های فکر و انتظاراتی که از کارکرد این اتاق‌ها وجود دارد مطرح و موضوع به بحث و تبادل‌نظر گذاشته شد. همچنین در این جلسه اعضا از تجربیات خود ازجمله از اتاق‌های فکر استان در طی سالیان گذشته، برنامه‌های توسعه و استراتژیک استان مطالبی را بیان نمودند. در خصوص مسائل کلان استان نیز مرور اولیه‌ای صورت گرفت.

 • انتصاب مدیر اتاق فکر استان البرز

  انتصاب مدیر اتاق فکر استان البرز

  حسین محمدی

  البرز 18 مرداد 1393 ساعت 13:49

  آقای دکتر حسین محمدی، بنابر حکم مشترک مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در تاریخ 18 تیر ماه 1393 به مدت یکسال به عنوان مدیر اتاق فکر استان البرزمنصوب شدند.

 • برگزاری نشست مسئله شناسی استان کردستان

  برگزاری نشست مسئله شناسی استان کردستان

  حامد قادر زاده

  كردستان 16 مرداد 1393 ساعت 13:41

  نشست مسئله شناسی استان کردستان، روز پنج شنبه 16 مرداد ماه، با حضور نخبگان استانی، اساتید دانشگاه، تعدادی از صاحب نظران در حوزه‌های صنعت، کشاورزی و اصناف در سالن جلسات دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان به منظور بررسی مسایل مهم در استان تشکیل می‌گردد.

 • گزارش نشست مشترک اتاق فکر استان کردستان با کارگروه ویژه نجات چشمه «کانی بل»

  گزارش نشست مشترک اتاق فکر استان کردستان با کارگروه ویژه نجات چشمه «کانی بل»

  حامد قادر زاده

  كردستان 15 مرداد 1393 ساعت 12:16

  نابودی چشمه کانی بل مغایر با اصل 50 قانون اساسی کشور است و زیان های غیر قابل جبرانی را به استان کردستان وارد می کند، بنابراین دولت تدبیر و امید و وزارت نیرو لازم است با سرعت، دقت و تامل خاصی به وضعیت چشمه مذکور رسیدگی کند. در غیر این صورت مشکلات آتی ناشی از آن ممکن است هیچگاه جبران نشود و یا با هزینه‌های فراوانی قابل جبران باشد. متاسفانه با عدم توجه به نظرات کارشناسی و مطالبات مردمی، این مسئله به یک بحران تبدیل شده و بروز مسایل حاد در پی آن، تغییر مسیر و رفتن در فاز سیاسی آن حتی در بعد خارج از کشور بعید نیست و این هزینه‌های زیادی برای کشور و استان به بار خواهد آورد.
  ***

 • آغاز به کار اتاق فکر استان گلستان

  آغاز به کار اتاق فکر استان گلستان

  جلال کریمی

  گلستان 14 مرداد 1393 ساعت 18:24

  آقای دکتر جلال کریمی، بنابر حکم مشترک مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در تاریخ 18 تیر ماه 1393 به مدت یک‌سال به عنوان مدیر اتاق فکر استان گلستان منصوب شدند.