1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • وضعیت توسعه اجتماعی در ایران

  وضعیت توسعه اجتماعی در ایران

  محدثه جلیلی

  2 آذر 1396 ساعت 03:21

  در دهه‌های اخیر، این تفکر قوت گرفته‌است که توسعه واقعی باید پیشرفت اجتماعی و اقتصادی را توامان مدنظر داشته باشد. شاخص پیشرفت اجتماعی ازجمله شاخص‌هایی است که با توجه به خروجی اجتماعی و زیست‌محیطی جوامع به‌جای توجه به خروجی صرف اقتصادی، سطح رفاه را اندازه‌گیری می‌کند.

 • لزوم تغییر کنشگری ایران در منطقه با توجه به سیاست‌های جدید عربستان

  لزوم تغییر کنشگری ایران در منطقه با توجه به سیاست‌های جدید عربستان

  محمدرضا مرادی

  1 آذر 1396 ساعت 04:49

  عربستان به‌نوعی سعی دارد تا روش‌های تقابل با ایران را از حالت «سخت» به «نرم» تغییر دهد. به همین دلیل برای آنکه بتوان در برابر این اقداماتِ نرم بن سلمان تدابیری اندیشید در درجه اول شناخت این اقدامات ضروری و ناگزیر است.

 • برنامه‌های دولت افغانستان در خودکفایی در تولید برق

  برنامه‌های دولت افغانستان در خودکفایی در تولید برق

  فرزاد رمضانی بونش

  30 آبان 1396 ساعت 12:06

  افغانستان می‌توانست صادرکننده انرژی برای سایر کشورهای منطقه باشد، اما هرچند صدسال پیش نخستین بنیان انرژی برق افغانستان در زمان حبیب‌الله خان در سال ۱۹۱۲ گذاشته شد، ولی بحران‌های سیاسی چند دهه اخیر در افغانستان موجب شد تا این کشور جایگاه نامناسبی در تولید، مصرف و توزیع برق داشته باشد.

 • نقش جمهوری اسلامی ایران در شکست داعش

  نقش جمهوری اسلامی ایران در شکست داعش

  سیدعلی نجات

  29 آبان 1396 ساعت 23:06

  جمهوری اسلامی ایران نخستین کشوری بود که به حمایت از کشورهای عراق و سوریه شتافت و با اتخاذ تدابیری ضمن جلوگیری از پیشروی داعش، نقش مهمی در بازپس‌گیری و آزادسازی مناطق تحت اشغال این گروه تروریستی داشت.

 • دولت ضعیف و رقابت گروه‌های تروریستی در افغانستان

  دولت ضعیف و رقابت گروه‌های تروریستی در افغانستان

  نازنین نظیفی

  29 آبان 1396 ساعت 13:39

  وضعیتِ آشفته افغانستان با سیاستِ نامعلوم ایالات متحده برای این کشور تشدید شده است. ترامپ تصمیماتی در جهت مقابله با افزایش تهدید طالبان و داعش در افغانستان اتخاذ کرده است. در همین حال، شاهدِ افزایش تحرکات طالبان و دیگر گروه‌های جهادی همچون داعش برای پاسخ به استراتژیِ افغانستان از ترامپ هستیم.