1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • بازرس مشکوک آژانس و سناریوی امنیتی‌سازی مجدد هسته‌ای ایران

  بازرس مشکوک آژانس و سناریوی امنیتی‌سازی مجدد هسته‌ای ایران

  جاوید منتظران

  20 آذر 1398 ساعت 19:27

  این مقاله ضمن اشاره به مفهوم امنیتی سازی و امنیتی ساختن یک موضوع و تبیین روند پیشین امنیتی سازی پرونده هسته‌ای ایران، درصدد تحلیل اقدام مشکوک بازرس آژانس به‌عنوان نشانه‌ی موجود در امنیتی سازی مجدد موضوع هسته‌ای ایران است.

 • بررسی مشروعیت انسداد حساب بانکی ایرانیان از منظر حقوق بین‌الملل

  با توجه به بستن حساب ایرانیان و دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی

  بررسی مشروعیت انسداد حساب بانکی ایرانیان از منظر حقوق بین‌الملل

  جاوید منتظران

  16 آذر 1398 ساعت 23:29

  درمجموع و با توجه به گفته ها و شنیده ها به نظر می‌رسد که علت انسداد حساب ایرانیان در مالزی، فشارهای آمریکا و تحریم‌های یک‌جانبه آن کشور علیه ایران باشد. براین اساس، یادداشت پیش رو، ضمن اشاراتی بر سابقه انسداد حساب ایرانی‌ها در سایر کشورها و تبیین نقش تحریم‌های آمریکا در این اتفاق، مشروعیت این اقدام را از نگاه حقوق بین‌الملل بررسی می‌نماید.

 • راهکارهای مقابله با سوء استفاده از قوانین برای زمین‏‌خواری اراضی ملی

  راهکارهای مقابله با سوء استفاده از قوانین برای زمین‏‌خواری اراضی ملی

  مهدی کلاهی سید همت حکیم‌پور

  10 آذر 1398 ساعت 11:29

  در حال حاضر مهمترین و اصلی‌ترین چالش در قبال نگهداشت اراضی ملی، «کمیسیون رفع تداخلات» است. در حقیقت، این کمیسیون یک زمین‌خواری قانونی در لوای ماده 54 «قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» ایجاد کرده است. در این مقاله، برای روشن شدن این موضوع، از چند جنبه به بحث رفع تداخلات ناشی از اجرای مقررات موازی با اراضی منابع طبیعی پرداخته می‌شود. سپس راهکارهای حقوقی و اجرایی موضوعی پیشنهاد می‌گردند. با توجه به نتایج، ضروری است تمهیداتی اندیشیده شود تا هر چه سریعتر جلوی اجرای این قانون گرفته شود و شرایط برای انجام امور توسط هیئت‌های حل اختلاف مهیا گردد.

 • تجارت ایران و روسیه: از موانع تا فرصت‌ها

  تجارت ایران و روسیه: از موانع تا فرصت‌ها

  ایمان صمدی‌نیا

  9 آذر 1398 ساعت 03:13

  هدف از این مقاله ، با توجه به جایگاه ویژه کشور روسیه در سیاست خارجی ایران ، بررسی فرصت ها ، موانع و راهکارها برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری با روسیه و استفاده از ظرفیت های بالقوه بازار این کشور می باشد. این مقاله در صدد است مسائل تجارت این دو کشور را در ابعاد عملی و نظری بررسی کند و راهکارهای عملی را در این راستا ارائه دهد.

 • بررسی حقوقی طرح ترکیه برای شمال سوریه

  آیا طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، مشروعیت دارد؟

  بررسی حقوقی طرح ترکیه برای شمال سوریه

  جاوید منتظران

  21 آبان 1398 ساعت 00:03

  با توجه به اینکه ترکیه هدف کلی از حمله به شمال سوریه را ایجاد منطقه‌ای به‌اصطلاح امن اعلام نموده است، این مقاله ضمن تبیین طرح و هدف ترکیه، مشروعیت طرح ایجاد منطقه امن را از منظر حقوق بین‌الملل، بررسی می‌نماید.

 • چشم‌انداز آینده داعش پس از ابوبکر بغدادی

  چشم‌انداز آینده داعش پس از ابوبکر بغدادی

  آرین پورقدیری

  11 آبان 1398 ساعت 23:07

  با شنیدن خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی از رسانه‌ها، موجی از شادی همه جهان را فراگرفت. بغدادی رهبر مرموز و کاریزماتیک داعش که مسئول کشتارهای زیادی در خاورمیانه و عملیات‌های تروریستی خونینی در کل جهان بود، توسط نیروهای آمریکایی به هلاکت رسید اما آیا این، پایان کار داعش است؟ آیا محو رهبری قدرتمند داعش ضربه‌ای مهلک بر بدنه این گروه تروریستی خواهد بود؟ سرنوشت داعش پس از بغدادی به چه سمتی می‌رود؟