1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست محیط زیست >
 4. سمن‌های محیط زیستی >
 5. انتظارات و مسئولیت‌ها
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • سازمان‏‌های مردم‏‌نهاد محیط‌‏زیستی، در مسیر بلوغ

  سازمان‏‌های مردم‏‌نهاد محیط‌‏زیستی، در مسیر بلوغ

  محمد فشائی

  18 مهر 1397 ساعت 10:26

  در این نوشتار به اختصار به بیان ماهیت فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیستی در ایران پرداخته و صرف نظر از تحلیل‌های جامعه‌شناسی، به مهم‌ترین چالش‌ها و راهکارهای رشد و توسعه آن‌ها در مسیر بلوغ اجتماعی- سیاسی اشاره می‌شود.

 • ضرورت‌های ارتقای متولی محیط‌زیست در ایران

  ضرورت‌های ارتقای متولی محیط‌زیست در ایران

  یحیی کمالی

  15 مهر 1394 ساعت 08:19

  روی کار‌آمدن دولت یازدهم و بروز برخی نشانه‌های تنش‌آور محیط‌زیستی در ایران مسائل و سیاست‌های محیط‌زیستی را مجدداً در کانون توجه مسئولان قرار گرفته داده‌است، در این میان تغییر ساختار سازمان متولی محیط‌زیست نیز راهکاری است که بر آن تاکید شده است. سیاستگذاران کشورهای در حال توسعه در مواجه با مسائل و مشکلات سیاستی و مدیریتی، اولین راهکاری که به ذهنشان می‌رسد تغییر سازمانی در آن حوزه است تغییراتی که اغلب، توجه به موضوع و مشکل اصلی را به حاشیه می‌برد و معمولاً به حل مشکل نیز کمک نمی‌کند. توجه دوباره به تغییر سازمانی در محیط‌زیست ایران از همین نوع برخورد با مشکلات سیاستی ارزیابی می‌شود.

 • ابعاد چهارگانه بازسازی سازمان‌های متولی طبیعت

  ابعاد چهارگانه بازسازی سازمان‌های متولی طبیعت

  مهدی کلاهی

  8 شهریور 1394 ساعت 14:20

  آیا سازمان‌ها، اجاره‌بهای خود به محیط‌زیست را می‌پردازند؟ چگونه سازمان‌ها، بویژه سازمان‌های متولی طبیعت، بهتر می‌توانند به پرداخت این اجاره‌بها اقدام نمایند؟ این نوشتار به سادگی بیان می‌دارد که این سازمان‌ها نیاز دارند تا در چهار بُعد مختلفِ ساختاری، ذهنی، معنوی و اجتماعی دگرگون شوند تا بتوانند از طریق خدمت‌رسانی، به پرداخت اجاره‌بها بپردازند.

 • ضرورت تشکیل ستاد وزارت محیط زیست و میراث طبیعی

  ضرورت تشکیل ستاد وزارت محیط زیست و میراث طبیعی

  حسین آخانی

  24 اسفند 1393 ساعت 14:04

  اخیراً نامه‌ای بسیار مهم با امضای 227 نماینده محترم مجلس (از جمع 290 نماینده) به ریاست محترم جمهوری نوشته‌شده است که در آن خواسته‌شده که به داد محیط‌زیست ایران و بخصوص تشکیلات محیط‌زیست و منابع طبیعی و اعتبارات آن برسند. این اقدام خیلی از فعالان و متخصصان محیط‌زیست را حیرت‌زده کرد. چراکه تا چندی پیش ما دغدغه داشتیم که عده‌ای از نمایندگان (63 نفر) درصدد انحلال سازمان محیط‌زیست هستند. حالا می‌بینیم که نزدیک چهار برابر ایشان در همان مجلس، خواهان ارتقاء تشکیلاتی جایگاه سازمان محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها و مرتع هستند.