1. خانه
 2. >
 3. حوزه‌های سیاستی
 4. >
 5. سیاست محیط زیست
 6. >
 7. هوا
 8. >
 9. آلودگی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • ﺭﻗﺺ ﻣﺮﮔﺒﺎﺭ حاکمان، ﻗﺎﻧﻮﻥ‌ﮔﺬﺍﺭﺍﻥ ﻭ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺁﻻﯾﻨﺪﻩ ﺩﺭ آلومینیوم‌سازی اراک

  ﺭﻗﺺ ﻣﺮﮔﺒﺎﺭ حاکمان، ﻗﺎﻧﻮﻥ‌ﮔﺬﺍﺭﺍﻥ ﻭ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺁﻻﯾﻨﺪﻩ ﺩﺭ آلومینیوم‌سازی اراک

  نویسنده: صفیه صوفیان

  مركزي 8 شهریور 1395 ساعت 15:07

  تاکنون جلسات بی‌شمار و کارگروه‌ها و نشست‌های متعددی درباره‌ی چرایی ایجاد آلودگی در اراک و چگونگی رفع آن تشکیل‌شده است؛ اما داستان آلودگی صنعت آلومینیوم‌سازی در اراک همچنان ادامه دارد. در این مقاله بر آنیم تا راز حل نشدن مشکل صنعت آلاینده آلومینیوم‌سازی در اراک را واکاوی کنیم.

 • سیاست توسعه و ورود خودروهای سواری دیزلی - بخش دوم: ارزیابی از منظر آلاینده‌های محیط زیستی

  سیاست توسعه و ورود خودروهای سواری دیزلی - بخش دوم: ارزیابی از منظر آلاینده‌های محیط زیستی

  نویسنده: سیما رفسنجانی‌نژاد

  23 اردیبهشت 1394 ساعت 22:04

  همان‌گونه که در بخش اول «سیاست توسعه و ورود خودروهای سواری دیزلی» ذکر شد به ‌منظور ارزیابی سیاست توسعه و ورود خودروهای سواری دیزلی باید خودرو را در یک چارچوب کلی فنی، اقتصادی و ‌محیط زیستی تحلیل‌کرد تا در یک نگاه کلان ملی، تصویر شفافی از موضوع خودروهای سواری دیزلی و به‌طورکلی سبد سوخت حاصل شود. در نوشتار پیشین به ارزیابی سیاست توسعه و ورود خودروهای سواری دیزلی از بعد اقتصادی و امنیت انرژی پرداخته شد. در بخش دوم به بررسی آلاینده‌های سوخت دیزل بر محیط‌زیست می‌پردازیم. موافقان و مخالفان خودروهای سواری دیزلی هرکدام از منظری اثرات محیط زیستی استفاده از دیزل سبک در خودروهای سواری را بررسی کرده‌اند و دلایلی را برای موافقت و یا مخالفت با این خودروها اعلام کرده‌اند که در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت.

 • پیامدهای فولاد مشکین‌شهر

  درنگی بر مکان‌یابی صنایع فولاد در ایران

  پیامدهای فولاد مشکین‌شهر

  نویسنده: محمد فکری

  اردبيل 3 اسفند 1393 ساعت 11:05

  محتوای این متن به معنای مخالفت با هرگونه سرمایه‌گذاری در مشکین‌شهر و استان اردبیل نیست بلکه به معنای دقت و مطالعه‌ی بیشتر برای انتخاب نوع صنایع با توجه به مقتضیات مکانی است.
  نه فقط مشکین‌شهر بلکه کل استان اردبیل به دلیل کمبود منابع آبی مکان مناسبی برای احداث کارخانه‌ی فولاد نیست و بهتر است صنعتی مناسب با ویژگی‌های استان اردبیل برای آن انتخاب شود. با توجه به فعالیت محمدرضا زنوزی مطلق در عرصه‌های مختلف صنعتی مسلما وی توان تغییر این طرح و جایگزینی آن با صنعتی همخوان با استان اردبیل را دارد. و اگر هم فقط قصد فعالیت در عرصه فولاد را دارد به خاطر دوام کارخانه خودش، به خاطر حفظ محیط‌زیست، به خاطر حفظ منابع آب شیرین و به خاطر آینده‌ی ایران بهتر است کارخانة خود را در سواحل جنوبی کشور احداث کند.