1. خانه >
 2. حوزه‌های سیاستی >
 3. سیاست اقتصادی >
 4. سیاست‌های اقتصاد کلان >
 5. سیاست توزیعی و حمایتی
نویسنده
حوزه سیاستی
موضوع
استان

 • کنترل بازارهای سوداگرانه؛ راهِ هدایت نقدینگی به سمت تولید

  کنترل بازارهای سوداگرانه؛ راهِ هدایت نقدینگی به سمت تولید

  محمدجواد قاسمی

  17 تیر 1397 ساعت 15:20

  مالیات بر عواید سرمایه‌ای می‌تواند به‌عنوان یک پایه مالیاتی جدید و با هدف جهت‌دهی سرمایه‌گذاری در کشور، کارایی نظام مالیاتی ایران را افزایش دهد و موجبات رونق بخش مولد اقتصاد را فراهم کند.

 • تحلیل اقتصادی جدایی‌طلبی در ایران

  تحلیل اقتصادی جدایی‌طلبی در ایران

  علی سرزعیم

  25 فروردین 1395 ساعت 19:11

  از وقتی که از یک جریان مطرود اقلیت شروع به کسب حمایت می‌کند، باید به سرعت به این سوال پرداخت که چه عاملی موجب شده تا آن گروه به تدریج حامی پیدا کند. در اینجا روش‌شناسی اقتصاد به ما کمک می‌کند تا موضوع را در چارچوب مناسبی تحلیل کنیم.

 • آسیب‌شناسی توسعه نامتوازن در ایران

  آسیب‌شناسی توسعه نامتوازن در ایران

  معصومه اشتیاقی

  24 اسفند 1394 ساعت 17:58

  چه عواملی بر شکل‌گیری و بازتولید شکاف موجود بین مناطق در کشور تأثیرگذار بوده است و چه باید کرد؟ در پاسخ به این سؤال ضمن تائید اهمیت نقش عوامل غیرارادی چون وضعیت جغرافیای طبیعی و پیشینه تاریخی؛ به عوامل ارادی چون سیاست‌ها و برنامه‌هایی که تحت اراده صورت می‌گیرد خواهیم پرداخت.

 • طرحی برای تأمین مالی تحصیلات عالی

  طرحی برای تأمین مالی تحصیلات عالی

  علی سرزعیم

  22 مهر 1394 ساعت 12:03

  طرحی که در زیر می‌آید مسیری را ترسیم می‌کند که در آینده آموزش عالی بتواند خود منابع مالی لازم را تجهیز کند و از اتکای خود به بودجه دولت بکاهد تا بتواند مشکلات مالی یاد شده را برطرف‌سازد. به اعتقاد نگارنده تا زمانی که دانشگاه‌ها به لحاظ مالی استقلال نداشته‌باشند، نمی‌توانند خواستار استقلال در انتصاب روسای دانشگاه و استقلال در تصمیم‌گیری‌های خود باشند. این طرح زمینه استقلال مالی دانشگاه‌ها را فراهم خواهد‌کرد و می‌تواند به شکل پایداری استقلال واقعی دانشگاه را بنیان نهد.

 • سهام عدالت؛ از آغاز تا انجام و چالش های پیش رو

  سهام عدالت؛ از آغاز تا انجام و چالش های پیش رو

  سعید اکبری

  22 فروردین 1394 ساعت 15:57

  توزیع سهام عدالت به‌منظور تحقق دو هدف: گسترش مالکیت در سطح عمومی مردم به‌منظور تأمین عدالت اجتماعی و کاستن از بار مالی و مدیریتی دولت در تصدی فعالیت‌های اقتصادی در سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی موردتوجه قرارگرفته است. باگذشت نزدیک به 8 سال از اجازه مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور وقت به‌منظور اختصاص درصدی از سهام شرکت‌های دولتی صدر اصل (44) قانون اساسی و اقدامات گسترده‌ای که در این زمینه صورت پذیرفته است، به نظر می‌رسد تحقق اهداف یادشده به نحو مطلوبی صورت نپذیرفته است و نیازمند بازبینی جدی در این زمینه است تا مدیریت مناسبی در خصوص این حجم عظیم از سهام شرکت‌های دولتی که ازنظر کارایی در وضعیت مناسب‌تری نسبت به دیگر شرکت‌های دولتی قرار دارند صورت پذیرد.
  در این مجال بر آنیم ضمن بررسی اقدامات صورت گرفته در زمینه واگذاری سهام عدالت، مروری بر احکام حقوقی صادره در این زمینه و چالش‌های پیش روی این طرح بزرگ داشته و گزینه‌های مناسب تحقق اهداف واگذاری سهام عدالت را بررسی نماییم.