1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. حسام‌الدین آشنا
حسام‌الدین آشنا

حسام‌الدین آشنا

سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور

تعداد مقالات: 12

 • پاسخ حسام‌الدین آشنا به یک پرسش:

  چرا مذاکره نشد؟

  1 آبان 1398 ساعت 00:33

  آمریكای شمالی

  دکتر حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهور پس از بازگشت از سفر نیویورک در گفت‌وگو با علی درستکار به این سوال پاسخ می‌دهد که چرا در حاشیه سفر هیأت ایرانی به نشست مجمع عمومی سازمان ملل، مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا صورت نگرفت.

 • رویکرد اعتدالی به سیاست‌گذاری اجتماعی

  23 اسفند 1395 ساعت 17:53

  حوزه‌های سیاستی

  ضرورت‌ها و الزامات پیگیری رویکرد اعتدالی فراتر از خط‌مشی و برنامه‌ی یک دولت، بلکه به عنوان ضرورتی گریزناپذیر در طراحی و اعمال سیاست‌های اجتماعی در دولت و توسط دولتمردان آینده مطرح است. می‌توان از هفت‌خوان سیاست‌گذاری اجتماعی در ایران سخن گفت؛ هفت خوانی که برای اجرای سیاست‌گذاری اعتدالی در حوزه‌های اجتماعی باید با آنها مواجه شده و از آنها عبور کنیم.

 • رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری مطرح کرد:

  «دولت‌های کارآمدتر در منطقه‌ای قوی‌تر» به جای «قدرتمندترین در منطقه‌ای ضعیف»

  30 آذر 1395 ساعت 17:25

  چندرسانه‌ای

  حسام‌الدین آشنا رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری دوشنبه اول آذر ماه 1395 در افتتاحیه «سومین همایش نظام بین الملل، تحولات منطقه ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» با توجه به وضعیت کنونی خاورمیانه سخن از «دولت‌های کارآمدتر در منطقه‌ای قوی‌تر» به جای «قدرتمندترین در منطقه‌ای ضعیف» گفت. این سخنرانی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی ایراد شد

 • رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری مطرح کرد:

  «دولت‌های کارآمدتر در منطقه‌ای قوی‌تر» به جای «قدرتمندترین در منطقه‌ای ضعیف»

  1 آذر 1395 ساعت 19:50

  رویدادها

  سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در بستر شرایط جدید منطقه و نیز با توجه به تحولات نظام بین الملل چه مسیری را برای رسیدن به چه هدفی باید طی کند؟

 • متن سخنرانی آشنا در همایش ملی روش‌های تحلیل اطلاعات

  تحلیل اطلاعات و چالش‌های آن در ایران امروز

  17 خرداد 1395 ساعت 17:05

  رویدادها

  سرپرست مرکز بررسی‌‌های استراتژیک روز یک‌شنبه 16 خرداد در همایش ملی «روش‌های تحلیل اطلاعات» از چالش‌های تحلیل اطلاعات در ایران امروز سخن گفت، متن کامل سخنرانی حسام‌الدین آشنا به شرح زیر است:

 • متن سخنرانی حسام‌الدین آشنا در همایش اکران فیلم خارجی:

  نهاد مدنی دارای سرمایه‌ اجتماعی؛ جایگزین شورای عالی سینمایی

  5 اردیبهشت 1395 ساعت 11:20

  رویدادها

  حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور 5 اردیبهشت 1395 در همایش «اکران فیلم خارجی، فرصت‌ها و تهدیدها برای سینمای ملی» به ایراد سخنرانی پرداخت، متن کامل سخنان وی در این همایش به شرح زیر است:

 • مسئولیت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در دوران پساتحریم

  دانشگاه چه کند؟

  4 اردیبهشت 1395 ساعت 12:12

  رویدادها

  حسام‌الدین آشنا سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در گردهمایی معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که سوم اردیبهشت 1395 در مشهد مقدس برگزار شد از مسئولیت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در دوران پساتحریم سخن گفت. متن کامل سخنرانی مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور به شرح زیر است:

 • مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار کرد

  کارگاه رویکرد مشارکتی در فرایند حفاظت و احیای دریاچه ارومیه

  2 اسفند 1394 ساعت 13:54

  رویدادها

  کارگاه یکروزه «رویکرد مشارکتی در فرایند حفاظت و احیای دریاچه ارومیه» یک شنبه دوم اسفندماه 1394، در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزاری شد.

 • ائتلاف اجتماعی برای حل مسائل کشور

  6 دی 1394 ساعت 17:44

  مقاله‌های سیاستی

  دکتر حسام‌الدین آشنا سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری روز یکشنبه 94.10.6 در نشست مشترک مدیران اتاق‌های فکر استانی و معاونین فرهنگی دانشگاه‌های کشور؛ نخبگان کشور و فعالان سیاسی را دعوت به «ائتلاف اجتماعی» برای حل مسائل اساسی کشور در آستانه‌ی انتخابات مجلس شورای اسلامی کرد. متن کامل سخنرانی مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در این نشست به شرح زیر است:

 • ضرورت سیاست‌گذاری بر مبنای سیاست‌پژوهی بین‌رشته‌ای

  1 دی 1394 ساعت 14:57

  سیاست علم، فناوری و نوآوری

  اولین همایش «ضرورت گفتگو در علوم انسانی: مطالعات میان رشته‌ای» در 25 و 26 آذرماه 1394 در دانشگاه خوارزمی برگزار شد. در افتتاحیه این همایش دکتر حسام‌الدین‌آشنا سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری از «ضرورت سیاست‌گذاری بر مبنای سیاست‌پژوهی بین‌رشته‌ای» سخن گفت. متن کامل سخنرانی دکتر آشنا در این همایش به شرح زیر است:

 • راهبردی برای بهبود تصویر ملی ایران

  10 تیر 1394 ساعت 19:33

  روابط فرهنگی بین‌المللی

  در عصر حاضر تحولات ملی، منطقه‌ای و جهانی جایگاه ایران را در معادلات بین‌المللی کاملا متحول کرده است. شرایط به گونه‌ای است که ایران در صحنه واقعی سیاست جهانی به بازیگر و بازی‌گردانی قدرت‌مند تبدیل شده، اما در صحنه تصویرسازی جهانی و مدیریت تصویر بین‌المللی وضع به گونه‌ای دیگر است. آنان که در جنگ سیاسی و نظامی شکست خورده‌اند در صحنه تبلیغاتی به هجوم پرداخته‌اند. این هجوم را می‌توان این گونه ترسیم کرد که تاکنون نگاه و توجه اغلب رسانه‌ها،‌ مراکز سیاسی، اطلاعاتی،‌ پژوهشی و حتی آموزشی دنیا به جنبه‌های منفی ایران بوده است.