1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. امیر هاشمی‌مقدم
امیر هاشمی‌مقدم

امیر هاشمی‌مقدم

دانشجوی دکتری انسانشناسی، دانشگاه حاجت‌تپه آنکارا

تعداد مقالات: 4

دانشجوی دکتری انسانشناسی (دانشگاه حاجت‌تپه آنکارا، ترکیه)، کارشناس ارشد ایران‌شناسی فرهنگی از دانشگاه شهید بهشتی (1386)، کارشناس مردم‌شناسی از دانشگاه مازندران با رتبه الف (1383)
عضو وابسته انجمن انسان‌شناسی ایران (از ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶)
عضو پیوسته انجمن علمی گردشگری ایران (از 1390 تاکنون)
پژوهشگر برتر دانشگاه مازیار: 1391
مدیر صفحه «توریسم» و صفحه «فرهنگ مازندران» در وب‌سایت انسان‌‌شناسی و فرهنگ www.anthropology.ir

 • لزوم تسهیل روابط بانکی میان ایران و افغانستان

  11 اسفند 1395 ساعت 14:44

  بازار مالی

  ایران جزو کشورهایی است که توانایی زیادی برای رشد و پیشرفت بازرگانی فرامرزی دارد. اما در کنار بقیه موانع، محدودیت‌ها و تنگناهای بانکی یکی از برجسته‌ترین آن‌هاست؛ تنگناهایی که نه‌تنها امکان جابجایی پول برای بازرگانان ایرانی پرکار در زمینه‌های فرامرزی را محدود می‌سازد، بلکه به‌عنوان یکی از پایه‌ای‌ترین اصول و بنیادهای بازرگانی و تجارت الکترونیک، رشد این شاخه را برای بازرگانان ایرانی اگرنه ناممکن، دست‌کم بسیار دشوار ساخته است.

 • افغانستان؛ جایگزینی برای تک‌جاده ترانزیتی ترکمنستان

  8 شهریور 1395 ساعت 12:38

  اوراسیا

  چند روز پیش، دولت ترکمنستان در اقدامی شگفت‌انگیز، ورود مسافران ایرانی از مرز باجگیران را ممنوع ساخت و برای کامیون‌های ایرانی که قصد ورود به خاک این کشور داشتند نیز، عوارض ورودی را به‌طور یک‌جانبه از پانصد دلار به هزار و هشتصد دلار رساند. این رفتار دولت ترکمنستان را اگر در کنار دیگر رفتارهایش در برابر ایرانیان قرار بدهیم می‌توان به سیاست های ایران‌ستیزانه در منش مسئولین این کشور پی برد.

 • لزوم اصلاح نگاه افغانستانی‌ها به ایران

  6 شهریور 1395 ساعت 10:43

  روابط فرهنگی بین‌المللی

  شاید در دنیا کمتر دو کشوری را بتوان یافت که به‌اندازه ایران و افغانستان با یکدیگر نزدیکی داشته باشند. این نزدیکی‌ها دارای ابعاد تاریخی، فرهنگی، ادبی و زبانی، دینی و مذهبی و هم‌زیستی است؛ اما شگفت‌آور آنکه این نزدیکی‌ها نه‌تنها نتوانسته این دو کشور را به یکدیگر نزدیک کند، بلکه در برخی موارد از یکدیگر بسیار دورشان کرده است.

 • حضور عربستان در افغانستان به‌مثابه تقابل با نفوذ ایران در یمن

  22 اردیبهشت 1394 ساعت 15:34

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  جنگی که اکنون در یمن بین حوثی‌ها و متحدانشان از یک‌سو و طرفداران عبدربه‌منصورالهادی و ائتلاف به رهبری عربستان از سوی دیگر در جریان است، به باور بسیاری از کارشناسان یک جنگ نیابتی بین ایران و عربستان است (هرچند دیگر عربستان به‌طور مستقیم وارد جنگ شده است). دست‌کم می‌توان این‌گونه اطمینان داشت که عربستان از نفوذ ایران در یمن که بخشی از شبه‌جزیره عربستان است سخت بیمناک بوده و بنابراین در پی کاهش این نفوذ است.اما تلاش عربستان در این حد باقی نمانده است. عربستان سال‌ها است تلاش می‌کند در افغانستان نفوذش را بگستراند؛ اما به نظر می‌آید پس از وقایع سه-چهار سال اخیر که به «نفوذ ایران در منطقه» تعبیر شده است و به‌ویژه پس از آغاز درگیری‌های داخلی در یمن و قدرت یافتن حوثی‌های شیعه، عربستان در پی مقابله‌به‌مثل است و در این میان هیچ گزینه‌ای را بهتر از افغانستان نیافته است. درواقع همان‌گونه که یمن ارتباط جغرافیایی، تاریخی و زبانی با عربستان دارد، افغانستان نیز همه این اشتراکات را با ایران دارد؛ و اگر جریانی شیعه در یمن قدرتی قابل‌توجه دارد، جریان [های] اهل سنت افراطی نیز در افغانستان دارای قدرتی قابل‌توجه است. پیش از اینکه به فعالیت‌های اخیر عربستان در افغانستان بپردازیم، بهتر است اشاره‌ای کوتاه و گذرا داشته‌باشیم به فعالیت‌های عربستان در افغانستان.