1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. محمد فاضلی
محمد فاضلی

محمد فاضلی

دکتری جامعه‌شناسی سیاسی، دانشگاه شهید بهشتی

تعداد مقالات: 3

محمد فاضلی، متولد 1353 فارغ‌التحصیل کارشناسی مهندس صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال 1376، و کارشناسی ارشد و جامعه‌شناسی جامعه‌شناسی سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس تهران در سال‌های 1380 و 1386 است. وی از سال 1381 تا 1391 در گروه جامعه‌شناسی دانشگاه مازندران در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس کرد. زمینه‌های فعالیت‌های پژوهشی وی عبارتند از جامعه‌شناسی مصرف، جامعه‌شناسی سیاسی، جامعه‌شناسی علم، ارزیابی تأثیر اجتماعی، جامعه‌شناسی محیط زیست. کتب مصرف و سبک زندگی (1382)، جامعه‌شناسی علم و انجمن‌های علمی در ایران (1386)، ارزیابی تأثیر اجتماعی (1389)، بنیان‌های ساختاری تحکیم دموکراسی: تجربه دموکراسی در ایران، ترکیه و کره جنوبی (1389)، مهم‌ترین آثاری است که وی تألیف کرده است. چندین ترجمه از جمله روش تطبیقی: فراسوی راهبردهای کمی و کیفی (1389) نوشته چارلز ریگین، و سیاست در بستر زمان: تاریخ، نهادها و تحلیل اجتماعی (1393) نیز از وی منتشر شده است. وی هم‌چنین 24 مقاله علمی-پژوهشی منتشر کرده است. محمد فاضلی از شهریور 1392 تا پایان سال 1396 معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری بود و از شهریور 1393 استادیار جامعه‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران است.

 • علوم اجتماعی و آب: دستورکارهای مغفول

  4 اسفند 1395 ساعت 18:54

  آب

  ایجاد شکافی عمیق بین منابع آبی تجدید‌پذیر و مصارف آب در کشور و قرار گرفتن ایران در آستانه ورشکستگی آبی، گویا‌ترین نمود ناکامی سیستم مدیریت منابع و مصارف آب در ایران، علیرغم صرف هزینه‌های هنگفت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در شش دهه گذشته است. یکی از مهم‌ترین علل ناکامی این نظام مدیریت، جدا از ایرادهایی که می‌توان بر خود مفهوم مدیریت منابع آب وارد نمود، عدم توجه به مساله آب در ایران به مثابه مسئله‌ای پیچیده، بین‌رشته‌ای و بدخیم است. یکی از مهم‌ترین ابعاد مغفول در نظام مدیریت منابع و مصارف آب در ایران، ابعاد اجتماعی است.

 • گزارش ملی آب: گام اول مواجهه با مسئله مدیریت منابع آب در ایران

  23 اسفند 1394 ساعت 13:52

  مدیریت آب

  وضعیت منابع آب در ایران در شرایط بحران است، در وضعیت اجتماعی‌ای قرار گرفته‌ایم که دیگر وجود بحران انکار نمی‌شود و تلاش‌هایی برای تعدیل بحران و اصلاح روند صورت می‌گیرد، اما پرسش‌هایی بزرگ پیش روی همه اقدامات، برنامه‌ها و سیاست‌ها در حوزه آب وجود دارد. آن‌چه در این‌جا ارائه می‌شود پیشنهادهایی در راستای دو هدف است: 1. تضمین آن‌که آسیب‌شناسی درستی صورت گیرد؛ و 2. ایجاد تضمین‌های لازم جهت بی‌بازگشت کردن مسیر اصلاحات بر اثر تغییر مدیریت‌ها.

 • دام خرس سیبری برای توافق هسته‌ای

  1 اردیبهشت 1394 ساعت 12:16

  پرونده هسته‌ای ایران

  لغو محدودیت تحویل موشک‌های اس-300 به ایران، بازتاب‌های گوناگونی داشته و از سوی برخی به عنوان نشانه‌ای از تغییر سیاست روسیه نسبت به غرب و ایران تعبیر شده است. علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی این اقدام روسیه را نتیجه سیاست‌های تقویت‌کننده ثبات ایران در دو سال اخیر دانسته است. این‌گونه اظهارنظرهای مثبت از سوی برخی دیگر نیز بیان شده است. اما تصور می‌کنم باید به این تصمیم ولادیمیر پوتین بسیار بدبینانه نگاه کرد.