1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. مهرداد مطبوع ریاحی
مهرداد مطبوع ریاحی

مهرداد مطبوع ریاحی

کارشناسی ارشد منابع تجدید شونده، دانشگاه کبک کانادا

تعداد مقالات: 11

تحصیل در رشته مهندسی تولیدات گیاهی در دانشگاه شهرکرد و فارغ التحصیلی در سال1380، کار مستمر در رشته مرتبط قبل از سفر به کشور کانادا برای ادامه تحصیل در رشته منابع تجدید شونده در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه فرانسه زبان کبک، فارغ التحصیلی در سال 2007 و عضویت در مرکز تحصیل جنگل کبک (CEF) کانادا، کار در فیلد تخصصی در آزمایشگاه‌های بیولوژی، اکولوژی و دندروکرونولوژی دانشکده، کار درکمپانی بیو تکنولوژی (کشت بافت) و کمپانی های مختلف دیگر، انجام مشاوره های زیست‌محیطی، کشاورزی و آب در ایران

 • راهکاری برای افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف آب کشاورزی

  یکجاکشتی اقلیم‌محور در پارسل‌بندی تعریف‌شده اراضی

  1 خرداد 1397 ساعت 14:31

  مدیریت آب

  در این نوشتار ابتدا نگاهی به اهمیت اجرای طرح یکپارچه‌سازی اراضی و موانع اصلی کندکننده سرعت اجرای آن در کشور انداخته و در ادامه راهکار یکجاکشتی تخصصی اقلیم محور در قالب پارسل‌بندی تعریف‌شده اراضی به‌عنوان یک راهکار جایگزین با مزایای گسترده، برای اجرا در مزارعی که بهره‌برداران حاضر به یکپارچه‌سازی اراضی نیستند، معرفی می‌گردد.

 • نگاهی به تجربه ترکیه

  اهمیت یکپارچه‌سازی اراضی در افزایش بهره‌وری آب

  1 خرداد 1397 ساعت 14:04

  آب

  در نوشتار حاضر، ابتدا در خصوص اهمیت بالای اجرای طرح یکپارچه‌سازی اراضی در کشور به‌عنوان یک ضرورت اساسی برای ایجاد دگرگونی و اصلاح در حوزه کشاورزی صحبت شده و سپس به‌صورت فشرده نتایج قابل‌تأمل تجربه اجرای تلفیقی طرح یکپارچه‌سازی، پارسل‌بندی اراضی و توسعه آبیاری‌های مدرن و تأثیر آن بر روی افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف آب کشاورزی در کشور ترکیه بررسی می‌شود.

 • نقش مزیت‌های نسبی در بهینه‌سازی کشاورزی در ایران

  2 دی 1396 ساعت 17:29

  توسعه پایدار

  در این نوشتار مروری اجمالی بر مزیت‌های نسبی عمده و اهمیت ساختاری آنها در تدوین نقشه راه مناسب، برای نیل به توسعه پایدار در بخش کشاورزی در ایران خواهیم داشت.

 • ایده‌ای جدید با مزایای گسترده

  تأسیس شرکت‌های تعاونی انرژی خورشیدی در کشور

  25 آذر 1396 ساعت 12:21

  خورشیدی

  تأسیس شرکت‌های تعاونی انرژی خورشیدی اشتراکی از راهکارهای جهانی جدید برای کارآفرینی و تقویت اقتصاد محلی است. در این نوشتار ضمن معرفی این راهکار جدید، به تفضیل در خصوص مزایای گسترده آن برای کشور و جوامع محلی با ارائه پیشنهاد‌های مشخص، صحبت خواهد شد.

 • استفاده دوگانه زمین برای تولید همزمان محصول و انرژی با مزایای گسترده

  مزارع اشتراک خورشیدی و آگری ولتائیک

  27 آبان 1396 ساعت 09:42

  خورشیدی

  آیا راهکاری دانش‌بنیان برای پرداختن به مسائل موجود در خصوص امنیت غذایی، بحران آب، اشتغال در بخش کشاورزی، آلودگی هوا ناشی از شیوع کانون‌های محلی تولید گردوغبار و تولید انرژی وجود دارد؟ در نوشتار حاضر ضمن معرفی یکی از راهکارهای جدید جهانی و تشریح مزایای بالقوه این راهکار برای کشور، به دلایل اهمیت مطرح‌شدن این طرح جهت بررسی در مدیریت کلان کشور خواهیم پرداخت.

 • نقدی بر مقاله باغ‌های مشارکتی

  راهکارهایی برای اجرای موفق طرح باغ‌های مشارکتی در ایران

  7 مرداد 1396 ساعت 17:49

  توسعه پایدار

  با در نظر گرفتن موانع موجود بر سر راه احداث باغ‌های مشارکتی در ایران، سؤال اساسی این است که آیا راهکاری جایگزین برای اجرای مدل باغ‌های مشارکتی با حفظ حداکثری مزایا و کاهش مشکلات فنی، حقوقی و اجتماعی طرح در مرحله صدور مجوز، اجرا و توسعه فراگیر در کشور وجود دارد؟

 • راهکاری برای احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی:

  الگوی چرخشی کشت یکساله آب محور

  3 آذر 1395 ساعت 16:52

  مدیریت حوضه‌های آبخیز

  در این نوشتار سعی شده است ضمن نقد مصوبه شورای عالی آب درباره خرید چاه کم بازده در قالب طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، طرحی جایگزین برای تسریع در نیل به اهداف مذکور معرفی شود.

 • ضرورت اجرای برنامه سالانه کشت بر اساس نیاز بازار در کشور

  4 اسفند 1394 ساعت 16:35

  اقتصاد بوم‌شناختی

  چرا اهتمام جدی برای یافتن یک راهکار اساسی جهت رفع مشکل فقدان سازوکارهای اجرا و هدایت برنامه جامع سالانه کشت بر اساس نیاز بازار، در کشور صورت نپذیرفته است؟ هدف از ارائه این مقاله پرداختن به این موضوع مهم و ارائه یک پیشنهاد کاربردی برای مدیریت یکپارچه برنامه‌های مرتبط با تهیه برنامه سالانه کشت بر اساس نیاز بازار در کشور است.

 • نقدی بر تعیین الگوی کشت آب‌محور

  لزوم ارزش‌گذاری آب و تخصصی‌کردن نوع کشت در مناطق

  20 مهر 1394 ساعت 11:44

  مدیریت آب

  ادامه کشاورزی در ایران به شکل سنتی و نیمه صنعتی موجود، توسعه پایدار در این بخش را به نقطه بن‌بست رسانیده‌است، چرا که با وجود پائین‌بودن بهره‌وری و راندمان، بحران کم آبی، ریسک بالا و درآمد پائین دیگر جاذبه‌ای برای سرمایه‌گذاری در این بخش وجود ندارد. در صورت عدم اصلاح بنیادین ساختار، سیاست‌ها، روش‌ها و راهبردها در این بخش هرگونه سرمایه‌گذاری با حفظ ساختار موجود در نهایت ناموفق خواهد‌بود. بخش کشاورزی به‌ عنوان بزرگترین مصرف‌کننده منابع آبی کشور در آینده بایستی ضمن مصرف آب کمتر، تولید بیشتری را نیز عرضه نماید. لذا با توجه به تحلیل‌رفتن منابع آبی در کشور و بروز بحران‌های زیست‌محیطی منتج از آن باید بپذیریم که این بخش به نقطه ضرورت ایجاد تحول رسیده‌است. در حال حاضر بهره‌وری آب کشاورزی در کشور در حدود 88/0 کیلوگرم به ازای یک متر مکعب مصرف آب است که بر اساس برنامه‌ریزی‌های بلندمدت تا سال 1404 باید به حداقل 2 کیلوگرم به ازای یک متر‌مکعب افزایش یابد (کشاورز، ع. دهقانی سانیچ، ح؛ 1391). محتوای تحول مورد‌نظر، عبارتست از ایجاد تغییرات بنیادی در آن‌دسته از سیاست‌ها و راهبردهای عمدتاً ناکارآمد موجود در بخش کشاورزی و آب که کشور را به لبه سقوط در دره عمیق بحران آب، امنیت شغلی و غذایی رسانده‌است. هدف از این نوشتار ارائه پیشنهاداتی مشخص برای تعیین الگوی کشت بهینه آب‌محور در کشور با تمرکز بر لزوم کاهش نابهینگی در اختصاص زمین و آب به زراعت ، ارزش‌گذاری آب و لحاظ آن در محاسبات سود و زیان زراعت و برند‌سازی و تخصصی‌شدن نوع کشت در سطح مناطق در کشور می‌باشد.

 • احداث و توسعه سراسری بادشکن‌های زنده و کمربندهای سبز محافظتی با استفاده از گونه‌های بومی

  18 خرداد 1394 ساعت 13:18

  مدیریت آب

  افزایش وقوع پدیده ریزگردها به همراه افزایش کانون‌های تولید گرد و غبار محلی در پی بروز خشکسالی در سال‌های اخیر، متاسفانه اثرات منفی قابل توجهی بر روی محیط زیست، سلامت شهروندان، بهره‌وری آب، کشاورزی و اقتصاد کشور در کوتاه‌مدت داشته‌است. عدم مدیریت علمی این بحران‌ها در قالب یک طرح استراتژیک جامع که در بر‌گیرنده طرح‌های کوتاه‌مدت تا بلند‌مدت علمی و کاربردی باشد، آینده توسعه‌پایدار در کشور را در هاله‌ای از ابهام فرو خواهد برد. هدف از ارائه این مقاله معرفی یکی از راهکارهای جهانی سازگار با محیط‌زیست و توسعه‌پایدار در کنترل و کاهش موثر اثرات مخرب کانون‌های مولد گرد و غبار محلی و تغییرات اقلیمی بر روی محیط‌زیست و کشاورزی است. امروزه احداث بادشکن‌های زیستی و سایر فعالیت‌های اگروفارستری در سیستم‌های کشاورزی پایدار مورد تاکید کارشناسان محیط زیست و مراکز معتبر علمی دنیا می‌باشد. ایجاد بادشکن‌ها علاوه بر کاهش سرعت باد و کنترل فرسایش بادی، باعث افزایش عملکرد محصول، کاهش و مهار گرد و غبارهای محلی، افزایش راندمان مصرف آب، کاهش تبخیر و تعرق سالیانه و نیاز آبی گیاه خواهد شد. مضاف بر این، کمک به احیاء جنگل‌های کشور از طریق تولید چوب، ترسیب کربن، تولید اکسیژن، سلامت شهروندان، ارزش‌های زیبایی منظر و فراهم‌آوردن زیستگاهی برای حیات وحش از دیگر فواید مهم احداث باد شکن‌های زنده در دشت‌ها و مزارع کشاورزی کشور بخصوص در حومه شهرها و مراکز جمعیتی خواهد بود.

 • تصفیه بیولوژیکی (گیاه پالایی ) پسابهای شهری و صنعتی از طریق روش های نوین زراعت چوب در دوره های بهره برداری کوتاه مدت با مزایای گسترده زیست محیطی و اقتصادی

  9 اسفند 1393 ساعت 10:47

  مدیریت آب

  رسالت و وظیفه ما بعنوان نسل حاضر، حفاظت و نگهداری از جنگلهای باقیمانده، منابع طبیعی و منابع آبی بشدت تحلیل رفته برای نسل های بعدی است چرا که با تحلیل و از بین رفتن جنگلها و آلوده شدن و تحلیل رفتن منابع آبی موجود، نسل آینده قادر به واردات جنگلی که در طی قرنهای متمادی ایجاد شده و احیاء آبخوانها در دشتهای فرونشست کرده نخواهد بود. حال آنکه کمبودهای احتمالی محصولات کشاورزی از طریق واردات قابل جبران است و آب مجازی هم وارد کشور می شود .لذا با در نظر گرفتن مزایای متعددی که برای این طرح متصور است به نظر می رسد استفاده از پساب در بخش کشاورزی بجای توسعه جنگلکاری و زراعت چوب در کشور نه تنها سیاستی کاملا غلط می باشد بلکه با شرایط زیست محیطی بحرانی کنونی کشور، اصولا سیاست افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی بجای استفاده از پساب‌ها برای جبران بخشی اندک از تقاضای آب بایستی در اولویت برنامه‌های مسئولین مربوطه در کشور قرار گیرد. چرا که بگفته کارشناسان حدود 93 درصد از کل آب مصرفی ایران صرف آبیاری حدود 8.5 میلیون هکتار از اراضی زراعی با بهره وری پایین شده و سهم بخش شرب و صنعت از کل آب مصرفی بترتیب تنها 5.8 و 1.2 درصد می باشد. مضاف بر این، با توجه به بحران اشتغال در کشور بخصوص در جوامع روستایی و اشتغال زایی بالای این طرح، دولت با حمایت از این راهکار زیست محیطی قادر خواهد بود در کوتاه مدت بخش قابل ملاحظه ای از نگرانیهای بحق جامعه در خصوص آلودگیهای محیط زیستی ناشی از بکارگیری و رها سازی پسابها، بیکاری، خطرات بهداشتی تولید محصولات زراعی با پسابها، آلودگی هوا، بحران ریزگردها و موارد متعدد دیگر را بصورت کاملا علمی و کاربردی ، کاهش دهد.