1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. محمد فکری
محمد فکری

محمد فکری

کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی

تعداد مقالات: 5

محمد فکری دوره کارشناسی علوم اجتماعی را در دانشگاه مازندران و کارشناس ارشد جامعه شناسی را در پژوهشکده امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی به پایان رسانده است. وی تاکنون چندین طرح پژوهشی را برای معاونت‌های اجتماعی مناطق مختلف شهرداری تهران، کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، مرکز اسناد انقلاب اسلامی و خانه کتاب انجام داده است. همچنین کتاب و مقالاتی از وی در مجلات علمی-پژوهشی، همایش‌ها و رسانه‌های عمومی منتشر شده است.

 • احتمال تکثیر کفن‌پوش پاستور

  28 بهمن 1396 ساعت 06:13

  جنبش‌های سیاسی و اجتماعی

  فردی را که کفن‌پوش و با سلاح سرد به نهاد ریاست‌جمهوری می‌رود نباید صرفاً با انگیزه‌های شخصی و وضعیت روان‌شناختی فردی‌اش تحلیل کرد؛ بلکه باید به این اندیشید که آیا ساختار سیاسی، اجتماعی و بروکراسی اداری باعث شده که او به چنین حدی از عصبانیت برسد که دست به عملی انتحاری بزند؟ آیا ممکن نیست با تشدید چالش‌ها و بحران‌های پیش روی کشور تعداد این قبیل اتفاقات در پاستور و بهارستان روزبه‌روز بیشتر شود؟

 • چرا عراق جلوی ریزگردها را نمی‌گیرد؟

  4 آذر 1394 ساعت 10:11

  ریزگردها

  در چند سال اخیر ریزگردها استان‌های جنوبی و غربی ایران را فراگرفته و روز به روز بر دامنه‌ی تاثیر آنها افزوده می‌شود و گاه تا استان‌های مرکزی هم سرایت پیدا می‌کنند. دولتمردان در مقابل فشار افکار عمومی برای توقف این ریزگردها همواره گفته‌اند که منشاء حدود 90 درصد این ریزگردها کشورهای خارجی نظیر عراق، عربستان، کویت و اردن هستند و به همین دلیل خود ایران مستقیماً نمی‌تواند برای توقف این ریزگردها اقدام کند. در میان این چهار کشور مذکور همواره عراق بیش از عربستان، کویت و اردن در شکل‌گیری ریزگردها و انتقال آنها به خاک ایران نقش داشته است.

 • نقدی بر مقالة «راهبردی برای بهبود تصویر ملی ایران»

  مسیری برای سانسور ملی در ایران

  1 شهریور 1394 ساعت 12:56

  روابط فرهنگی بین‌المللی

  در دهم تیرماه 1394 مقاله‌ای با عنوان «راهبردی برای بهبود تصویر ملی ایران» به قلم دکتر حسام‌الدین آشنا در شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی منتشر شد. ایده‌ی محوری این مقاله پیشنهاد تشکیل «ستاد ارتباطات راهبردی ایران» در زیرمجموعه‌ی شورای عالی امنیت ملی با هدف بهبود تصویر ملی ایران بود. در متن حاضر نکاتی در نقد این پیشنهاد نوشته شده است.

 • انحراف هلال احمر از مسئولیت قانونی و اجتماعی‌اش

  10 خرداد 1394 ساعت 09:03

  اخلاق و مسئولیت اجتماعی

  در اقتصادی که در آن ورود بانک‌ها به عرصه‌ی بنگاه‌داری و ساخت‌وساز عادی شده، دور از انتظار نیست که حتی دستگاه‌های دولتی هم به این ورطه کشیده شوند. این روند تأسف‌بار حتی به سازمانی بشردوستانه همچون هلال‌احمر هم رسیده و این سازمان با تشکیل شرکتی به نام «شرکت ساختمانی هلال ایرانیان» در زیرمجموعه‌ی «شرکت سرمایه‌گذاری هلال ایران» به عرصه‌ی ساخت‌وساز وارد شده است. مسلماً حضور یک سازمان دولتی آن‌هم سازمانی که وظیفه و مأموریتش امداد به حادثه‌دیدگان و انجام فعالیت‌های انسان‌دوستانه است، در عرصه پاساژسازی پیامدهای مخرب متعددی به‌خصوص در عرصه اجتماعی و سازمانی خواهد داشت.

 • درنگی بر مکان‌یابی صنایع فولاد در ایران

  پیامدهای فولاد مشکین‌شهر

  3 اسفند 1393 ساعت 11:05

  اردبيل | مدیریت آب

  محتوای این متن به معنای مخالفت با هرگونه سرمایه‌گذاری در مشکین‌شهر و استان اردبیل نیست بلکه به معنای دقت و مطالعه‌ی بیشتر برای انتخاب نوع صنایع با توجه به مقتضیات مکانی است.
  نه فقط مشکین‌شهر بلکه کل استان اردبیل به دلیل کمبود منابع آبی مکان مناسبی برای احداث کارخانه‌ی فولاد نیست و بهتر است صنعتی مناسب با ویژگی‌های استان اردبیل برای آن انتخاب شود. با توجه به فعالیت محمدرضا زنوزی مطلق در عرصه‌های مختلف صنعتی مسلما وی توان تغییر این طرح و جایگزینی آن با صنعتی همخوان با استان اردبیل را دارد. و اگر هم فقط قصد فعالیت در عرصه فولاد را دارد به خاطر دوام کارخانه خودش، به خاطر حفظ محیط‌زیست، به خاطر حفظ منابع آب شیرین و به خاطر آینده‌ی ایران بهتر است کارخانة خود را در سواحل جنوبی کشور احداث کند.