1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. سید فخرالدین افضلی
سید فخرالدین افضلی

سید فخرالدین افضلی

دکتری، دانشگاه دولتی شیراز

تعداد مقالات: 2

ایشان تحصیلات خود را در دانشگاههای صنعتی اصفهان و شیراز به پایان رسانیده و انتشار مقالات در ژورنالهای تصصی و شرکت در همایشهای داخلی و خارجی را در سابقه تحقیقاتی خود دارد. زمینه اصلی تحقیقاتی (Major) وی در سالهای اخیر «فرسایش و حفاظت خاک(ریزگرد)» و زمینه مرتبط فرعی (Minor) با آن «ترسیب کربن» بوده است. علاوه بر این در زمینه های دیگر همچون آلودگی آب و خاک، مدیریت پسماند، گیاهان داروئی مقاوم به شوری و خشکی و... دارای پژوهش، تدریس و مقاله می باشد. وی همچنین دارای مقالات و سخنرانیهای محیط زیستی در مجامع مختلف و رسانه ها می‌باشد.

 • ریزگرد، منشاء، آسیب، علت و راه‌حل

  3 شهریور 1394 ساعت 09:36

  ریزگردها

  «ریزگرد» امروزه نام آشنائی است که معضلات متعددی را برای ساکنان مختلف نواحی شهری و روستائی بوجود آورده است. علاوه بر آن مشکلات متعددی در حوزه‌های کشاورزی، سلامت، محیط‌زیست، صنعت و غیره را دامن زده است. مشکلاتی که پیش از این وجود نداشته است. در این مقاله سعی شده است با مروری بر مقالات ارائه شده توسط محققان در حوزه‌های مختلف علمی، همچنین ارائه نظرات مختلف نویسنده مقاله، گذری بر تئوری پیدایش ریزگرد، علت پیدایش این مشکل در ایران، مشکلات ناشی از آن در زمینه‌های مختلف و در نهایت راه حل پیشنهادی داشته باشد.

 • بررسی همبستگی و ارتباط تثبیت شن با حل معضل ریزگردهای ایران

  4 مرداد 1394 ساعت 11:57

  ریزگردها

  کانون برداشت بیش از 95 درصد از ریزگردهای ایران خارجی و 5 درصد آن داخلی می‌باشد. از 5 درصد منشاء داخلی وضعیت «تپه‌های ماسه‌ای» در مقایسه با خشک‌شدن تالاب‌ها، دریاچه‌ها و عدم‌پرداخت حقابه سدها سهمی بسیار ناچیز داشته و براساس مطالب و مبانی علمی مطرح شده به هیچ وجه بعنوان منشاء ریزگردها نمی‌تواند مطرح باشد. تثبیت شن‌های روان سال‌هاست بعنوان یکی از برنامه‌های ضروری بیابان‌زدائی انجام شده و در جای خود شایسته توجه می‌باشد اما عنوان نمودن ثثبیت تپه‌های شنی بعنوان یکی از اقدامات علیه ریزگردها درست به نظر نمی‌رسد.