1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. مجید دکامین
مجید دکامین

مجید دکامین

دانشجوی دکتری اکولوژی گیاهان زراعی، سازمان حفاظت محیط زیست
آدرس: تهران، پارک پردیسان،‌ سازمان حفاظت محیط زیست

تعداد مقالات: 15

مجید دکامین، دانشجوی دکتری اکولوژی گیاهان زراعی دانشگاه محقق اردبیلی است. ایشان در رشته زراعت و اصلاح نباتات از دانشگاه ایلام مدرک کارشناسی و در رشته اگرواکولوژی از دانشگاه شهید بهشتی تهران مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده و در حال حاضر دورة دکتری خود را در رشته اکولوژی گیاهان زراعی در دانشگاه محقق اردبیلی می‌گذراند. عمده پژوهش‌های ایشان در خصوص ارزیابی اثرات محیط زیستی سیستم‌های تولیدی کشاورزی، توسعه پایدار و ارزیابی پایداری است. بررسی پایداری اجتماعی و اقتصادی منطقه حفاظت‌شده سرخ‌آباد زنجان و تدوین شاخص‌های ارزیابی اثرات پایداری ازجمله فعالیت‌های ایشان درزمینة محیط¬زیست است. مجید دکامین دارای 9 مقاله علمی و کتاب است که در 5 ژورنال علمی منتشرشده‌اند.

 • مسائل بدخیم محیط‌زیست ایران

  18 آذر 1396 ساعت 12:21

  مدیریت آب

  ما با مسئله آب، فرسایش خاک، ریزگردها، آلودگی کلان‌شهرها، از بین رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری و چندین مسئله دیگر روبرو هستیم. نمی‌توان برای این مسائل بدخیم، نسخه خاصی پیچید چراکه پیچیدگی این مسائل چنین امکانی را در اختیار ما قرار نمی‌دهد.

 • تراریخته‌ها: بودن یا نبودن!

  30 مهر 1396 ساعت 14:00

  تنوع زیستی

  از آنجا که مسئله تراریخته‌ها در کشور ایران از اهمیت بالایی برخوردار است می‌بایست درک روشنی از اطلاعات موجود به سازمان‌های تصمیم‌گیرنده، سیاست‌مداران، محققان، و شرکت‌های تولید و واردکننده تراریخته‌ها داد تا حداقل به بررسی خطر این محصولات به‌عنوان غذا بپردازند.

 • سیاست‌گذاری محیط‌زیستی: چالش‌های جدید و پاسخ‌های کهنه

  9 شهریور 1396 ساعت 12:41

  توسعه پایدار

  شرایطی که ایران با آن روبرو است چالش جدیدی است و این چالش جدید نیازمند پاسخ‌های کهنه نیست. این چالش جدید محیط‌زیستی به‌واسطه رویکردهای غلطی بوده است که در گذشته لحاظ گردیده است و رفتن راه‌های تکراری به مقصدهای تکراری خواهد انجامید.

 • سواد محیط‌زیستی: حلقه گمشده توسعه

  16 مرداد 1396 ساعت 18:34

  توسعه پایدار

  سواد محیط‌زیستی را میتوان ظرفیت فهم و درک سلامت نسبی نظام‌های محیط‌‌زیستی و اقدام مناسب برای حفظ، بازیابی و یا بهبود سلامت این نظام‌ها تعریف کرد. سواد محیط‌زیستی درک روابط میان نظام‌های طبیعی و نظام‌های اجتماعی انسان است.

 • غبارآلود شدن تقویم آموزشی و هوای صاف گردشگری نیمه جنوبی کشور

  19 تیر 1396 ساعت 04:14

  بوم‌گردی

  تعطیلات نوروز، نیمه خرداد و عید فطر و تابستان جزو برهه‌های‌ پرازدحام جاده‌های کشور است که همه‌ساله هزینه‌های بسیاری را به اقتصاد کشور تحمیل می‌کند. تصادفات متعدد، آلودگی هوا، تحمیل فشارهای گوناگون بر مقاصد شمالی، هدررفت بنزین، اتلاف زمان در ترافیک‌های طولانی‌مدت و از همه مهم‌تر از بین رفتن بوم‌سازگان‌های شکننده نیمه شمالی کشور... تنها بخشی از این هزینه‌ها است. در مواجهه با چنین مشکلاتی، اصلی‌ترین راه‌حل، ساماندهی تعطیلات و به‌خصوص تعطیلات بلندمدت تابستانی مدارس و دانشگاه‌ها است.

 • حکمرانی شهری و ضرورت سازگاری شهری با اثرات تغییر اقلیم

  7 خرداد 1396 ساعت 15:27

  تغییرات اقلیمی

  امروزه کسی منکر تغییر اقلیم و اثرات آن بر زندگی روزمره انسان‌ها نیست. اگر شهرهای ما به‌دنبال حل چالش‌های مرتبط با تغییر اقلیم هستند، راهکار مؤثر در این مورد را می‌توان در تغییر رویکرد حکمرانی کنونی حاکم بر شهرها جست‌وجو کرد. هدف از این نوشتار در مرحله اول نشان‌دادن خطرات اصلی است که شهرهای ما را تهدید می‌کند و در مرحله بعد ارائه چالش‌های حکمرانی است که به‌واسطه آن می‌توان هنجارهای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری شهری را تغییر داد تا سرمایه‌گذاری مؤثری در زیرساخت‌ها و مدیریت شهرها ایجاد شود و درنهایت بتوان به حکمرانی شهریِ جامعی درخصوص سازگاری با اثرات تغییر اقلیم دست یافت.

 • آب مجازی و سیاست‌های آینده آب ایران

  18 فروردین 1396 ساعت 11:03

  آب مجازی

  هر روز بر دامنه بحران آب در اقصی نقاط ایران افزوده می‌شود. در همین خصوص، برخی اصلاحات سیاسی می‌بایست در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گیرد. از جمله این اصلاحات می‌توان به افزایش واردات آب مجازی از استان‌های مرطوب‌تر به مناطق خشک و نیمه‌خشک، و بهینه‌سازی ساختارهای تجاری کشور اشاره کرد.

 • ناامنی و امنیت آب (2)

  27 بهمن 1395 ساعت 09:55

  آب

  مهم‌ترین چالشِ پیش روی دولت‌های آینده ایران، حل مسئلة امنیت و مدیریت آب است و پاسخ به این پرسش‌ها که: وضعیت کنونی امنیت و مدیریت آب ایران چگونه است؟ چه چالش‌هایی برای دستیابی به امنیت و مدیریت یکپارچه آبی در ایران وجود دارد؟ و دست‌آخر اینکه دورنمای امنیت و مدیریت آب در ایران چگونه است؟ در نوشتار پیشین به ارزیابی اجتماعی و اقتصادی فراهمی آب و الگوهای استفاده از آب در ایران پرداختیم. در این نوشتار کوشیده‌ایم به برخی مسائل حقوقی مدیریت منابع آب در ایران بپردازیم.

 • ناامنی و امنیت آب (1)

  28 آذر 1395 ساعت 13:59

  مدیریت آب

  با توجه به روند کنونی توسعة اجتماعی-اقتصادی ایران، کشور در سال‌های پیش رو، برای حفظ روند توسعه‌ای خود، باید با مشکل کمبود آب دست‌وپنجه نرم کند. از یک سو، با افزایش جمعیت و کاهش نزولات آسمانی، سرانة آب قابل‌دسترس ایرانیان، در طی چند دهة گذشته کاهش یافته است و این در حالی است که چیدمان توسعة اجتماعی-اقتصادی بر مبنای توزیع منابع آب صورت نگرفته است. از دیگر سو، استفادة ناکارآمد از منابع آبِ دردسترس و آلودگی آن، تأثیراتی منفی بر ظرفیت نظام‌های آبی کشور گذاشته است. از آنجا که وجود آب کافی، لازمة توسعة اجتماعی-اقتصادی هر کشوری است، مهم‌ترین چالشِ پیش روی دولت‌های آینده ایران، حل مسئلة امنیت آب است و پاسخ به این پرسش‌ها که: وضعیت کنونی امنیت آب ایران چگونه است؟ چه چالش‌هایی برای دستیابی به امنیت آبی در ایران وجود دارد؟ و دست‌آخر اینکه دورنمای امنیت آب در ایران چگونه است؟ متأسفانه تاکنون در کشور، در قبال مسئله امنیت آب، سیاست‌های درخور توجهی اتخاذ نشده است. در این نوشتار کوشیده‌ایم به برخی مسائل امنیتی آب در ایران بپردازیم.

 • صداوسیما و سه‌شنبه‌های بدون خودرو

  16 شهریور 1395 ساعت 10:53

  سیاست محیط زیست

  از صداوسیما توقع می‌رود اگر خوش‌آموزی ندارد حداقل بدآموزی نداشته باشد. تبلیغات و در مرحله‌ای بحرانی‌تر برنامه‌های صداوسیما باید از ابعاد مختلف تجزیه‌وتحلیل شود؛ آنچه امروز از رسانه ملی کشور مشاهده می‌کنیم تنها دو جنبه دارد؛ محتوای این رسانه یا در حال تزریق نگاه خاص است یا تزریق مادی‌گرایی و سطحی‌نگری.

 • امنیت آب در ایران

  9 تیر 1395 ساعت 13:08

  مدیریت آب

  بحث آب می‌تواند سرمنشأ مسئله امنیتی باشد که سیری از هشدار، خطر، تهدید و بحران را به همراه دارد. در حال حاضر، این چالش در مناطق مختلف ایران به‌شدت خودنمایی می‌کند.