1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. جاوید منتظران
جاوید منتظران

جاوید منتظران

پژوهشگر حقوقی سیاسی بین‌المللی، دانش‌آموخته ارشد روابط بین‌الملل گرایش دیپلماسی

تعداد مقالات: 36

تخصص در مسائل حقوق وحقوق بین الملل _مسائل سیاست داخلی و خارجی ،مباحث دفاعی_امنیتی و آینده پژوهی

 • نکات حقوقی پیرامون توقیف کشتی انگلیسی توسط ایران

  7 شهریور 1398 ساعت 12:20

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  با توجه به مباحثی که پیرامون عبور و مرور و امنیت و ناامنی در تنگه هرمز مطرح‌شده است، در این مقاله ضمن ارائه نکاتی حقوقی پیرامون عبور از تنگه‌های بین‌المللی و تنگه هرمز، توقیف نفت‌کش انگلیسی توسط ایران در تنگه هرمز را از زاویه حقوق و قواعد بین‌الملل بررسی می‌نماییم.

 • مروری بر نقش بینش آخرالزمانی دولتمردان آمریکایی در راهبرد سیاسی- نظامی این کشور

  بینش مذهبی دولتمردان آمریکا و راهبرد این کشور در غرب آسیا

  15 مرداد 1398 ساعت 01:19

  مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی

  در این مقاله، ابتدا به نقش مذهب در سیاست و حکومت در ایالات‌متحده اشاره می‌کنیم، در ادامه به بینش مذهبی مسیحیت صهیونیستی در آمریکا پرداخته و درنهایت به آموزه‌های اعتقادی این بینش در حمایت از رژیم صهیونیستی می‌پردازیم.

 • ورود پهپاد آمریکایی به آسمان ایران از منظر حقوق بین‌الملل

  3 مرداد 1398 ساعت 00:20

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  با نظر به اینکه مباحث پیش‌آمده حول موضوع تجاوز و انهدام پهپاد، به لحاظ قواعد حقوقی، بین‌المللی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما در این مقاله درصدد برآمدیم، با اشاره به اصل‌ حاکمیت‌ انحصاری دولت‌ها بر قلمرو هوایی خود و تبیین مشروعیت ورود هواپیمای بدون سرنشین آمریکا به قلمرو‌ هوایی‌ ایران، موضوع ورود پهپاد های جاسوسی به آسمان ایران را از منظر مبانی حقوق بین‌الملل بررسی نماییم.

 • اهمیت و پیام‌های راهبردی انهدام پهپاد آمریکایی

  11 تیر 1398 ساعت 21:03

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  در این یادداشت تحلیلی درصدد برآمدیم با اشاره به ویژگی هواپیمای ساقط‌شده و تبیین اهداف ایالات‌متحده آمریکا از ارسال آن به قلمرو هوایی ایران، اهمیت و پیام‌های سیاسی، راهبردی و نظامی انهدام این پهپاد از سوی ایران را تحلیل نماییم.

 • تحلیلی پیرامون عملیات روانی آمریکا علیه ایران

  شبح جنگ، تاکتیک سوخته آمریکا ضد ایران

  30 خرداد 1398 ساعت 00:38

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  با نظر به اینکه عملیات روانی مجموعه اقدامات تبلیغی روانی یک کشور علیه کشور دیگر، با اتکا به زمینه‌ها و ابزارهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی است و با توجه به اینکه موضوع حمله آمریکا به ایران نوعی اقدام تبلیغاتی روانی بوده است، لذا ما در این مقاله، درصدد هستیم ضمن تبیین مفاهیم عملیات روانی، جنگ روانی و اهداف آن، موضوع حمله نظامی آمریکا به ایران و القای تهدید شبح جنگ را به‌عنوان تاکتیک عملیات روانی آمریکا علیه ایران را به‌طور ویژه بررسی و تبیین نماییم.

 • بررسی حقوقی انسداد حساب‌های هلال‌احمر ایران

  9 اردیبهشت 1398 ساعت 20:50

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  انسداد حساب‌های هلال‌احمر ایران از سوی آمریکا، ازنظر مفهومی به جنایت علیه بشریت شباهت دارد، بنابراین اگر امتناع از ارسال این کمک‌های بشردوستانه به صورتی باشد که سوءنیت دولت آمریکا قابل‌اثبات باشد، مسئولیت بین‌المللی کیفری متوجه دولتمردان این کشور است.

 • آثار حقوقی بین‌المللی تروریستی نامیدن سپاه

  31 فروردین 1398 ساعت 18:46

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  با توجه به اینکه اقدام آمریکا در تروریستی نامیدن نیروی نظامی یک کشور مغایر با حقوق بین‌الملل است، در این مقاله درصدد برآمدیم به اشاره و تشریح آثار حقوقی بین‌المللی این اقدام آمریکا بپردازیم.

 • مداخله نظامی خارجی در ونزوئلا از منظر حقوق بین‌الملل

  19 اسفند 1397 ساعت 19:19

  مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی

  در این یادداشت، موضوع دخالت نظامی خارجی در ونزوئلا را از منظر منشور، قواعد آمره بین‌المللی و حقوق بین‌الملل بررسی می‌کنیم تا مشروعیت حقوقی بین‌المللی هرگونه حمله احتمالی نظامی آمریکا یا دیگر کشورها، به خاک ونزوئلا تشریح شود.

 • مصادیق تروریسم دولتی عربستان سعودی

  13 اسفند 1397 ساعت 17:34

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  در مقاله حاضر، ضمن تعریف تروریسم دولتی، به مصادیق تروریسم دولتی عربستان سعودی اشاره می‌شود. با توجه به تروریسم دولتی گسترده سعودی، این کشور فاقد هرگونه صلاحیت و اعتباری است که بخواهد دیگر کشورها را به حمایت از تروریسم متهم کند.

 • جنایات تروریستی جیش‌العدل و مسئولیت بین‌المللی پاکستان

  8 اسفند 1397 ساعت 23:30

  امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

  در مقاله حاضر، با تکیه‌بر مبانی حقوق بین‌الملل، مسئولیت بین‌المللی متوجه دولت پاکستان، نسبت به جنایات گروهک‌های تروریستی‌ای که در خاک این کشور حضور، اقامت و مقر داشته و علیه امنیت ایران برنامه‌ریزی و فعالیت می‌نمایند، تبیین می‌شود.

 • مروری بر نقش انقلاب اسلامی در شکل‌گیری نهضت‌های آزادی‌بخش

  انقلاب اسلامی و شکوفایی نهضت‌های‌ آزادی‌بخش‌

  6 اسفند 1397 ساعت 23:26

  مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی

  بارها گفته و شنیده می‌شود که انقلاب اسلامی ایران موجب ارتقای توان بازیگرانی نوین ازجمله نهضت‌های آزادی‌بخش و گروه‌های مقاومت شده است. براین اساس، در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، درصدد برآمدیم تا در یادداشتی تحلیلی، به تبیین تاثیر انقلاب اسلامی ایران در شکوفایی نهضت‌های آزادی‌بخش و چگونگی روند آن بپردازیم.