1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. مونا پورقادری
مونا پورقادری

مونا پورقادری

دانشجوی دکتری سیاست‌های غذا و تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

تعداد مقالات: 4

 • مروری بر مفهوم انتخاب غذایی با رویکرد روان‌شناسی اجتماعی

  27 خرداد 1397 ساعت 16:54

  حوزه‌های سیاستی

  روانشناسی اجتماعی چگونگی افکار، احساسات و رفتار افراد را تحت تأثیر حضور واقعی، فرضی و یا ضمنی دیگران بررسی می‌کند. در این نوشته سعی بر آن است که رفتار، اعمال و احساسات خاص منجر به انتخاب غذا از این دیدگاه بررسی شود.

 • ضایعات غذایی در سطح خانوار

  1 اسفند 1396 ساعت 21:26

  غذا و تغذیه

  مطابق با گزارش‌های بین‌المللی، تقریباً یک‌سوم غذای تولیدشده در سراسر جهان به هدر می‌رود. تحلیل رفتار مصرف‌کننده با رویکردی اقتصادی می‌تواند گام مؤثری در جهت شناخت ماهیت و مدیریت پایدار ضایعات غذایی در سطح خانوار باشد.

 • غذا به‌عنوان کالا یا حق؟

  6 آبان 1396 ساعت 14:13

  غذا و تغذیه

  اگرچه بر پایه گزارش‌های بین‌المللی ادعا می‌شود تولید غذا با نرخ رشدی بیش از نرخ رشد جمعیت در طی سه دهه گذشته، جوابگوی نیاز جمعیت در سراسر جهان بوده و به‌طور متوسط روزانه با تأمین 2700 کیلوکالری نیاز هر فرد به غذا را پاسخ می‌دهد، همچنان گرسنگی و سوءتغذیه به درجات مختلف و به شکلی پایدار باقی مانده است.

 • مروری بر مفهوم تغذیه پیشگیرانه و تفاوت دو دیدگاه تقلیل‌گرایانه و کل‌نگر در این حوزه

  7 اردیبهشت 1396 ساعت 05:24

  غذا و تغذیه

  تغذیه پیشگیرانه به‌عنوان بخشی از علم تغذیه عبارت است از پیشگیری از بیماری‌ها یا به تعویق‌انداختن شیوع آن‌ها و یا کاهش شدت بیماری و مشکلات مرتبط با آن‌ها از طریق مدیریت تغذیه‌ای. هدف اصلی تغذیه پیشگیرانه کمک به افراد برای داشتن زندگی طولانی و سالم است: یعنی رسیدن به پایان زندگی در سلامت کامل و یا حداقل در بهترین شرایط سلامتی ممکن به‌واسطه تغذیه صحیح.