1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. حسین آخانی
حسین آخانی

حسین آخانی

دکتری گیاه‌شناسی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران
آدرس: تهران، دانشگاه تهران، دانشکده زیست شناسی

تعداد مقالات: 2

حسین آخانی، استاد گیاه‌شناسی دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران است. ایشان در رشتة زیست‌شناسی، گرایش علوم گیاهی از دانشگاه شهید بهشتی تهران مدرک کارشناسی و از دانشگاه تهران مدرک کارشناسی ارشد را دریافت کرده و سپس دورة دکترا در گیاه‌شناسی را با بورس سرویس تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) از دانشگاه لودویک ماکسی میلیان مونیخ در آلمان گذرانده است. پژوهش‌های ایشان جغرافیای گیاهی و فلور ایران و دیگر کشورهای جنوب غربی آسیا، بوم‌شناسی و جغرافیای زيستی هالوفیت‌ها و گیاهان چهار کربنه، پراکنش اکولوژیکی و تبار‌شناسی (فیلوژنی) گیاهان، حفاظت و تنوع زیستی را شامل می‌شود. بررسی فلور و تنوع گیاهی پارک ملی گلستان و فلور و اکولوژی شوره‌زارهای ایران محور تحقیقاتی ایشان است و تا بحال 24 هزار نمونه گیاهی از ایران، آلمان، ایتالیا، ترکمنستان، پاکستان، ازبکستان، ترکیه، اردن، فرانسه، بریتانیا، امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریکا، روسیه و یونان جمع‌آوری کرده است. 20 گونه، 3 جنس و یک قبیله جدید نیز برای علم گیاهشناسی معرفی کرده است. در سال 1366 بخش گیاه‌شناسی و هرباریوم موزة تاریخ طبیعی ایران (سازمان محیط زیست) را بنیان‌گذاری کرده و تا سال 1370 آنجا را اداره می‌کرد. او همچنین بورس تحقیقاتی آلکساندر فون هامبولت آلمان در سال 2011 را برای تحقیقات در باغ گیاه‌شناسی و موزه گیاهی برلین در آلمان را دریافت کرده و فرصت‌های تحقیقاتی در باغ گیاه‌شناسی کیو در انگلستان، دانشگاه ایالتی واشنگتن و دانشگاه فرایبورگ آلمان را در کارنامه خود دارد. حسین آخانی دارای 86 مقاله علمی، کتاب و مونوگراف است که در 44 ژورنال علمی و همچنین به عنوان بخش‌هایی از 4 کتاب و دو کتاب در مورد تنوع گیاهان و فلور پارک ملی گلستان منتشر شده‌اند. او همچنین دارای مقالات متعددی درباره مسایل زیست محیطی می‌باشد که در روزنامه‌ها سایت‌های رسمی منتشر شده‌اند.

 • ضرورت تشکیل ستاد وزارت محیط زیست و میراث طبیعی

  24 اسفند 1393 ساعت 14:04

  انتظارات و مسئولیت‌ها

  اخیراً نامه‌ای بسیار مهم با امضای 227 نماینده محترم مجلس (از جمع 290 نماینده) به ریاست محترم جمهوری نوشته‌شده است که در آن خواسته‌شده که به داد محیط‌زیست ایران و بخصوص تشکیلات محیط‌زیست و منابع طبیعی و اعتبارات آن برسند. این اقدام خیلی از فعالان و متخصصان محیط‌زیست را حیرت‌زده کرد. چراکه تا چندی پیش ما دغدغه داشتیم که عده‌ای از نمایندگان (63 نفر) درصدد انحلال سازمان محیط‌زیست هستند. حالا می‌بینیم که نزدیک چهار برابر ایشان در همان مجلس، خواهان ارتقاء تشکیلاتی جایگاه سازمان محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها و مرتع هستند.

 • آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع و ضرورت تدبیری جدی

  4 شهریور 1393 ساعت 16:17

  گونه‌های گیاهی

  چرا تا به حال شنیده نشده است افرادی به جرم آتش‌زدن جنگل به مجازات رسیده‌اند؟ اگر کسی خانة شما را آتش بزند و باعث خسارت مالی و جانی شود، با انواع بندهای قانونی با او برخورد می‌شود. کسانی که انفال را آتش می زنند و با عمل خود حداقل خسارتی که وارد می کنند، صدها نفر از نیروهای دولتی را درگیر خاموش‌کردن آن می‌کنند و هزاران اصله درخت و درختچه را خاکستر می‌کنند و جان مردمان شریف ما را به خطر می‌اندازند، جرمشان از کسی که در خیابان جیب بری می‌کند، زورگیری نمایند، مواد مخدر می‌فروشد، نه تنها کمتر نیست که به مراتب شدیدتر است. اینان مصداق تروریست‌هایی هستند که یا برای دهن‌کجی به مسئولین دولتی یا برای لج‌بازی با بخشی از مأموران دولتی یا برای شکار یک حیوان یا برای چرا در عرصه‌های ممنوعه یا برای تصاحب زمین و برای هر مقصود دیگری که دست به چنین جنایاتی می‌زنند با خشن‌ترین روش به مردم، کشور و نظام لطمه وارد می‌کنند.