1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. علی ابراهیم نژاد
علی ابراهیم نژاد

علی ابراهیم نژاد

دانشجوی دکترای فاینانس، بوستون کالج آمریکا

تعداد مقالات: 7

علی ابراهیم‌نژاد در سال 1382 با کسب رتبه 20 ریاضی و 26 زبان در آزمون سراسری وارد رشته مهندسی مکانیک دانشگاه شریف شده است. پس از آن در دوره کارشناسی ارشد اقتصاد در دانشگاه Maastricht هلند ادامه تحصیل داده و دوره Investment Banking در دانشگاه ایالتی نیویورک امریکا را گذرانده است. وی مدرک کارشناسی ارشد فاینانس خود را از دانشگاه Queen’s کانادا اخذ کرده و پس از مدتی تحقیق در دانشگاه Helsinki فنلاند به ایران بازگشته است. ابراهیم نژاد هم اکنون دانشجوی دکترای فاینانس در Boston College امریکا و در حال تحقیق بر روی بازار بورس و نظام های مالی است.

 • حاکمیت شرکتی: حلقه مفقوده اصلاح نظام بانکی

  2 بهمن 1395 ساعت 17:04

  بازار پول

  نظام بانکی کشورمان دچار مشکلات ساختاری بسیار جدی است. حجم بالای دارایی‌های منجمد بانکی، حضور پررنگ مؤسسات غیرمجاز، ورشکستگی مؤسسات بزرگی همچون میزان و ثامن‌الحجج، و عدم کاهش غیردستوری نرخ سود بانکی علیرغم کاهش نرخ تورم، همگی نشانه‌هایی از عدم کارکرد مناسب نظام بانکی و لزوم اصلاح ریشه‌ای آن هستند.

 • چالش‌های توسعه بازار بدهی در ایران

  9 آبان 1395 ساعت 11:11

  سیاست مالی

  توسعه بازار بدهی به‌عنوان یکی از ارکان نظام مالی کشور نقش مهمی در بهبود تخصیص منابع سرمایه‌گذاری و حل معضل تنگنای اعتباری دارد. در عین حال، بازار بدهی در ایران فاصله معناداری با سطح قابل قبول داشته و در مقایسه با توسعه نسبی بازار سهام کشورمان هنوز در مراحل ابتدایی رشد خود به سر می‌برد. شناخت دقیق چالش‌های توسعه این بازار در ایران می‌تواند به‌عنوان اولین گام در رشد و توسعه این بازار و نیل به نقطه مطلوب نقش مهمی داشته باشد.

 • هزینه و فایده تسهیل بازگشت نخبگان

  27 دی 1394 ساعت 19:37

  سیاست اقتصادی

  موضوع مهاجرت نخبگان یا فرار مغزها موضوعی به‌غایت پیچیده و دارای ابعاد گوناگون است که درنتیجه‌ی تعامل نیروهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مختلفی رخ می‌دهد و طبیعتاً یافتن راه‌حل جامع و پایدار برای آن نیز مستلزم پرداختن به تمامی این ابعاد است. درعین‌حال، محدودیت ذهن بشر و قدرت تحلیل، وی را ناگزیر می‌کند برای درک بهتر علل و عوامل آن‌ها و یافتن راه‌حل، ابعاد هر مشکل را به‌صورت مجزا بررسی و تحلیل کند. موضوع مهاجرت نخبگان نیز از این قاعده مستثنا نیست و لذا در این نوشتار تنها به یکی از ابعاد موضوع مهاجرت نخبگان یعنی ابعاد اقتصادی- مالی آن پرداخته می‌شود.

 • آیا می‌توان به نظام تأمین مالی بورس محور دست یافت؟

  12 مهر 1394 ساعت 13:02

  بازار سرمایه

  در سال‌های اخیر، توسعه بازار سرمایه کشور و تسهیل تأمین مالی بنگاه‌ها از طریق آن مورد توجه زیادی قرارگرفته است. به نظر می‌رسد رویکرد دولت تدبیر و امید نیز گسترش هرچه بیشتر بازار سرمایه باهدف کاهش اتکا به‌نظام بانکی و تجهیز بهتر سرمایه برای دستیابی به رشد اقتصادی بالا و پایدار است. به‌عنوان‌مثال، در نامه اخیر معاون اول محترم رئیس‌جمهور به وزیر اقتصاد (20 تیرماه 1394) بر تدوین «برنامه جامع اصلاح نظام بانکی و توسعه بازار اولیه سرمایه» تأکید شده است. وزیر محترم اقتصاد نیز متعاقباً در نامه خود به سازمان بورس و اوراق بهادار خواستار توسعه بازار بورس شده به‌گونه‌ای که «بازار سرمایه به نقطه‌ای برسد که هم ‌تراز نظام بانکی در تأمین مالی کشور مؤثر باشد». بدین ترتیب، به نظر می‌رسد چشم‌انداز ترسیم‌شده توسط سیاست‌گذاران برای تأمین مالی کشور حرکت از نظام فعلی مبتنی بر بانک و دستیابی به یک نظام بورس محور است.

 • آیا زمان کاهش کارمزد معاملات فرارسیده ‌است؟

  4 بهمن 1393 ساعت 14:02

  خروج از ركود تورمی

  بورس تهران پس از روزهای طلایی سال 92 و روزهای سخت در نیمه اول سال 93 شاید حالا همه را متقاعد کرده‌است که انجام بعضی اصلاحات و تغییر رویکرد نسبت به رویه‌های موجود غیرقابل‌اجتناب‌است. اتفاقات یک سال و نیم اخیر بیش‌ازپیش روشن‌ساخت که هنوز بورس تهران برای انجام مأموریت خود به‌عنوان منبع اصلی تأمین سرمایه شرکت‌ها و کاهش فشار موجود بر بازار پول، راه درازی در پیش دارد که یکی از الزامات آن، اصلاح ساختارها و رویه‌ها بر اساس تجارب جهانی‌است. در این میان، کارمزد معاملات یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های فعالیت در بورس بوده و می‌تواند به‌عنوان یک ابزار سیاست‌گذاری برای خروج بازار از رکود فعلی موردتوجه قرار‌گیرد.

 • بررسی مزایا و معایب دامنه نوسان قیمت در بورس تهران

  2 مهر 1393 ساعت 00:39

  بازار سرمایه

  دامنة نوسان قیمت، سال‌هاست که به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای کاهش تلاطمات قیمت سهام در بورس تهران استفاده می‌شود. دامنة نوسان‌قیمت از سال ۷۸ به‌منظور کنترل نوسانات شدید بازار اعمال شد و در طی سال‌های بعدازآن، در مقاطع مختلف با شدت و ضعف متفاوتی همراه بوده است. به‌عنوان‌مثال، در سال ۸۱ شرکت‌های با نسبت قیمت به عایدی (P/E) بیشتر از ۱۰، دامنة نوسان یک‌درصدی داشتند، درحالی‌که شرکت‌های با P/E بین ۵/۷ تا ۱۰ دامنة نوسان ۵/۲درصدی و شرکت‌های با P/E کمتر از ۵/۷ دامنة نوسان ۵ درصدی را تجربه کردند. بعدها در سال ۸۴، بنا بر مصوبة سازمان، دامنة نوسان کلیه سهم‌ها ۵% تعیین شد اما اواخر همان سال و با تغییر مدیریت سازمان، این دامنه به ۲% کاهش یافت. سه سال بعد، یعنی سال ۸۷، دامنه نوسان به ۳% و در سال ۸۸ به ۵/۳% افزایش یافت. نهایتاً در تیرماه ۸۹، دامنة نوسان به مقدار فعلی یعنی ۴% افزایش یافت. به‌علاوه، در بازار فرا بورس نیز دامنة نوسان قیمت ۵% است. با توجه به این‌که دامنة نوسان قیمت و صف‌نشینی، به‌عنوان یکی از پیامدهای اصلی آن، همواره از بحث‌برانگیزترین موضوعات بورس تهران بوده است، لازم است بررسی دقیقی از میزان اثربخشی این سیاست و مزایا و معایب آن انجام شود.

 • پیشنهادی برای اصلاح طرح هدفمندی یارانه‌ها با رویکرد اقتصاد رفتاری

  28 مرداد 1393 ساعت 15:20

  سیاست اقتصادی

  اگر دولت به دنبال کاهش اثر روانی و اقتصادی طرح هدفمندی است، اولاً تا حد امکان بایستی به‌جای حذف یارانه برخی افراد، افزایش مبلغ پرداختی به گروه‌های نیازمند (و تأمین منابع آن از طریق افزایش قیمت‌ها) را در دستور کار قرار دهد. ثانیاً، ایجاد یک تأخیر زمانی چندماهه میان مرحله ثبت‌نام تا اعمال تغییرات در پرداخت‌ها باعث کاهش اثر روانی و نیز کاهش انگیزه افراد بی‌نیاز برای ثبت‌نام می‌شود. ثالثاً هرگونه کاهش یا افزایش در پرداخت‌ها بایستی در یک بازه چندماهه و با شیب ملایم انجام شود تا فرصت تنظیم رفتار خانوارها و عادت کردن به شرایط جدید برای آن‌ها فراهم شود. سخن آخر اینکه همه ما امیدواریم طرح هدفمندی یارانه‌ها به‌عنوان یکی از تصمیمات حساس و مهم در اقتصاد کشور که اندک زمانی است ثبات را تجربه می‌کند با موفقیت به سرانجام برسد.