1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. مهدی نصرتی
مهدی نصرتی

مهدی نصرتی

دكتري اقتصاد، متخصص سرمايه‌گذاري خارجي در سازمان سرمايه‌گذاري وز

تعداد مقالات: 5

دكتراي اقتصاد از دانشگاه تربيت مدرس، داراي مدرك مهندسي مكانيك و کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه صنعتي شريف ، مدرس دانشگاه و مدرس دوره‌هاي حرفه‌اي سرمايه‌گذاري و تامين مالي در زيرساختها، نويسنده سرمقاله در روزنامه دنياي اقتصاد، مشاور سرمایه گذاری خارجی، مشاور سرمایه گذاری و تامین مالی زیرساختها

 • نقش فناوری اطلاعات در آینده اقتصاد و سرمایه‌گذاری سلامت

  1 اردیبهشت 1395 ساعت 12:00

  آینده‌نگاری فناوری

  چند ویژگی عمده که در این نوشتار موردبررسی قرار می‌گیرند عبارت‌اند از: 1. درجه بالای اطلاعات نامتقارن میان پزشک-بیمار، پزشک-بیمه و حتی بیمار-بیمه، 2. کالای عمومی بودن سلامت و اثرات خارجی مثبت آن، 3. کم‌کشش بودن تقاضای مراقبت‌های درمانی، 4. روند افرایشی هزینه‌های درمانی در سراسر دنیا

 • لزوم ایجاد دفاتر خارج از کشور برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی

  14 شهریور 1394 ساعت 13:24

  بازار سرمایه

  با حل و فصل تحریم‌ها، سرمایه‌گذاری خارجی به عنوان یکی از موضوعات و راهبردهای مهم می‌تواند در بهبود رشد اقتصادی کشور نقش ویژه‌ای را ایفا کند. موفقیت در جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیازمند ابزارها و الزاماتی است که دفاتر بین‌المللی تشویق سرمایه‌گذاری یکی از این ابزارها به شمار می‌رود. در این مقاله به ضرورت این موضوع، مقایسه وضعیت با برخی کشورهای موفق و تعیین کشورهای هدف برای استقرار این دفاتر می‌پردازیم.

 • الزامات نهادی برای مشارکت عمومی-خصوصی در ایران

  14 تیر 1394 ساعت 15:49

  سیاست‌های اقتصاد کلان

  مشارکت عمومی-خصوصی برای سرمایه‌گذاری و توسعه زیرساخت‌ها در دو دهه اخیر در دنیا رشد چشمگیری پیدا کرده است و در کانون توجه بسیاری دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی قرارگرفته‌ است. منظور از این عبارت، مشارکت بخش خصوصی در ارائه خدمات و زیرساخت‌هایی است که به طور سنتی توسط دولت‌ها تأمین می‌شده ‌است. در روش‌های مشارکتی (در مقایسه با روش های سنتی و معمول)، بخش خصوصی نقش پررنگ‌تری در برنامه‌ریزی، تأمین مالی، طراحی، ساخت، بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات عمومی دارد. مشارکت عمومی-خصوصی، دارای انواع مختلفی است که از آن میان، روش‌های ساخت- بهره‌برداری- انتقال (BOT) و ساخت- بهره‌برداری- مالکیت (BOO) در فضای سیاست‌گذاری و سرمایه‌گذاری ایران شناخته‌شده‌تر هستند. این روش ها دارای مزیت‌ها و فوایدی است اما برای تحقق مشارکت عمومی-خصوصی، ترتیبات و الزاماتی مورد نیاز است از جمله جنبه‌های قانونی، وجود نهاد متولی مشارکت عمومی-خصوصی و توجه به جنبه‌های تأمین مالی. در خصوص ابزارهای تأمین مالی نیز می‌توان به تأمین مالی پروژه‌ای، صندوق‌های زیرساختی و اوراق قرضه برای پروژه‌ها اشاره کرد که فعلاً جای آن در داخل کشور خالی است.

 • ارائه یک مدل اقتصادی پیشنهادی برای فروش سربازی

  14 بهمن 1393 ساعت 17:57

  سیاست اقتصادی

  پیشنهاد دولت برای دریافت جریمه از مشمولین غایب، دوباره بحث فروش سربازی را در محافل رسانه‌ای زنده کرد. به این بهانه در این مقاله مختصر طرحی برای فروش سربازی متناسب با مبانی اقتصاد و نیازهای کشور ارائه می‌گردد. ضمن این‌که نگاهی کوتاه به برخی مطالعات و مقالات اقتصادی درباره سربازی اجباری خواهید داشت.

 • افزایش هزینه و تأخیر در اجرای طرح‌های عمرانی دولتی و راهکارهای مشارکت عمومی- خصوصی

  9 شهریور 1393 ساعت 13:41

  سیاست اقتصادی

  وضعیت نامطلوب طرح‌های نیمه‌تمام دولتی موقعیت بغرنجی را برای دولت ایجاد کرده‌است. بر اساس اعلام معاون برنامه‌ریزی رئیس‌جمهوری، بیش از 3000 طرح نیمه‌تمام از دولت پیشین باقی‌مانده‌است. در گزارش نظارت پروژه‌های ملی عمرانی سال 1391 که توسط معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری در پاییز 1392 منتشرشده ، فاصله واقعی بین برآورد مدت زمان اجرای پروژه‌ها و زمان واقعی اجرای آن‌ها به خوبی بیان شده است.
  طبق این گزارش میانگین وزنی مدت اجرای پروژه‌هایی که در سال 1391 به بهره‌برداری رسیده‌اند برابر با 14.2 سال است. درعین‌حال زمان در نظر گرفته‌شده برای اجرای پروژه‌های جدید در سال 1391 به‌طور متوسط 3.6 سال است. مقایسه متوسط مدت پیش‌بینی‌شده برای اجرای پروژه‌های جدید (3.6سال) و میانگین وزنی مدت اجرای پروژه‌های خاتمه‌یافته (14.2سال) فاصله زیاد میان پیش‌بینی‌ها و عملکردها را نشان می‌دهد. یکی از دلایل ایجاد چنین وضعیتی این است که از ابتدا برآورد درستی از هزینه و فایده این طرح‌ها و مدت زمان اجرای آن‌ها صورت نگرفته‌است و طرح‌ها با خوش‌بینی مفرط ارزیابی شده‌اند. حال این سؤال مطرح می‌شود که چه عواملی باعث بروز این وضعیت شده ‌است و چه اقدامات سیاستی برای پیشگیری از چنین وضعیتی می‌توان انجام داد؟