1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. احسان محمدی
احسان محمدی

احسان محمدی

مدیر مسئول پایگاه اطلاع رسانی زیست بوم

تعداد مقالات: 4

احسان محمدی متولد 1358، فارغ التحصیل مهندسی محیط زیست از دانشگاه محیط زیست کرج در مقطع کارشناسی و علوم ارتباطات اجتماعی از دانشگاه یزد است. وی فعال محیط زیست و مدیر مسئول پایگاه اطلاع رسانی زیست بوم بوده و در سال 1393جایزه ملی محیط زیست را بدست آورده است.

 • از «سیمان» مجلس تا «اشرشیاکلی» آب معدنی

  23 آذر 1394 ساعت 21:18

  سیاست محیط زیست

  گرد و غبار ناشی از به کار بردن واژه «سیمان» در جامعه آرام آرام فروکش کرد. ماجرای پرچالشی که در نتیجه آن گفته شد یکی دو نماینده مجلس به دلیل تالمات روحی و فشارهای سیاسی در بیمارستان بستری شدند. با احترام بسیار برای نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و دغدغه فوق‌العاده‌ای که نسبت به بررسی برجام نشان دادند، بسیاری از مردم پرسیدند آیا این درجه از حساسیت نسبت به مسائل دیگر در کشور وجود دارد؟

 • ابتکار «سیاسی‌کاری» می‌کند؟

  13 تیر 1394 ساعت 16:22

  سیاست محیط زیست

  دسته‌ای از اصولگرایان در رسانه‌های مختلف خود از هر فرصتی برای حمله به رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست استفاده می‌کنند و را به «سیاسی‌کاری» متهم می‌کنند. به نظر می‌رسد کسانی که چنین ادعاهایی را مطرح می‌کنند و با استفاده از انبوه رسانه‌هایی که بسیاری از آنها از بیت‌المال ارتزاق می‌کنند هر روز بر این طبل می‌کوبند بیش از آنکه متکی به تحلیلی علمی باشند، مسلح به نوع تسویه حساب سیاسی هستند که دغدغه‌شان هرچه باشد « محیط‌بان» و « محیط‌زیست» نیست.

 • بهره‌برداری سیاسی از گرد و غبار خوزستان!

  4 اسفند 1393 ساعت 11:29

  خوزستان | ریزگردها

  هوای غبارآلود چند استان جنوبی و غربی کشور به‌ویژه استان خوزستان و مرکز آن، اهواز، در بهمن‌ماه 1393 چنان شدتی پیدا‌کرد که حتی در برنامه‌های ورزشی و اختتامیه جشنواره سالانه فیلم فجر ستاره‌های سینما هم به آن پرداختند. در این میان، یک کاندیدای دوره یازدهم انتخابات ریاست جمهوری هم خود را به اهواز رساند تا در راهپیمایی 22 بهمن کنار مردم اهواز باشد. رفتاری که البته از سوی برخی مورد نقد قرار‌گرفت که پوپولیستی و به نیت جلب همدلی است برای اقدامات سیاسی آینده. یک نوع بذرپاشی سیاسی در هوای خاک‌آلود اهواز!
  مدارس و ادارات به ‌ناچار تعطیل شدند و دولت با برگزاری جلسات متعدد و تعیین کارگروه ویژه کوشید راهکاری برای برون‌رفت از این وضعیت دشوار پیدا کند. اما پاره‌ای رفتارها در خصوص این پدیده آزاردهنده، عبرت‌آموز است. دست‌کم برای فعالان محیط‌زیست که پیش‌ازاین دریاچه ارومیه را به‌عنوان یک زخم ژرف و شور تجربه کرده بودند، می‌تواند تلنگری دوباره باشد که در دام موج‌هایی ازاین‌دست نیافتند. این نوشتار در پی یافتن علل و چرایی پدیده ریز گردها نیست و می‌کوشد به چند زاویه دیگر از این مقوله بپردازد.

 • دشمن طاووس آمد پر او ! سه آفت سمن‌های محیط زیستی در ایران

  14 مرداد 1393 ساعت 13:42

  سواد محیط زیستی

  تشکل‌های مردم‌نهاد در ایران به شدت به آموزش و مراقبت نیازمند هستند. تنها در چنین شمایلی است که می‌توان به کارآیی آنها دل بست. در رابطة شکل‌گرفته میان فعالان و اعضای تشکل‌های مردم‌نهاد و رسانه‌ها می‌توان نشانه‌هایی از آسیب را مشاهده کرد. فعالان و علاقه‌مندان محیط زیست همواره از عدم توجه رسانه‌ها به محیط زیست گله‌مند بودند. شکایت می‌کردند که رسانه‌ها به فجایع محیط زیستی توجهی نمی‌کنند و به جای آن به مسائل کم‌اهمیت‌تر چنان پررنگ می پردازند که عموم مردم اولویت حیاتی مانند حق حیات و کیفیت زندگی را میان تبلیغات ضروری که بر مصرف بیشتر تکیه دارد، فراموش می‌کنند. در چند‌سال اخیر اما به نظر می‌رسد تعدد رسانه‌های در خدمت برخی از فعالان چندان به سود محیط زیست تمام نشده است.