1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. عبدالمجید مهدوی دامغانی
عبدالمجید مهدوی دامغانی

عبدالمجید مهدوی دامغانی

دکتری اگرواکولوژی، دانشگاه فردوسی مشهد

تعداد مقالات: 2

عبدالمجید مهدوی دامغانی دارای مدرک دکتری اگرواکولوژی، معاون پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی، دبیر انجمن علمی کشاورزی بوم شناختی ایران و عضو کارگروه کشاورزی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام است. از وی تاکنون بیش از 100 مقاله در مجلات پژوهشی و کنگره های ملی و بین المللی منتشر شده. او ضمن تالیف 4 کتاب، 30 عنوان کتاب در حوزه کشاورزی پایدار، محیط زیست و موضوعات مرتبط ترجمه کرده‌است.

 • راهی برای نجات دریاچة ارومیه

  6 بهمن 1393 ساعت 19:23

  آذربايجان غربي | كشاورزی

  در مورد مسالۀ دریاچۀ ارومیه و راهکارهای رفع آن در چند ماه اخیر تلاش‌‏های گوناگونی صورت گرفته است. با اطلاع از معذوریت‏‌ها و محذوریت‏‌های دولت، به‌ویژه ریاست محترم جمهوری و معاون اول ایشان، باید به این بزرگواران دو نکته را یادآور شد:
  نخست؛ مسئله دریاچه ارومیه، علاج شش‌ماهه و یک‌ساله ندارد و چنین توقع و انتظاری نباید ایجاد، طرح و رسانه‏‌ای شود؛ هرچند کار را باید با شتاب و سریع انجام داد. دوم؛ دولت باید نگاه ملی به مسئله دریاچه ارومیه داشته‌باشد: پس باید برای رفع آن از همه ظرفیت‌‏های فنی، اقتصادی و دیپلماتیک خود کمک بگیرد؛ به‌ویژه باید سرمایه‏‌گذاری مالی جدی، سنگین و درازمدتی داشته باشد. مسئله دریاچه ارومیه با چند میلیون دلار حل نخواهد شد. البته، منابع درآمدی جدیدی وجود دارد که می‏‌تواند ایجاد و از آن برای احیای دریاچه ارومیه استفاده شود. به یکی از آن‌ها در این نوشتار اشاره‌شده است.

 • جمع ‏پذیری امنیت غذایی و خودکفایی برای ایران 1404؟

  12 مرداد 1393 ساعت 18:47

  غذا و تغذیه

  دستیابی به امنیت غذاییِ پایدار مهم‏ترین رسالت بخش کشاورزی است. تأمین امنیت غذایی نیز یک وظیفة حاکمیتی است و بنابراین نظام سیاسی هر کشور مسئول تأمین امنیت غذایی محسوب می‏‌شود.
  در این حوزه و طی سه دهة گذشته سیاستگذاران کشور به دنبال دستیابی به دو هدف بوده‌‏اند: «دستیابی به امنیت غذایی» و «خودکفایی در امنیت غذایی». پرسش اساسی نوشتار حاضر این است که برای ایران امروز و با چشم‌‏انداز موقت ایران 1404، آیا این دو هدف جمع‌‏پذیرند یا مانعه‌‏الجمع؟ تأکید می‌‏شود این نوشتار بر اساس وضعیت موجود کشور و با نگاهی به وضعیت آیندة آن نوشته‌شده و مربوط به ایران است.