1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. علی اشرف نظری
علی اشرف نظری

علی اشرف نظری

دکترای علوم سیاسی، دانشیار روان‌شناسی سیاسی دانشگاه تهران

تعداد مقالات: 13

علی‌اشرف نظری دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران است. ایشان دوره تحصیلی دکتری تخصصی، کارشناسی ارشد و کارشناسی علوم سیاسی را در سال‌های 1376-1386 در دانشگاه تهران گذراند. از افتخارات کسب شده دکتر نظری می‌توان به با کسب رتبه اول در هر سه مقطع تحصیلی، دانشجوی نمونه دانشگاه تهران در سال 1385، پژوهشگر نمونه جوان دانشگاه تهران در سال 1391، استادیار نخبه بنیاد ملی نخبگان و برگزیده به عنوان زوج نخبه از سوی بنیاد ملی نخبگان در سال 1392 اشاره کرد. حوزه تخصصی ایشان روش و نظریه، اندیشه‌های جدید در علوم سیاسی و روانشناسی سیاسی می‌باشد. از ایشان تاکنون بالغ بر ده عنوان کتاب و بیش از 50 مقاله علمی – پژوهشی به چاپ رسیده است. برخی از عناوین کتاب¬های ایشان عبارتند از: مراکز و پژوهشگران مطالعات ايراني (تهران: انتشارات تمدن ایرانی،1385) با همکاري دكتر بهاره سازمند؛ مراکز و پژوهشگران مطالعات قومی (تهران: انتشارات تمدن ایرانی،1385) با همکاري دكتر بهاره سازمند؛ گفتمان، هويت و انقلاب اسلامي (تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامي،1387) با همکاري دكتر بهاره سازمند؛ مدرنیته و هویت سیاسی در ایران 1320-1280 ه.ش. تهران: میزان.1390؛ سوژه، قدرت و سیاست. تهران: نشر آشیان، 1391؛ روش‌های مطالعه و یادگیری و کاربرد اینترنت در علوم سیاسی، تهران: میزان.1392؛ دیوید پاتریک هاوتن. روانشناسی سیاسی. ترجمه علی اشرف نظری. تهران: نشر قومس، 1393؛ تصورات قالبي و بازتاب آن در روابط گروه‌های هويتی: ارزیابی پیمایشی و مقایسه‌ای. تهران. انتشارات دانشگاه تهران، 1392.

 • حقوق شهروندی و تمهیدات سیاست‌گذارانه

  30 شهریور 1393 ساعت 23:09

  حقوق شهروندی

  مفهوم «شهروندی» به‌عنوان مفهومی عمومی و رایج، ازآنجاکه به نحوی جدی مرتبط با مسائل اجتماعی و سیاسی موجود در جوامع مختلف است، موردبحث و مجادلاتی گسترده قرارگرفته است. این مفهوم به‌عنوان ایده‌ای ذاتاً «ارتباطی» ، ازآنجایی‌که تعامل، همکاری، وظایف و تعهدات متقابل میان افراد در زندگی اجتماعی را موردتوجه قرار می‌دهد، از جذابیت فوق‌العاده‌ای در میان پژوهشگران اجتماعی برخوردار می‌باشد. پژوهشگران اجتماعی با درک اهمیت مقوله‌هایی مانند هویت، شهروندی، حقوق و وظایف اعضای جامعه، همبستگی مدنی و تعامل اجتماعی هر یک درصدد برآمده‌اند تا در چارچوبی اغلب تحلیلی ـ تجویزی به ارائه دیدگاه‌هایی در این زمینه‌ها بپردازند. بی‌تردید آنچه که در این میان می‌تواند به‌عنوان مفهوم کانونی موردتوجه قرار گیرد، همانا مفهوم شهروندی است که در پرتو آن نظم و تعامل بین‌قاره‌ای و حقوق و وظایف اعضای جامعه معنا می‌یابد.
  شهروند و حقوق شهروندی، حقوق و مسئولیت‌هایی را یادآور می‌شود که در قانون پیش‌بینی و تدوین‌شده است. ازنظر حقوقی، جامعه نیازمند وجود مقرراتی است که روابط تجاری، اموال، مالکیت، شهرسازی، سیاسی و حتی مسائل خانوادگی را در نظر گرفته و سامان دهد. درواقع حقوق شهروندی آمیخته‌ای است از وظایف و مسئولیت‌های شهروندان در قبال یکدیگر، شهر و دولت یا قوای حاکم و مملکت و همچنین حقوق و امتیازاتی که وظیفه تأمین آن حقوق بر عهده مدیران شهری (شهرداری)، دولت یا به‌طورکلی قوای حاکم می‌باشد. به مجموعه این حقوق و مسئولیت‌ها، «حقوق شهروندی» اطلاق می‌شود. در معنایی کلی، شهروندی اشاره به زندگی روزمره، فعالیت‌های فردی و کسب‌وکار افراد اجتماع و همچنین فعالیت‌های اجتماعی ایشان دارد و به‌طورکلی مجموعه‌ای از رفتار و اعمال افراد است.

 • تصورات قالبی و پیش‌داوری در بین گروه‌های هویتی - قومی در ایران

  11 شهریور 1393 ساعت 16:49

  هویت‌های طایفه‌ای، قومی و مذهبی

  نقش ادراکات و تصورات متقابل گروه‌‏های مختلف از یکدیگر، یکی از عوامل تعیین‏‌کننده در تقویت یا تضعیف مبانی هویت جمعی است. در شرایط کنونی، تفکرات قالبی و پیش‌داوری‌ها در مناسبـات بین افراد، طوایـف، اقوام و گروه‌های ایرانی نقش بسیار مؤثری ایفا می‌کند و فهم دقیق ابعاد و زوایای این مسئله می‏تواند ما را در رفع بسیاری از سوء‏تفاهمات و تحکیم مبانی هویت ملی و رفع زمینه‌‏های بهره‌‏برداری نیروهای بیگانه بیش‌ازپیش یاری دهد. بهتر است از خود بپرسیم که پس از شنیدن این اسامی بلافاصله چه ذهنیت و تصوری به ذهن ما خطور می‏‌کند: آذری، کرد، لر، بلوچ، عرب، ترکمن، مشهدی، یزدی، اصفهانی، آبادانی، تهرانی، ... اگر بلافاصله تصوری منفی و کلی در رابطه با تمام افرادی که متعلق به این اقوام و شهرها هستند به ذهن برسد، متأسفانه نشان‌دهندة آن است که ما نیز قربانی کلیشه‌‏های برآمده از تصورات قالبی شده‌‏ایم.