1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. محدثه جلیلی
محدثه جلیلی

محدثه جلیلی

پژوهشگر مرکز بررسی‌های استراتژیک

تعداد مقالات: 7

 • وضعیت ایران بر اساس شاخص قدرت نرم مؤسسه پورتلند

  29 خرداد 1397 ساعت 17:23

  سیاست داخلی

  هدف گزارش حاضر آن است که با توجه به شاخص‌های موردبررسی مؤسسه پورتلند در خصوص قدرت نرم، رتبه کشور ایران در این شاخص را از دیتابانک‌های مختلف لحاظ و محاسبه کند.

 • غلبه نگرش ایدئولوژیک در آسیب‌شناسی مسائل ایران

  21 اسفند 1396 ساعت 19:24

  آسیب‌های اجتماعی

  در مقاله حاضر، ابتدا تعریفی تقریباً مورد اجماع در خصوص پدیده مرضی (پاتولوژیک) ارائه خواهد شد و سپس بحث رویکرد دورکیمی و وبری و نتیجه‌ای که برای غلبه‌ی هر رویکرد حاصل خواهد شد را پی می‌گیریم.

 • بررسی روند ادراک فساد

  توصیفی از وضعیت ادراک فساد در ایران

  15 اسفند 1396 ساعت 23:25

  شفافیت و مقابله با فساد

  برای سنجش فساد قدم اول سنجش ادراک و تجربه فساد است، یعنی مشخص شود تصور در خصوص رواج فساد چگونه است. سپس باید رتبه‌بندی از سازمان‌ها در همین خصوص ارائه شود.

 • زلزله کرمانشاه: سندرم تضاد و انسجام

  18 آذر 1396 ساعت 12:59

  مشاركت اجتماعی

  سلیبریتی‌ها توان و شرایط خوبی برای نظم دادن به اعتماد مدنی یافته‌اند. جامعه مدام در حال ارزیابی است اما قدرت چانه‌زنی ندارد. امکان مداخله و پایش فعالیت‌ها باید دو مطالبه اصلی مشارکت‌ها با محوریت سلیبریتی‌ها باشد.

 • وضعیت توسعه اجتماعی در ایران

  2 آذر 1396 ساعت 03:21

  عدالت اجتماعی و كیفیت زندگی

  در دهه‌های اخیر، این تفکر قوت گرفته‌است که توسعه واقعی باید پیشرفت اجتماعی و اقتصادی را توامان مدنظر داشته باشد. شاخص پیشرفت اجتماعی ازجمله شاخص‌هایی است که با توجه به خروجی اجتماعی و زیست‌محیطی جوامع به‌جای توجه به خروجی صرف اقتصادی، سطح رفاه را اندازه‌گیری می‌کند.

 • کشت دوم برنج در مازندران: ظلم نابخشودنی در پایداری آبی

  12 مهر 1396 ساعت 15:54

  مدیریت آب

  در سال‌های اخیر روش مرسوم به کشت دوم برنج در استان مازندران افزایش چشمگیری داشته است. استفاده از مزایای اقتصادی کشت دوم برای کشاورزان، علاوه بر آنکه معایب محیط‌زیستی دارد، افزایش آلودگی آبها را موجب شده و و امنیت غذایی و سلامت را به خطر می‌اندازد.

 • نقدی بر روش محاسبه متداول نرخ طلاق

  30 مرداد 1396 ساعت 12:11

  طلاق

  از سال 2013 در خصوص روش متداول محاسبه نرخ طلاق در آمریکا بحث‌هایی به وجود آمد. اعتقاد بر آن است که روش‌های فعلی محاسبه نرخ طلاق دچار بزرگ‌نمایی در محاسبه است. نتیجه این مناقشه، بازبینی در روش محاسبه نرخ طلاق بوده که در روش‌های جدید مطرح است.