1. خانه >
 2. نویسندگان >
 3. فرشید مقدم سلیمی
فرشید مقدم سلیمی

فرشید مقدم سلیمی

کارشناس ارشد فلسفه، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

تعداد مقالات: 2

فرشید مقدم سلیمی در سال 1385 در رشتۀ علوم اجتماعی گرایش برنامه ریزی اجتماعی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران فارغ‌التحصیل شد. سال بعد وی رتبۀ یک رشتۀ یرنامه‌ریزی توسعه منطقه‌ای را در آزمون کارشناسی ارشد کسب کرد اما به دلایل غیرآکادمیک از ادامۀ تحصیل بازماند. در سال‌های بعد او به عنوان کارشناس و پژهشگر اجتماعی در بخش‌های مختلف فعالیت کرد. وی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد فلسفه از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است.

 • بررسی سیاست تولید و واردات خودروِ سواری دیزلی

  تب دیزل

  23 فروردین 1395 ساعت 11:20

  خودروسازی

  در اروپا از فریبِ خودروسازها سخن می‌گویند؛ از اینکه بیست سال به مردم گفتند خودرو دیزلی از خودرو بنزینی برای محیط‌زیست بهتر است اما حالا بسیاری این ادعا را رد می‌کنند. الآن ظاهراً مالکانِ خودروهای دیزلی باید بپذیرند که عاملِ رشدِ بیماری‌های قلبی و ریوی در شهرهای بزرگِ اروپایند. این‌سو، دولتِ ایران از سال 1387 از تولید و وارداتِ خودروی سواری دیزلی حمایت می‌کند. صدای مشاجرۀ موافقان و مخالفانِ توسعۀ صنعت دیزل در اروپا هنوز در ایران پژواک نکرده است. در این مقاله نشان نشان می‌دهیم که چطور یک خواست عمومی یا دولتی را که در اروپا کاهش انتشار CO2 و در ایران حفظِ امنیتِ انرژی بود، لابی‌های بنگاه‌های اقتصادی به سیاست توسعۀ ناوگان دیزل ترجمه می‌کنند؛ سیاستی که علیه اهدافِ بیان‌شدۀ خود است.

 • ریزگردها: رسانه‌ها و رویکردها

  6 دی 1394 ساعت 11:32

  ریزگردها

  محیط زیست به موضوعی چالش‌برانگیز تبدیل‌شده و رویکرد رسانه‌ها در اهمیت‌یافتن مسائل محیط زیست و چگونگی مواجهه افکار عمومی و مسئولان با این مسائل تأثیرگذار هستند. یک بررسی درباره نوع مواجهه برخی رسانه‌ها با مسأله محیط زیست، تأثیر گرایش سیاسی بر این مواجهه را آشکار می‌سازد. این بررسی نشان می‌دهد مطالبی که در چهار رسانه منتشر شده تا چه حد تحت تأثیر تمایلات سیاسی آن‌ها بوده است. برای مثال برخی رسانه‌ها که طی سال‌های 87 تا 91 منشأ ریزگردها را کشورهای همسایه و شمال افریقا می‌دانستند، در سال‌های 92 و 93 و با تغییر دولت، منشأ ریزگردها را عمدتاً داخلی دانسته و در حالی که در سال‌های قبل دولت‌های بیگانه، صدام و امریکا را مسبب ریزگردها معرفی می‌کردند و تصویری از دولت ایران ارایه می‌کردند که در تلاش برای رفع مشکلِ ریزگردها بود، در سال‌های جدید در داخل کشور به دنبال مقصر می‌گردند و دولت را مورد سؤال قرار می‌دهند.