1. شمس
 2. >
 3. اتاق فکر استانی
 4. >
 5. فارس

نوع مطلب: اتاق فکر استانی - قدیم

فارس 7 شهریور 1395 ساعت 15:18

در دومین جلسه کارگروه بهداشت و سلامت اتاق فکر فارس انجام شد

بررسی مشکلات، موانع و راهکارهای طرح پزشک خانواده

بررسی مشکلات، موانع و راهکارهای طرح پزشک خانواده

دومین جلسه کارگروه بهداشت و سلامت اتاق فکر فارس با موضوع مشکلات، موانع و راهکارهای اصولی طرح پزشک خانواده دوشنبه مورخ 28 تیر 95 ساعت 30: 7 صبح در محل اتاق فکر برگزار شد.

حاضرین

سید بصیر هاشمی رییس کارگروه بهداشت و سلامت و معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سید قباد یزدانی پزشک خانواده ، سعید خادمی عضو هیات علمی بخش بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، علیرضا صالحی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، علیرضا میر احمدی زاده عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سید علی اصغر تقویان سادات دبیر اجرایی اتاق فکر استان فارس.

مقدمه

قریب به 4 سال است که طرح پزشک خانواده شهری بصورت پایلوت در استان فارس در حال اجراست. طرحی که قرار بود رویکرد سلامت‌نگری را به جای رویکرد درما‌ن‌محوری سرلوحه کار خود قرار داده و هزینه‌های درمان را کاهش و به جای آن ارزیابی‌های بهداشتی و سلامتی را افزایش دهد.

ایرادات طرح پزشک خانواده شهری از منظر قانون اساسی

 • دولتی نمودن بخش خصوصی (مغایر با اصل 44 قانون اساسی )
 • عدم رقابت‌پذیری در بخش خصوصی
 • مغایرت با اصول آزادی انتخاب شغل
 • مغایرت با عدالت اجتماعی و قوانین جاری کار در قانون اساسی به صورتی که در این طرح جهت پزشکان هیچ گونه حق بازنشستگی، بیمه و یا سنوات دیده نشده است و کاملا به صورت یکطرفه از طرف کارفرما می‌تواند قرارداد منتفی گردد.

ایرادات کارشناسی طرح

 • اجباری بودن ورود پزشکان به طرح پزشک خانواده شهری
 • عدم بسترسازی فرهنگی برای طرح در جامعه و نیز آموزش ندیدن پزشکان عمومی جهت تصدی‌گری این موضوع.
 • طولانی شدن طرح بدون اینکه به سایر نقاط کشور تسری یابد جای سوال دارد.
 • با توجه به هزینه‌ای که در این 4 سال در استان فارس جهت اجرای برنامه پزشک خانواده شهری هزینه شده است و کارشناسان آن را چیزی حدود 1000 میلیارد تومان برآورد می کنند و این خود نزدیک به یکسال هزینه سرانه کل بهداشت و درمان کشور است، اما شاخص‌های بهداشتی و درمانی استان فارس آن هم به قول کارشناسان تغییر چندانی در جهت بهبود، نسبت به دیگر نقاط کشور نداشته است که این مساله در جلسات روسای دانشگاه‌ها نیز مطرح شده است.
 • رضایت‌سنجی که توسط دفتر سیاست‌گذاری سلامت از مردم گرفته شده است، نشان از نارضایتی مردم در بیشتر آیتم‌های پرسیده شده از آن ها دارد .
 • عدم پرداخت به موقع مطالبات پزشکان و کسورات خودسرانه و غیرقانونی توسط بیمه‌ها.
 • تزاحم اجرای همزمان طرح پزشک خانواده شهری با طرح تحول سلامت و سردرگمی بیماران.
 • عدم پذیرش کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی جهت انجام آزمایشات و خدمات پاراکلینیک بدون فرم ارجاع توسط پزشک خانواده در بیمارستان های تامین اجتماعی
 • عدم امکان استفاده از امکانات بیمه‌ای در مراجعه به پزشکان عمومی دیگر در سراسر استان فارس.
 • در استان فارس در شهر شیراز ، هر پزشک عهده دار 3000 تا 3500 نفر از جمعیت می باشد که ارایه خدمات و مراقبت های متعدد از عهده پزشک و یک مراقب سلامت خارج است.
 • جمعیت قابل توجهی از پزشکان عمومی به هر دلیل در این طرح شرکت نکرده‌اند.
 • عدم انجام اقدامات زیربنایی و توسعه مرکز بهداشتی، علیرغم دریافت اعتبارات هنگفت توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز.
 • استثنای نیروی نظامی، انتظامی، امنیتی، بانک ها و شرکت نفت و صنایع خصوصی و دولتی بزرگ در طرح

پیشنهادات

 1. در وهله نخست با نظرسنجی منصفانه از پزشکان و بیماران در مورد ادامه طرح پزشک خانواده یا عدم آن در استان فارس نظر خواهی و بر طبق آن عمل شود.
 2. تیم سلامت که عبارت از پزشک و دو مراقب سلامت می‌باشد، تشکیل شود تا مراجعین با دقت کافی مراقبت گردند و مشکلات بهداشتی که مد نظر این برنامه است ارزیابی و مرتفع گردد.
 3. حمایت بیمه‌ای از پزشکان توسط دولت صورت گیرد و مسئله بازنشستگی آنها مورد توجه قرار گیرد.
 4. با توجه به آمار گرفته شده از پزشکان خانواده شهری و اینکه در ماه حدود یک سوم جمعیت تحت پوشش به پزشک خود مراجعه می‌نمایند، ماهیانه فرانشیز آزاد یک سوم از جمعیت محاسبه شده و به پزشک پرداخت گردد و مراقبین سلامت توسط کارفرمای اصلی یعنی دولت بیمه شوند و پرداخت حقوق آنها جهت مراقبت های بهداشتی مستقیما از طرف دولت باشد و از سرانه تخصیص داده به پزشک کسر نگردد.
 5. در درمانگاه‌های خصوصی، تزریقات از عهده همکار پزشک خانواده برداشته شود و به پرستاران زحمت‌کشی که همزمان در درمانگاه‌ها مشغول کار هستند سپرده شود تا از این طریق کمکی به اقتصاد درمانگاه‌ها و جلب رضایت پرستاران شود.
 6. بیمه ها کما فی‌السابق قرارداد خود را با همه پزشکان اعم از متخصصین و پزشکان عمومی برقرار نمایند تا بیماران بتوانند در اقصی نقاط استان به پزشکان مورد اعتماد خود دسترسی داشته باشند.
 7. ردیف ثابتی در دولت جهت طرح پزشک خانواده شهری در نظر گرفته شود تا بیمه ها به بهانه نبودن اعتبار، پزشکان را تحت فشار قرار ندهند.
 8. بیماران بتوانند بدون فرم ارجاع با حداکثر پرداخت 40 درصد فرانشیز پزشک متخصص به ایشان مراجعه کنند تا حق بیمار در انتخاب پزشک از بین نرود.
 9. اعطای وام های ارزان قیمت به پزشک جهت ایجاد مکان های استاندارد ارایه خدمت
 10. از کارشناسان زبده جهت اصلاح برنامه پزشک خانواده استفاده شود و به جای نگاه تحمیل گرانه و آمرانه به پزشکان، شاهد نگاه فرهنگی و آکادمیک در برخورد با برنامه پزشک خانواده شهری ، مردم و پزشکان باشیم.
 11. انجام نظر سنجی علمی و خارج از نظام کارفرما ی طرح از مدیران بیمه و اقتصاد سلامت، جهت رضایت سنجی و هزینه اثربخشی طرح پزشک خانواده شهری.
استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.