1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

فارس 28 تیر 1395 ساعت 14:17

چهارمین جلسه کارگروه گردشگری اتاق فکر فارس برگزار شد

سرمایه‌گذاری و بسترسازی در حوزه گردشگری

سرمایه‌گذاری و بسترسازی در حوزه گردشگری

چهارمین جلسه کارگروه گردشگری اتاق فکر استان فارس دوشنبه مورخ 6 اردیبهشت 95ساعت 15 در محل اتاق فکر استان فارس برگزار شد.

حاضرین

بابک شمشیری رییس کارگروه گردشگری، غریب فاضل نیا عضو هیئت‌علمی بخش جامعه‌شناسی دانشگاه شیراز، محمدعلی‌آبادی عضو هیئت‌علمی دانشکده هنر و معماری، محسن عامری اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، سید محمدهادی نیرومند مدیرعامل مجموعه مسافرتی گردشگران شیراز و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان فارس، محمد یزدان پناه مدیرعامل شرکت گردشگران شهر راز و مدرس گردشگری، سید علی‌اصغر تقویان سادات دبیر اجرایی اتاق فکر استان فارس.

مقدمه

در ابتدای این نشست رییس کارگروه گردشگری گفت: با توجه به بافت تاریخی و فرهنگی و پیشینه استان فارس؛ یکی از بحث‌های مهم و اساسی استان، سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری هست.

شمشیری اظهار داشت: مردم و مسئولین باید یک شهر گردشگری را برای آینده ایجاد نمایند.

وی افزود: با توجه به داشته‌های موجود در استان، بزرگ‌ترین صنعت استان فارس می‌تواند صنعت گردشگری باشد و این مهم می‌تواند در درازمدت باعث ایجاد اشتغال بیشتر برای قشر بیکار جامعه باشد.

شمشیری در ادامه خاطرنشان کرد: معضل بزرگ کشور ما از آنجا آغاز می‌شود که دست دولت در برخی امور بسته است و در واقع دست‌خالی برای رونق و توسعه گردشگری حرکت می‌کند. البته در این زمینه اتاق فکر می‌تواند به دولت کمک نماید تا بتواند به اهداف ترسیم‌شده دست پیدا کند.

اهم نقطه نظرات و راهکارهای سایر اعضا

 • یکی از مهم‌ترین امکانات کسب درآمد پاک و بدون تبعات زیست‌محیطی، صنعت گردشگری است که به‌مراتب بیش از صنعت نفت می‌تواند مفید و مؤثر واقع شود.
 • در این زمینه ایران سرمایه‌های عظیم مذهبی، فرهنگی، هنری، تاریخی، طبیعی و... دارد و استان فارس و خصوصاً شهر شیراز در این زمینه بسیار غنی است. متأسفانه در سالیان گذشته و حتی هم‌اکنون نیز در تمام این زمینه‌ها شهر شیراز رو به انحطاط رفته است و سیاست‌های مسئولین دانسته یا ندانسته در راستای تخریب و تقلیل این سرمایه‌ها طرح و اجراشده است.
 • درواقع خلأ نبود یک نظام مدیریت یکپارچه توسعه گردشگری در استان فارس به‌وضوح به چشم می‌خورد.
 • با توجه به عدم انسجام لازم در حوزه گردشگری استان و نیز با عنایت به طرح برخی مباحث پیرامون تقسیم و واگذاری سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های بخش‌های مختلف گردشگری به سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط از طرف معاونت گردشگری و امور زیارت استانداری، پیشنهاد می‌گردد در جلسه آتی اتاق فکر از معاون محترم گردشگری و امور زیارت استاندار دعوت تا در خصوص موضوع فوق هم‌اندیشی گردد.
 • سازمان میراث فرهنگی متولی گردشگری است اما برخی جاها امکان ورود ندارد
 • بنا به تصمیمات سلیقه‌ای، کمیته‌های تخصصی گردشگری مثل کمیته سلامت، کمیته مذهبی و زیارتی و...از سازمان میراث فرهنگی تفکیک‌شده و به متولیان غیرمسئول واگذارشده‌اند.
 • پیشنهاد می‌شود خوراک جلسات گردشگری از اتاق فکر استخراج شود و در این زمینه بازوی فکر و نرم‌افزاری کارگروه گردشگری استانداری شویم.
 • جزیره‌ای عمل کردن در حوزه گردشگری یکی از آفات مهم این صنعت است چراکه سازمان‌ها و نهادها هرکدام برای خودشان تصمیمات جداگانه‌ای اتخاذ می‌کنند.
 • برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری، طرح جامع حریم بصری نداریم و مشخص نیست فاصله حریم بصری چه میزان باید باشد.
 • برای ساختارها به‌ویژه در حوزه گردشگری دلسوز نیستیم تا جایگاه گردشگری ضربه نخورد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.