1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

یزد 1 تیر 1395 ساعت 13:16

تعیین چهارچوب فعالیت «کانون تفکر شهر هوشمند»

تعیین چهارچوب فعالیت «کانون تفکر شهر هوشمند»

جلسه اتاق فکر استان یزد پیرامون تعیین چهارچوب فعالیت «کانون تفکر شهر هوشمند» پنجشنبه مورخ 95.03.06 در محل دفتر ریاست دانشگاه یزد برگزار شد.

حاضرین

محمدعلی وحدت (رییس اتاق فکر استان) –محمد صالح اولیاء (ریاست دانشگاه یزد) - سید ابوالفضل موسوی بیوکی (نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی) - امیر جهانگرد (عضو هیئت‌علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه یزد) - سید محمد المدرسی (رئیس سابق سازمان بازرگانی استان-عضو اتاق فکر) - غلامعلی سفید (رییس مؤسسه خیریه جوادالائمه) - مصطفی شاه نظری (رییس بنیاد نخبگان استان یزد) - سلطان‌زاده (مدیرمسئول هفته‌نامه آیینه یزد) - محمدرضا داد (ﺻﻨﻌﺘﮕﺮ ﻭ ﻋﻀﻮ ﺍﺗﺎﻕ ﺑﺎﺯﺭﮔﺎﻧﯽ- عضو اتاق فکر)- شرافت (مدیرکل میراث فرهنگی یزد) - حائریان (رییس اسبق دانشگاه علوم پزشکی یزد) - کافی - محمدرضا طاقه باف (رئیس دفتر مهندس موسوی) - جوادیان زاده (مدیرکل اجتماعی فرهنگی استانداری-عضو اتاق فکر) - داریوش پور سراجیان (رییس پارک علم و فناوری یزد- عضو اتاق فکر) - مهندس اکرم فداکار (مدیرکل فناوری اطلاعات استانداری) - لیلا توانگر (دبیر جلسه)

مقدمه

در ابتدای جلسه محمد علی وحدت زاد وحدت گزارشی از فعالیت‌های اتاق فکر استان یزد را برای اعضای جدیدجلسه ارائه نمودند و موضوع تشکیل جلسه که بحث در رابطه با محورهای مهم در خصوص« شهر هوشمند» را آغاز و چشم‌انداز مشکلات این مبحث است را تشریح کردند.

در ادامه جهانگرد دبیر کانون تفکر شهر هوشمندنیز ضمن ارائه گزارشی از جلسه قبلی این کارگروه که در تاریخ 95.03.04 برگزار گردیده بود، مباحثی درزمینه جدیدترین مطالب علمی و الزامات پیاده‌سازی شهر هوشمند، نمونه‌های موفق و ناموفق اجرای این طرح و فرصت‌ها و مشکلات پیش رو در مسیر هوشمند سازی شهر یزد مطرح کردند.

اهم نکات؛ دبیر کانون تفکر شهر هوشمند

 • انتقاداتی که معمولاً به متولیان شهر هوشمند وارد می‌شود:
 1. تمرکز زیاد روی سخت‌افزار به‌جای مردم
 2. تمرکز زیاد روی یافتن فنّاوری‌های جدید به‌جای یافتن فنّاوری‌هایی که می‌تواند مشکلات را حل کند.
 3. تأکید روی بازاریابی و تبلیغات به قیمت آزمودن راهکار در دنیای واقعی
 • هزینه‌های بالا و بازگشت پایین از عمده دلایل شکست پروژه‌های شهر هوشمند است.

 • چشم‌انداز مشکلات شهر هوشمند:

 1. شروع با فن‌آوری به‌جای شروع از مشکلات شهری
 2. استفاده یا تولید شواهد ناکافی
 3. عدم آگاهی از تلاش دیگران برای بهبود شهر
 4. نقش کوچک برای در گیرکردن شهروندان

 • چند پیشنهاد درزمینه پیاده‌سازی شهر هوشمند:

1. ایجاد آزمایشگاه نوآوری شهری جهت ایجاد نوآوری در فن‌آوری‌های تعاملی

- بررسی پتانسیل استفاده از فن‌آوری‌های دیجیتال برای تعامل با شهروندان

2. استفاده از داده‌ها و بسترهای باز برای بسیج کردن دانش جمعی

- پشتیبانی از فن‌آوری‌های تعاملی متن‌باز

- شرکت دادن شهروندان در حل مسائل

- در اختیار گذاشتن داده‌ها برای عموم برای تولید راهکارهای نوآورانه برای مسائل شهری

- شرکت دادن شرکت‌های کوچک‌تر و سازمان‌های اجتماعی در پایلوت شهر هوشمند

3. مهم دانستن رفتار انسان‌ها به‌اندازه فن‌آوری

- فن‌آوری‌ها فقط زمانی مفید هستند که همراه با تغییر در فرهنگ باشند.

4. سرمایه‌گذاری در افراد هوشمند و نه‌فقط فن‌آوری هوشمند

- آموزش کارمندان

- آموزش شهروندان

5. پخش پتانسیل فن‌آوری‌های تعاملی به همه بخش‌های جامعه

- عدم دسترسی همه افراد به گوشی‌های هوشمند، اینترنت

وی در جمع‌بندی سخنان خود به ذکر اهداف و وظایف کانون تفکر شهر هوشمند پرداختند که به‌طور خلاصه در زیر بیان می‌گردد:

 • اهداف کانون تفکر شهر هوشمند:
 1. راهبری، مطالعه و پیاده‌سازی الزامات شهر هوشمند
 2. جلب مشارکت و هماهنگی سازمان‌های ذی‌ربط به‌منظور آماده‌سازی یزد به‌عنوان شهر هوشمند
 3. ارائه ایده و راه‌حل برای مشکلات و چالش‌ها و آینده‌اندیشی در موضوع‌های موردنظر مدیران و سیاست‌گذاران شهر هوشمند و کمک به تصمیم سازی آنان.

 • وظایف کانون تفکر شهر هوشمند:

 1. مطالعات آینده‌اندیشی و ارزیابی و تحلیلگری درزمینهٔ شهر هوشمند
 2. مطالعه، تحقیق و تحلیل و تهیه پیشنهاد درزمینهٔ سیاست‌ها و برنامه‌ریزی راهبردی
 3. تبدیل ایده‌های کلی و پیشنهادهای اولیه درزمینهٔ شهر هوشمند به سیاست‌ها و برنامه‌های کلی
 4. ایجاد زمینه لازم برای تضارب آراء درزمینهٔ شهر هوشمند از طریق برگزاری همایش‌ها و ...
 5. ارائه یافته‌های مطالعاتی برای کارشناسان، مدیران و اتاق فکر استان
 • در جهت جلب مشارکت صاحب‌نظران و اطلاع‌رسانی فعالیت‌ها وب‌سایت کانون تفکر شهر هوشمند» به آدرس smartcity.yazd.ac.ir راه‌اندازی گردیده که شامل بخش‌های تالار گفتگو، بانک مقالات، لینک‌های مرتبط و صورت‌جلسات هست. همچنین در راستای ارتباط آسان و تبادل غیررسمی نظرات اعضای اتاق فکر و کانون تفکر شهر هوشمند، کانال تلگرام این کانون نیز آغاز به کار نموده است.

در ادامه هریک از حاضرین به طرح نظرات و سوالات خود درزمینه‌ شهر هوشمند و تفاوت‌های آن با شهر دیجیتال یا الکترونیک پرداخته و بر تمرکز فعالیت‌های این کانون بر نیازهای اصلی مردم» و نیز رفع مشکلات مردم تأکید نمودند که عبارتند از:

داد

به نظر می رسد بهتر است کانون تفکر شهر هوشمند وظیفه هماهنگی سازمان‌های مختلف که درزمینه هوشمند سازی فعالیت می‌کنند را بر عهده گیرد تا ناهماهنگی به وجود نیاید. نکته بعد اینکه اگر این موضوع هرچه زودتر رسانه‌ای شود تا بتوان از نظرات افراد مختلف استفاده کرد.

حائریان

اکنون چند سالی است که در اردکان طرح شهر الکترونیک در حال پیاده‌سازی است ولی اینکه مردم چقدر از آن استقبال کرده‌اند نکته بسیار پراهمیتی است. برداشت من از مثال‌های ارائه‌شده این است که معمولاً طرح‌ها و پروژه‌های منفرد موفق‌تر بوده‌اند ولی طرح‌های جامع موفقیت کمتری داشته‌اند. آیا تاکنون چنین طرحی در هیچ کجای کشور به‌صورت پایلوت اجراشده است؟

المدرسی

ما در کشور یک سری سند چشم‌انداز و برنامه‌های توسعه کشوری داریم که باید دقیق موردبررسی قرار گیرد تا با پروژه ما در تضاد نباشد. در مرحله بعد بهتر است وضع موجود یزد از طریق یک طرح تحقیقاتی به‌صورت دقیق تصویر شود تا پروژه‌هایی که هم‌اکنون در دست اجراست شناسایی شود و دوباره‌کاری صورت نگیرد. با توجه به تفسیری که در این جلسه انجام شد بهتر است یکی از مهم‌ترین مسائل شهر را به‌صورت پروژه اولویت‌دار شروع کنیم. به‌طور مثال ترافیک شهر یزد این پتانسیل را دارد که به‌عنوان اولین طرح اجرایی شود.

کافی

به نظر من آنچه وجه تمایز شهر دیجیتال/الکترونیک با شهر هوشمند است، مردم هستند. اگر بخواهیم طرح شهر هوشمند را در یزد پیاده کنیم، مهم‌ترین رکن این است که مردم طرح را بشناسند و با آن همکاری کنند.

فداکار

شهر هوشمند مسیری است که در آن حرکت می‌کنیم و منافاتی با شهر دیجیتال/ الکترونیک ندارد. ازآنجاکه یزد جزو 10 شهر منتخب برای پیاده‌سازی شهر هوشمند شده است، سرمایه‌گذاران مرتبط به ما معرفی می‌شوند که باید از این فرصت حداکثر استفاده را برد. در راستای پیاده‌سازی این طرح بهتر است اجازه دهیم که پروژه‌های مختلف شروع به کار کنند تا هرکدام که قوی‌تر هستند خود را متمایز نشان دهند. آنچه مسلم است کلیدواژه‌های شهر هوشمند نیاز مردم و رفع مشکل مردم است وگرنه به هدف مطلوب خود نخواهیم رسید.

سلطان‌زاده

آنچه مهم است اینکه آیا اتاق‌های فکر از زمان شروع فعالیت خود خروجی خاصی هم داشته‌اند یا خیر. اگر بناست که مردم هم در این طرح درگیر شوند لازم است که همه مسئولین باهم هماهنگ باشند و همچنین به نحوی کار کنند که‌موج منفی و تبلیغات علیه این طرح به وجود نیاید. در اجرای این طرح دو گروه قشر مذهبی و قشر اداری و دستگاهی باید همکاری داشته باشند تا به نتیجه مطلوب برسیم.

جوادیان زاده

ماهیت شهر هوشمند یک بحث فنی نبوده و کامل به مسائل الکترونیک وابسته نیست. از دید مسائل اجتماعی و فرهنگی، شهر یزد در حال حاضر هوشمند هست و ما با کنار گذاشتن سنت‌های قدیمی از هوشمندی آن کاسته‌ایم. به نظر من زنان کوچه نشین، کودکان در حال بازی در شهر و ... ابزارهای هوشمندی شهر بودند و ما نباید بین گذشته و آینده شکاف ایجاد کنیم بلکه با بازسازی بعضی نظام‌های گذشته توانمندی شهر را احیاء کنیم. باید دید تاکنون چند طرح موفق در یزد داشته‌ایم؟

پور سراجیان

پیشنهاد می‌کنم از رییس سازمان صداوسیمای یزد نیز در جلسات اتاق فکر دعوت به عمل آید تا ضمن استفاده از نظراتشان، از تأثیر سازمان متبوع ایشان نیز بهره‌برداری مناسب انجام شود.

وحدت زاد

نگاه اتاق فکر استان به تمام مسائل نگاهی کاملاً علمی است و از نظرات و کمک‌های هر فرد یا گروه و جریان قانونی سیاسی جهت بهتر شدن وضعیت استان یزد، استقبال خواهد کرد. در اصل هدف ما تفکر خلاق در مورد مسائل استانی و کشوری با حضور متخصصین از بخش‌های دولتی، غیردولتی و دانشگاهی و ارائه جمعبندی نظرات به مسئولین ذی‌ربط در جهت پیشرفت هر چه بیشتر استان یزد و کشور است. درواقع هدف ما در اتاق فکر هماهنگ‌سازی سازمان‌های مختلف است.

موسوی نماینده منتخب مردم یزد در مجلس شورای اسلامی

علی‌رغم مسائل و مشکلاتی که در چشم‌انداز این طرح وجود دارد، اما اولویت‌ها و شاخص‌های آن به‌شرط همدلی و هماهنگی مسئولان دست‌یافتنی هستند. اگر طرح موردنظر در زمان مقرر آماده شود می‌توان پیاده‌سازی شهر هوشمند یزد را در سند آمایش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گنجاند و بلافاصله اقدامات جدی را باقدرت تمام شروع کرد. در این زمینه باید نظرات و پیشنهاد‌ها همه قشرها اخذ شود تا ضمن فرهنگ‌سازی، همکاری و مشارکت مردم در اجرای طرح به وجود آید. از اعضای اتاق فکر، دانشگاهیان و متخصصان خواسته می شود تا اگر به‌جز شهر هوشمند طرح و برنامه‌ی دیگری نیز برای افق استان در نظر دارند اعلام و برای نماینده مردم در مجلس فکر و ایده و برنامه پیشنهاد دهند.

اولیاء

اینکه برای اولین بار نماینده مردم بهای بالایی را برای دانشگاه و اساتید دانشگاهی در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای آینده استان قائل شده است، نشان‌دهنده و مقدمه یک کار خوب و مثبت است. کانون تفکر« شهر هوشمند» به‌عنوان هسته علمی و فکری این طرح فعالیت خواهد کرد و اقدامات اجرایی در این راستا به متولیان و متخصصان واگذار خواهد شد. تشکیل این کانون در زیرمجموعه اتاق فکر استان دست‌کم می‌تواند زمینه‌ساز پیاده‌سازی روش صحیح تفکر و عمل باشد و ضمن هماهنگ‌سازی تصمیم گیران حوزه‌های مختلف، به توانمندسازی هرچه بیشتر استان نیز کمک شایانی نماید.

جمع‌بندی

در پایان جلسه مقرر گردید تا اعضای کانون تفکر شهر هوشمند به‌عنوان اولین قدم از امکانات و اقدامات کلیه سازمان‌های فعال درزمینه شهر الکترونیک/هوشمند بازدید نمایند تا از هرگونه موازی کاری و فعالیت‌های مشابه در این زمینه پیشگیری شود و برنامه فعالیت‌های آینده این کانون مشخص گردد.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.