1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

لرستان 12 خرداد 1395 ساعت 15:21

چهارمین جلسه کارگروه بهداشت و سلامت اتاق فکر لرستان برگزار شد

چهارمین جلسه کارگروه بهداشت و سلامت اتاق فکر لرستان برگزار شد

چهارمین جلسه کارگروه بهداشت و سلامت اتاق فکر استان لرستان با حضور جمعی از اعضا سه‌شنبه مورخ 29 اردیبهشت95 در محل دانشکده بهداشت و تغذیه دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد.

مقدمه

چهارمین جلسه کارگروه بهداشت و سلامت اتاق فکر استانی با حضور اعضا در محل دانشکده بهداشت و تغذیه دانشگاه علوم پزشکی لرستان سه‌شنبه مورخ 29 اردیبهشت95آغاز گردید و پیرامون دستور کار جلسه که موضوع پشتیبانی: بودجه و منابع مالی، نظام‌های پرداخت و بیمه و زیرساخت در حوزه بهداشت و سلامت بود، پس از بحث و تبادل‌نظر تصمیماتی به شرح ذیل اتخاذ گردید:

الف) چالش‌های پیش روی بودجه و منابع مالی حوزه سلامت

 1. کمبود بودجه و منابع مالی در حوزه سلامت
 2. ناپایداری بودجه سلامت: بودجه بهداشت و درمان از بودجه جاری و قیمت نفت تأثیر می‌پذیرد و به دلیل نوسانات بهای نفت بودجه کل کشور و به دنبال آن بودجه سلامت کشور پایدار نخواهد بود.
 3. پایین بودن سهم حوزه سلامت از تولید ناخالص ملی(GDP): پایین بودن« سهم سلامت از تولید ناخالص ملی ( GDP )» از یکسو موجب افت و کاهش کیفی خدمات پزشکی و از سوی دیگر علاوه بر القای نگرانی ، عدم امنیت و انگیزه زدایی از جامعه پزشکی ، منجر به پرداخت مستقیم بیش‌ازحد متعارف و ناعادلانه مردم و تحمیل بار سنگین مالی و اقتصادی بر آنان می‌شود. عدم توجه کافی به « سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی ( GDP ) » و تخصیص اعتبار لازم به این بخش ، باعث می‌شود که "سرانه سلامت و درمان" نیز به‌صورت غیرواقعی پایین و کمتر از میزان موردنیاز برای تأمین درمان و سلامت مردم تعیین گردد.
 4. پایین بودن سرانه درمان و سلامت در کشور: مهم‌ترین نتیجه پایین بودن سرانه درمان و سلامت ، تحمیل فشار سنگین هزینه‌های درمانی بر دوش مردم و افزایش بیش‌ازحد متعارف « سهم مردم از هزینه‌های درمان» در کشور است.
 5. استفاده از سیستم بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد
 6. عدم تخصیص سهم بودجه‌ای سلامت به سازمان‌ها و ارگانهای ذی‌ربط با حوزه سلامت به‌غیراز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (سازمان دامپزشکی کل کشور، سازمان محیط‌زیست، سازمان بهزیستی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، وزارت ورزش و جوانان)
 7. توزیع نامناسب درون بخشی بودجه سلامت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (سهم بخش‌های پیشگیری و آموزش کمتر از بخش درمان است)
 8. عدم نظارت دستگاهی بر هزینه کرد بودجه
 9. عدم توزیع عادلانه استانی بودجه حوزه سلامت (استان‌های بزرگ سهم بیشتری از بودجه سلامت کشور را به خود اختصاص می‌دهند)
 10. عدم تعادل میان سرانه سلامت و درمان با تعرفه‌های پزشکی به علت واقعی نبودن تعرفه‌ها
 11. ضعف سیستم هزینه‌یابی یا محاسبه قیمت تمام‌شده خدمات در سطوح ارائه و مدیریت خدمت

راهکارها

 1. تعیین منابع مالی پایدار: بودجه این وزارتخانه به دلیل اهمیت سلامت مردم باید پایدار باشد تا تحت تأثیر نوسانات قیمت‌ها و تغییرات سیاست‌های داخلی و خارجی قرار نگیرد.
 2. اصلاح سیستم بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد با سیستم مبتنی بر مبنای صفر
 3. تحقق کامل اخذ مالیات از بخش‌های آسیب‌رسان به جامعه(سیگار،سوخت خودرو،مواد خوراکی با چربی و قند بالا،کارخانه‌ها و صنایع آلاینده محیط) و تخصیص آن به حوزه سلامت
 4. افزایش سرانه سلامت و درمان کشور
 5. تخصیص سهم بودجه‌ای سلامت به سازمان‌ها و ارگانهای ذی‌ربط با حوزه سلامت به‌غیراز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (سازمان دامپزشکی کل کشور، سازمان محیط‌زیست، سازمان بهزیستی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، وزارت ورزش و جوانان)
 6. اختصاص درصد مناسبی از وجوه حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به حوزه سلامت
 7. توزیع مناسب درون بخشی بودجه سلامت به‌نحوی‌که اعتبارات بخش پیشگیری و آموزش پزشکی بر بخش درمان تقدم داشته باشد.
 8. استفاده از سود سپرده‌های بانکی به‌منظور تأمین بخشی از بودجه سلامت استانی
 9. تعیین سهم درآمدهای اختصاصی دستگاه‌های ذی‌ربط با حوزه سلامت توسط خود دستگاه‌‌ها
 10. ارتقا سیستم حسابداری نقدی به تعهدی و محاسبه هزینه خدمات و تحلیل هزینه‌ها

ب) نظام‌های پرداخت و بیمه، زیرساخت

چالش‌ها

 1. عدم انتخاب روش مناسب نظام پرداخت: در حال حاضر از طرح کارانه استفاده می‌گردد که خود زمینه‌ساز بروز نظامی غیرعادلانه و ناموزون بین پزشکان و پرستاران هست.
 2. بالا بودن سهم پرداخت از جیب مردم برای سلامت(در حال حاضر این نسبت 40٪ مردم و 60٪ دولت است)
 3. تصدی‌گری دولت در حوزه درمان: طرح تحول نظام سلامت کشور از این نظر که به بدنه دولت واگذار گردیده است خود یک چالش جدی محسوب می‌شود.
 4. تعدد شرکت‌های بیمه
 5. عدم پوشش کامل خدمات حوزه سامت(تغذیه،دندانپزشکی،روان‌شناسی و.......)

راهکارها

 1. اتخاذ روش مناسب پرداخت: انتخاب درست و صحیح روش پرداخت کلیدی برای تغییر رفتار در ارائه‌کنندگان بالأخص بیمارستان‌ها و پزشکان است؛ مثلاً روش پرداخت کارانه منجر به القای نیاز افزون و استفاده بیش‌ازحد از تجهیزات و تحمیل هزینه‌های غیرضروری به بیماران و سیستم است. با روش‌های جدید پرداخت ازجمله سرانه و DRG می‌توان این بار مالی گزاف را به خدمات بهتر، کارکنان دیگر و اولویت‌های مهم‌تر سوق داد.
 2. تعریف و استانداردسازی بسته خدمات, بسته فنّاوری و استانداردسازی پروسیجرهای درمانی از طریق Clinical Practice Guidelines یا راهنمای بالینی عملکرد تا مبنای پرداخت بر پایه روال علمی مقبول برای درمان هر بیمار یا هر رده از بیماری‌های طبقه‌بندی‌شده باشد.
 3. کاهش سهم پرداخت از جیب مردم برای سلامت
 4. کاهش تصدی‌گری دولت در حوزه سلامت و واگذاری بخش درمان به بخش‌های خصوصی و نظارت دولت بر حسن انجام کار
 5. تعیین بسته‌های خدمات و استانداردسازی و واقعی نمودن تعرفه‌ها
 6. تجمیع بیمه‌ها: حق بیمه سرانه در اختیار یک صندوق بیمه عمومی قرار گیرد
 7. پوشش کامل خدمات حوزه سلامت (تغذیه، دندانپزشکی، روان‌شناسی و...)
 8. ایجاد پرونده‌های الکترونیکی بیماران

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.