1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

لرستان 12 خرداد 1395 ساعت 15:29

دیدار اعضای اتاق فکر با نماینده خرم‌آباد

دیدار اعضای اتاق فکر با نماینده خرم‌آباد

نشست دانشگاهیان و اعضای اتاق فکر لرستان با نماینده منتخب خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی دوشنبه مورخ 3 خرداد 95 در محل سالن کنفرانس ساختمان مرکزی دانشگاه لرستان برگزار شد.<br/>

حاضرین

سید پیمان هاشمی مدیر اتاق فکر لرستان، خسرو عزیزی رییس دانشگاه لرستان، محمد بیرانوند نماینده منتخب خرم‌آباد و جمعی از اعضا اتاق فکر و هیئت‌رئیسه دانشگاه.

مقدمه

در نشست دانشگاهیان و اعضای اتاق فکر استان با منتخب مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی رییس دانشگاه، هاشمی مدیر اتاق فکر استان، برخی از اعضا حاضر در نشست و در نهایت نماینده منتخب شهر خرم‌آباد دیدگاه‌ها و نظرات خود را بیان کردندکه اهم نکات به شرح زیر هست:

رییس دانشگاه لرستان

 1. دانشگاه‌ها محور توسعه هر جامعه پویایی محسوب می‌شوند و اساتید دانشگاه جزو نخبگان جامعه محسوب می‌شوند؛ ما دانشگاهیان همین‌جا دست نیاز و تعامل به سمت شما و سایر منتخبین استان در مجلس شورای اسلامی دراز می‌کنیم و از شما می‌خواهیم که از این پتانسیل در جهت شناسایی چالش‌ها و توسعه استان استفاده نمایید.
 2. اتاق فکر استان و جمع دانشگاهیان نقش بازویی توانمند را برای اهداف مقدسی که نمایندگان منتخب استان دارند می‌تواند بر عهده گیرد.
 3. ما در دانشگاه لرستان تلاش می‌کنیم که به سمت دانشگاه‌های نسل سوم حرکت کنیم. دانشگاه‌های نسل سوم دانشگاه‌هایی کارآفرین می‌باشند و باید بپذیریم که با خیل عظیمی از فارغ تحصیلان کم مهارت روبه‌رو هستیم و اگر به این شکل پیش برویم شاید تا چند وقت دیگر خیلی از دانشگاه‌ها به سمت تعطیلی بروند بنابراین دانشگاه‌ها باید در جهت کارآفرینی گام بردارند و به سمت دانشگاه‌های نسل سوم حرکت کنند به تعبیر دیگر دانشگاه‌ها باید بتوانند علمی را تولید کنند که به فناوری و درنهایت ثروت و اشتغال‌زایی تبدیل شود و این سیاستی کلی است که مدنظر دانشگاه است و انشاء ا؛ که نمایندگان منتخب هم در این راه ما را یاری نمایند.

مدیر اتاق فکر استان

روزمرگی مدیران استان یکی از چالش‌هایی است که باعث شده آن‌ها نتوانند تحقیق و پژوهش کنند.

 1. کانون‌های تفکر و حلقه مفقوده سیاست‌گذاری‌های و تصمیمات حکومتی و دولتی اتاق فکر است.
 2. روزمرگی مدیران استان یکی از چالش‌هایی است که باعث شده آن‌ها نتوانند تحقیق و پژوهش کنند.
 3. جمع‌آوری، تولید فرآورده‌های فکری و انتقال به مخاطب، معطوف بودن کوشش‌ها به مسائل روز، درگیر نشدن در مسائل اجرایی و تشریفات رسمی سیاست‌گذاری از ویژگی‌های اتاق فکر استان است تا افراد بدون وارد شدن و مسائل اجرایی و تشریفاتی تخصصی و علمی مسائل را پیگیری کنند.
 4. اتاق فکر استان کاملاً فراجناحی است. اتاق‌های فکر استانی سه‌جانبه گرا هستند (دولت، دانشگاه و جامعه) بدین مفهوم که در جلسات اتاق فکر از خبرگان دولتی، کارشناسان دانشگاهی و ذی‌نفعان (نخبگان محلی و ملی است) دعوت می‌شود.
 5. ارتقاء همفکری ملی، به اشتراک‌گذاری دانش بومی و منطقه‌ای در امور ملی، بازتاب دادن دیدگاه‌های نخبگان ملی و منطقه‌ای در عرصه ملی، ارتقاء کیفیت تصمیم‌گیری در رابطه با مسائل منطقه‌ای و افزایش ظرفیت ارتباطی میان دولت و نخبگان از طریق افزایش گفت‌وگوی ملی بر حول مسائل اساسی سیاست‌گذاری از اهداف تشکیل اتاق فکر استانی است.
 6. اتاق فکر استانی با 6 کارگروه و 100 نفر عضو در نیازمند حمایت و پشتیبانی نمایندگان مجلس از اتاق فکر استانی در راستای توسعه استان هستیم.

نماینده منتخب خرم‌آباد

عمده‌ترین چالش و مطالبه مردم این استان عبور از بحران اشتغال و اقتصاد است.

1. عمده‌ترین چالش و مطالبه مردم این استان عبور از بحران اشتغال و اقتصاد است.
2. لرستان بهشت گمشده سرمایه‌گذاری است اما معضلات و چالش‌هایی در این استان وجود دارد که باید در راستای رفع آن‌ها برنامه‌ریزی شود.
3. بیکاری و ضعف اقتصادی باید در این استان برطرف شود زیرا همچنان افرادی در این استان به‌سختی نان خانواده خود را تهیه می‌کنند و برخی نانوایی‌های محلات دارای حساب دفتری و نان قرض می‌دهند.
4. فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی تفکری صحیح است اما باید برای شروع کردن مسابقه ابتدا به یک مسیر مشخص رسید.
5. لرستان در امر توسعه جامانده است و حق دادنی را یا به این استان ندادند یا ما حق گرفتنی را نگرفتیم.
6. سال‌های گذشته شعار عادلانه دولت‌مردان توزیع عادلانه ثروت، قدرت و خدمات بود که نتیجه برای لرستان صدر جدول بیکاران کشور بود.
7. در کل کشور یک لوله نفت می‌گذرد ولی در لرستان دو لوله عبور می‌کند و دلیلش خوراک رسانی به دیگر استان‌ها بیان می‌کنند.
8. لرستان کریدور منابع و منافع ولی محروم است و باید قبل از کاری برنامه رزی درستی تعریف و در بازده زمانی خاصی نتیجه را بررسی کنیم.

لرستان بهشت گمشده سرمایه‌گذاری است اما معضلات و چالش‌هایی در این استان وجود دارد که باید در راستای رفع آن‌ها برنامه‌ریزی شود.

9. در نشست مشترک دولت و مجلس شعار برجسته رونق اقتصادی بوده است و دولت در راستای تداوم باید برنامه‌های اقتصادی را سامان دهد.
10. دولت برای موفقیت برنامه‌های اقتصادی ملموس ارائه دهد و لرستان پایلوت طرح اقتصاد مقاومتی معرفی‌شده است.
11. گرچه در چند طرح دولت‌های قبلی لرستان پیش‌قدم شد و نتیجه نامطلوب بود اما در این طرح با همت مدیران و مردم طرح پایلوت اقتصاد مقاومتی اتفاقی نادر را در این استان رقم خواهد زد.
13. برنامه‌های ویژه‌ای در حوزه‌ای انرژی، دام‌پروری و کشاورزی در این طرح اجرا خواهد شد که قابلیت تحرک و تغییر لرستان را دارد.
14. بحران بیکاری و اشتغال را باید در حوزه فکر و ایده تغییر داد و فرهنگ کار با توجه به اقتصاد خصوصی و توانایی‌های موجود بازتعریف شود.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.