1. رویدادها

نوع مطلب: خبر

فارس 18 آبان 1394 ساعت 12:50

نشست خبری مدیر اتاق فکر استان فارس

نشست خبری مدیر اتاق فکر استان فارس

نخستین نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین دکترسعید رحیمیان ، استاد دانشگاه شیراز و مدیر اتاق فکر فارس با حضور خبرنگاران در سالن کنفرانس دفتر ریاست دانشگاه شیراز برگزار شد.

نخستین نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین دکترسعید رحیمیان ، استاد دانشگاه شیراز و مدیر اتاق فکر فارس با حضور خبرنگاران در سالن کنفرانس دفتر ریاست دانشگاه شیراز برگزار شد.
وی با بیان اینکه اتاق فکر توانست با نظرسنجی از نخبگان فارس، مشکلات اصلی استان را مشخص کند، بیان داشت: یکی از اولین اقدامات انجام شده توسط اتاق فکر فارس، مکاتبه با ۵۰ نفر از نخبگان استان و درخواست این بود که مطابق با نظر خود مسائل و مشکلات اولویت دار استان را معرفی کنند.
دکتر رحیمیان با اشاره به اینکه طی این نظرسنجی ۲۰ مورد از اولویت های اصلی فارس ارائه شد، گفت: بر این اساس بحران آب و مسائل زیست محیطی، بیکاری و کمبود اشتغال، خانواده و آمار طلاق، اعتیاد، بالا بودن میزان جرایم در استان، مشکلات صنعت، افزایش خشونت در جامعه، ضعف نظام آموزش و پرورش در استان، لزوم توجه به توریسم سلامت در استان و ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه ها به ترتیب از مهمترین اولویت های فارس شناخته شدند.
رئیس اتاق فکر فارس در اشاره به بحران آب و مسائل زیست محیطی، گفت: بیشترین همت اتاق فکر نیز در راستای حل همین مشکل بوده و نتایج جلسات خود را در قالب راه حل های پیشنهادی به مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری ارسال کرده است.
دکتر رحیمیان اظهار داشت: جلسات اتاق فکر فارس درباره معضل طلاق و ازدواج در استان به یک خروجی و طرح برای ارائه آموزش های پیش از ازدواج به جوانان در مقطع راهنمایی به بعد منجر شد.
وی ادامه داد: بسیاری از مشکلات ازدواج به دلیل تصورات جوانان از ازدواج است و به همین دلیل باید به سمت فرهنگ سازی و آموزش های قبل از ازدواج حرکت کنیم.
مدیر اتاق فکر فارس در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: اتاق فکر فارس پیش از سفر ریاست جمهوری به استان گزارشی تحلیلی از وضعیت استان در حوزه های مختلف تهیه کرد که ساختار این گزارش شامل اشاره به ویژگی های فارس در هر حوزه و مطرح کردن مشکلات آن و سپس ارائه راه حلی برای آن بود.
استاد دانشگاه شیراز افزود: این گزارش مورد توجه معاون رئیس جمهور آقای جهانگیری قرار گرفت و ایشان درخواست کردند که پس از این تمام استان ها قبل از سفر رئیس جمهور چنین گزارش تحلیلی را برای ارائه آماده کنند.
وی یادآور شد: اتاق فکر فارس در شهریور سال ۹۳ از سوی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در استان تشکیل شد و از اولین اقدامات آن ایجاد شورای سیاست گذاری با همکاری پنج نفر از اساتید دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز و ایجاد شورای عمومی متشکل از ۱۰ نفر از نخبگان دانشگاهی و غیردانشگاهی استان بود.
مدیر اتاق فکر فارس ادامه داد: اتاق فکر فارس دارای پنج کارگروه اجتماعی، اقتصادی، محیط زیست و بهداشت، سیاسی و فرهنگی است که هر یک پنج عضو ثابت دارند.
دکتر رحیمیان بیان کرد: بنابر درخواست مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری برای استخراج بانک نخبگان و معرفی نخبگان استانی در حوزه های مختلف حدود ۱۵۰ نفر از نخبگان دولتی و غیردولتی استان شناسایی و معرفی شدند.
وی گفت: اتاق فکر استان می تواند نتایج جمع بندی جلسات کارگروه اقتصادی خود را که با حضور اتاق بازرگانی و نهادهای مرتبط با کارآفرینی برگزار شده در صورت وجود درخواست به دستگاه های مرتبط ارائه دهد.
مدیر اتاق فکر فارس در اشاره به موضوع برگزاری انتخابات، اظهار کرد: نتیجه انتخابات ندارد و آن چه برای اتاق فکر استان اهمیت دارد آن است که انتخابات با بیشترین مشارکت و کمترین آسیب در استان برگزار شود.
دکتر رحیمیان گفت: اتاق فکر نقش نظارتی بر نهادهای استان ندارد بلکه فقط عملکرد مدیران حوزه های مختلف را بررسی می کند تا متوجه شود کدام فعالیت های اثربخش و کدام یک بی نتیجه بوده اند و در این راستا راه حل های خود را به مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری ارائه می دهد؛ ولی در بعضی موارد اندک به شکل سفارشی اتاق فکر برای حل یک مشکل یا انجام تحقیق در زمینه ای وارد عمل می شود که از نمونه های آن مسئله پالایشگاه زرقان بود.
وی ادامه داد: پالایشگاه و محیط زیست در این راستا موضع گیری های متفاوتی دارند و نظر اتاق فکر استان نیز آن است که محیط زیست فارس دیگر بیش از این ظرفیت آلودگی را ندارد.
مدیر اتاق فکر فارس توسعه همکاری با نخبگان و دانشگاه های سایر شهرستان های استان، ادامه جلسات مربوط به مباحث انتخابات و آسیب شناسی اعمال سیاست های دولت در استان، توجه به بحث گردشگری، دنبال کردن دو طرح کاهش کنترل خشم و آموزش خانواده، توسعه مجازی اتاق فکر را از برنامه های اصلی اتاق فکر استان در یک سال آینده عنوان کرد.
به گفته دکتر رحیمیان، اتاق فکر استان فارس در نظر دارد در آینده از نقطه نظرهای نخبگان ساکن در شهرستان های استان بهره گیرد و از آنها می خواهد که از طریق شماره تلفن 36460921 - 071 و یا پست الکترونیکی به نشانی farsthinktank@shirazu.ac.ir با اتاق فکر استان در ارتباط باشند.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.