1. حوزه‌های سیاستی
  2. >
  3. سیاست خارجی
  4. >
  5. مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی
  6. >
  7. امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی

نوع مطلب: مرور سیاست

4 شهریور 1397 ساعت 11:37 شماره مسلسل: 3300655

نگاهی به تصویب قانون نژادپرستانه دولت ملی اسرائیل (یهود)

نگاهی به تصویب قانون نژادپرستانه دولت ملی اسرائیل (یهود)

بر اساس قانون دولت ملی یهود تعریف «شهروند» تغییر می‌یابد، تعیین سرنوشت کشور به‌طور انحصاری در اختیار یهودیان قرار می‌گیرد، رسمی‌بودن زبان عربی به عنوان یکی از زبان‌های رسمی باطل می‌شود، تبعید و کوچ اجباری اعراب تسهیل می‌شود و اکثریت کیفی یهود در جامعه به وجود می‌آید.

مقدمه

مسیحیان اونجلیست (مسیحیان صهیونیست) و یهودیان دیندار صهیونیست معتقدند که دونالد ترامپ، کیخسروی پارس مدرن سده 21 م است و برای حقانیت آن آیات تورات را تأویل و برجسته می‌سازند. موسسه معبد کیخسرو در اسراییل (فلسطین اشغالی( سکهای با تصویر کیخسرو و ترامپ در کنار هم ضرب و منتشر کرد. اوزگور دیکمن، کارشناس مسائل اسرائیل و سیاست خارجی در تی آرتی ورلد، مقالهای تحت عنوان "آیا تصویب قانون نژادپرستانه دولت ملی اسرائیل (یهود) مقدمه‌ای برای طرح صلح ترامپ است؟" در پایگاه اینترنتی خبرگزاری آناتولی منتشر کرد.

اشغال قدس؛ دیدگاه مسیحیان و یهودیان صهیونیست

اوزگور دیکمن در مقاله آیا تصویب قانون نژادپرستانه دولت ملی اسراییل مقدمه‌ای برای طرح صلح ترامپ است، نوشت: " مسیحیان اونجلیست (مسیحیان صهیونیست) و یهودیان دیندار صهیونیست معتقدند که دونالد ترامپ، کیخسروی پارس مدرن سده 21م است و برای حقانیت آن آیات تورات را تأویل و برجسته می‌سازند. " موسسه معبد کیخسرو در اسرائیل(فلسطین اشغالی) سکه‌ای با تصویر کیخسرو و ترامپ ضرب کرد. بنا به قصه تورات، کیخسرو بعد از فتح بابل یهودیان را که از سرزمین‌های موعود اخراج شده بودند و معابد آن‌ها در قدس تخریب‌شده بود، از اسارت و آوارگی نجات داد و آن‌ها را به سرزمین‌های خود بازگرداند. کیخسرو برای عذرا، پیغمبر یهودیان، نیز برای احیای معبد قدس و بازگشت یهودیان به سرزمین خود امکانات لازم را فراهم آورد. ترامپ که قدس را پایتخت اسرائیل نامید و اشغال کرانه باختری را در سطح بین‌المللی قانونی و مشروع اعلام کرد، کیخسروی مدرن سده جدید می‌تواند باشد. از نظر صهیونیست‌های دیندار ترامپ یک رئیس‌جمهور عادی نیست و در دوره ریاست جمهوری ترامپ به جای قبه الصخره، معبد یهودی ساخته خواهد شد. اسرائیل در ربع اول سده 21م در دوران طلایی خود قرار دارد؛ زیرا در جنگ دوم عراق همه تحولات منطقه در راستای تأمین و حفظ امنیت اسرائیل شکل گرفت. رژیم صدام با اشغال عراق نابود شد. آمریکا ایران را تحریم کرد و در مصر کودتای نظامی انجام داد و در سوریه بحران ایجاد کرد و آن‌ها را از دور خارج ساخت. بدین ترتیب، امنیت اسرائیل را حفظ کرد. (1)

حمایت آمریکا و کشورهای عربی از اسراییل

نگاه غالب در میان مقام‌های اسراییلی و فلسطینی وجود دارد که دولت ترامپ منازعه اسراییل و فلسطینیان را مانعی اصلی در برابر ایجاد یک ائتلاف میان آمریکا- اسراییل -اعراب برای رویارویی با ایران می‌داند. طبق نظر این مقامات که به شرط محرمانه‌ماندن نامشان با المانیتور گفت‌وگو کردند، دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسراییل که حامی پروپاقرص شهرک‌نشینان کرانه باختری است، روشن کرد که توافقی که ترامپ وعده داده، مانند جامه‌ای است که اندازه بنیامین نتانیاهو باشد، اما محمود عباس نتواند آن را به تن کند. در این شرایط، اسراییل و عربستان سعودی از برنامه آمریکا استقبال می‌کنند و از فلسطینیان می‌خواهند تا مذاکرات را با اسراییل تحت راهکار جدید پی گیرند. فلسطینیان این طرح را رد خواهند کرد و خواهند گفت که این خلاف تفاهم‌هایی است که طی سال‌ها مذاکره با اسراییل به‌دست‌آمده است. بحران ممکن است به فروپاشی دولت فلسطینی و فسخ معاهده اسلو شود که در 1993م منعقدشده بود. سعودی‌ها به احتمال فلسطینیان را برای چنین کاری ملامت خواهند کرد و ممکن است طرح صلح 2002م اعراب را که به رهبری عربستان پیشنهادشده بود و شرط آن عادی‌سازی روابط اعراب و اسراییل در ازای خروج تلآویو از اراضی اشغال بود، از دستور کار خارج کنند.

سخنرانی روز دهم ژوئن نتانیاهو در بیت‌المقدس در برابر نمایندگان کنگره یهودیان آمریکا احتمال این سناریو را بیشتر می‌کند. او گفت: «اگر پرزیدنت عباس می‌خواهد صلح کند، برای رضای خدا دولت یهود را به رسمیت بشناسد. این مساله صلح را یک‌بار و برای همه به ارمغان خواهد آورد.» وی سپس خواست خود از فلسطینیان را برای بهرسمیتشناختن اسراییل به عنوان یک کشور یهودی تکرار کرد و از دولت فلسطینی خواست تا از «پرداخت پول به تروریست‌ها دست کشد.» کاخ سفید با هر دو شرط به‌ شدت موافق است، اما این شروط جایی در رام‌الله ندارند. یک رهبر فلسطینی که شرط بهرسمیت‌شناختن را بپذیرد و از حمایت خانواده‌های شهدای آزادی فلسطین دست بکشد، به احتمال سند مرگ خود را امضاء کرده است. در بهترین حالت، او دیگر در عرصه سیاسی جایی نخواهد داشت. روز نهم ژوئن، گرین‌بلات در یک مقاله‌ که به طرز کم‌سابقه‌ای تند بود، پیش‌زمینه دور تازه‌ای از کارزار «ما هیچ شریک فلسطینی‌ نداریم» را پایه‌گذاری کرد. او رهبری فلسطین را متهم کرد که تنها مسئول شکست روند صلح است؛ زیرا دروغ را اشاعه داده و «لحن خشنی» را پیش‌گرفته است. هیچ کلمه‌ای در مورد ۵۱ سال اشغال اسراییل و نقش حقوق انسانی فلسطینیان در این مقاله دیده نمی‌شود. صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی، در پاسخ گرین‌بلات را ملامت کرد که به طور مکرر از ورود به مسائل اساسی در ملاقات‌های متعددشان پرهیز می‌کرد. عریقات گفت که او از بحث درباره آینده مرزها، شهرک‌نشینان و حتی راه‌حل صلح مبتنی بر ایجاد دو کشور نیز خودداری می‌کرد. عریقات نتیجه گرفت: «آقای گرین‌بلات، آقای فریدمن و خانم هیلی و دیگران، راضی نخواهند شد تا زمانی که فلسطینیان صهیونیزم را تایید کنند، حقوق سیاسی خود را نادیده بگیرند و به آپارتاید تن دهند.»

عریقات نام محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را نیز به فهرست اضافه کرد. در یک ملاقات که اواخر ماه مارس میان بن سلمان و رهبران یهودی در نیویورک صورت گرفت، او رهبری فلسطین را متهم کرد که بارها فرصت‌های ۴۰ سال گذشته را از دست دادند و تمامی پیشنهادها را رد کردند. طبق گزارش کانال ۱۰ اسراییل، ولیعهد سعودی شنوندگان خود را با گفتن این جملات شگفت‌زده کرد: «اکنون زمانی است که یا فلسطینی‌ها باید پیشنهاد‌ها را بپذیرند و به میز مذاکره بیایند یا دهان‌شان را ببندند و شکایت‌کردن را متوقف کنند.» بن سلمان تاکید کرد که مساله فلسطین در اولویت دولت او و مردم عربستان نیست. همچنین، گزارش شد که او گفته است: «مسائل بسیار مهم‌تر و فشرده‌تری داریم که به آن برسیم مانند؛ ایران.» ولیعهد سعودی به آمریکایی‌ها گفت که می‌خواهد روابط کامل با اسراییل ایجاد کند و متعهد است که به تخاصم پایان دهد، حتی اگر فلسطینی‌ها از شرایط توافق راضی نباشند. وی به مقام‌های آمریکایی گفت: «اسراییل هرگز به ما حمله نکرده است، ما یک دشمن مشترک داریم.»

نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، نیز در جریان سخنرانی در کنگره یهودیان آمریکا، گفت: «ایران بانی یک خیر شد. ایران باعث شد تا اسراییل و همسایگان عربش به یکدیگر بیش‌ازپیش نزدیک شوند.» نتانیاهو افزود که کشورهای عرب تدابیر امنیتی اسراییل را تحسین می‌کنند و «اسراییل می‌تواند علیه ریسک تروریسم … [به آن‌ها] کمک کند.» او توافق اتمی با ایران را ملامت کرد و گفت که کشورهای حامی آن خارج از حیطه نفوذ موشک‌های ایران هستند. به همین دلیل تهدیدی را که ایران متوجه همسایگانش مانند؛ عربستان سعودی و اسراییل می‌کند، نادیده می‌گیرند. (2) با این اوصاف، موقعیت فعلی اسرائیل را به جای تحلیل بر اساس تئوری توطئه، باید مدیون اتحاد اسرائیل با کشورهای غربی و حمایت بدون قید و شرط آمریکا دانست. در دوران باراک اوباما حمایت مالی و نظامی آمریکا از اسرائیل به اوج رسید. در دوران ترامپ این نوع حمایت‌ها بیش‌ازپیش افزایش یافت. همه اقدامات اسرائیل در داخل سرزمین‌ها (فلسطین) و خارج از آن بدون حمایت آمریکا امکان‌پذیر نیست. تصویب قانون دولت ملی یهود در کنست اسرائیل نیز با حمایت آمریکا انجام گرفت. این اقدامات مقدمه‌ای برای تحقق سیاست تهاجمی آمریکا درباره قدس و «معامله قرن» است. محتوای معامله قرن کم‌کم از راه‌های مختلف توسط سیاستمداران افشا و نظرسنجی می‌شود. عربستان سعودی در کنار اسرائیل و در مقابل فلسطین قرارگرفته است.

رهبران فلسطین اعلام کرده‌اند که طرح ترامپ را نخواهند پذیرفت. از نظر مفسران اسرائیلی، اقدامات به ‌درستی پیش می‌رود. اگر معامله قرن پذیرفته نشود باز هم آمریکا کناره باختری را تحت حاکمیت اسرائیل قرار خواهد داد و قدس را با سرعت تمام یهودی‌نشین خواهد کرد. این اقدام از نظر دیپلماسی ترامپ در خاورمیانه احتمال بدی است، اما احتمال خوب این است که معامله قرن با اعمال فشار بر روی میز مذاکرات قرار گیرد و به عنوان تنها راه‌حل مشروع بر جامعه بین‌المللی تحمیل گردد. در حال حاضر، ائتلافی بر اساس توافق موجود تشکیل‌شده است؛ ائتلافی با نام نامعلوم به رهبری آمریکا و با مشارکت اسرائیل، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اردن. از این طریق طرح ترامپ بر مسلمانان تحمیل خواهد شد. قدس شرقی نیز به قدس غربی ملحق و قدس به‌ صورت یکپارچه به پایتخت اسرائیل تبدیل خواهد شد.

در کناره باختری به بهانه حفظ امنیت شهرک‌های یهودی‌نشین، مزارع و اراضی اطراف آن‌ها از فلسطینی‌ها، تخلیه و به حاکمیت اسرائیل واگذار خواهد شد. معامله قرن 11 درصد اراضی کرانه باختری را تحت عنوان دولت فلسطین به فلسطینی‌ها واگذار خواهد کرد. به نوار غزه نیز موقعیت حقوقی ویژه اعطا خواهد شد. دولت غزه تأسیس و امنیت آن به مصر واگذار خواهد شد. در ادامه، امید بازگشت فلسطینان آواره به سرزمین‌ها و وطن خود به طور کامل از بین خواهد رفت. (3)

طرح ترامپ برای اسراییل

طرح ترامپ منطبق بر گرایش تاریخی اسرائیل است. مؤسسان اسرائیل و به خصوص بن گورین می‌دانستند که هنگام اعلان استقلال اسرائیل، دولتی با ویژگی حقوقی عادی وجود ندارد، مرزهای دولت جدید مشخص نیست، جمیعت کیفی اکثریتی وجود ندارد، جامعه یهودی از هویت مشترک ملی محروم هستند و ساختار اجتماعی همگون ندارند. بن گورین در آن دوره برای یهودیان اولترا ارتدوکس که مخالف صهیونیسم بودند و تعداد آن‌ها کمتر از هزار نفر بود، امتیازاتی در نظر گرفت. امتیازات با هدف کسب حمایت آن‌ها از تأمین و حفظ وحدت ملی یهود بود. بن گورین معتقد بود که ملت یهود به‌مرور سکولار شده و به وحدت دست خواهند یافت، اما این انتظار برآورده نشد و در حال حاضر، در اسرائیل گروه‌های یهودی مخالف همدیگر و راست افراطی که همدیگر را طرد می‌کنند، وجود دارند. بن گورین مانع تدوین قانون اساسی و تعیین مرزهای دولت اسرائیل شد؛ زیرا در آن صورت مرزهای قانون اساسی، هویت شهروندی و سایر عناصر تشکیل‌دهنده دولت ثابت و بدون تغییر باقی می‌ماند و دولت اسرائیل از لحاظ حقوقی از ویژگی انعطاف‌پذیری(گسترش مرزها و یهودی‌سازی)، محروم و الحاق قدس شرقی به خاک اسرائیل نیز امکان‌ناپذیر می‌شد. بدین ترتیب، تدوین و تصویب قانون اساسی به مانع بزرگی بر سر راه گسترش دولت اسرائیل تبدیل میگشت.

از نظر ژئوپلیتیک چه از لحاظ امنیت اسرائیل و چه از لحاظ میراث تاریخی باید کرانه غربی و قدس به‌طور کامل تحت حاکمیت مطلق اسرائیل قرارمی گرفت. جنگ 1967م، گسترش شهرهای یهودی‌نشین، سلطه اسرائیل بر قدس شرقی و اقدامات بین‌المللی اسرائیل نشان می‌دهند که اسرائیل تلاش کرد از لحاظ ژئوپلیتیک به اهداف خود تحقق بخشد. همه این اقدامات برای ایجاد هویت جمعی ضروری است. اجرای سیاست هویت‌سازی که همگرا با گفتمان امنیتی جنگ 1967م تاکنون است، منجر به اوج‌گیری نفوذ و تقویت بلوک دین‌داران صهیونیست بدون کنترل در جامعه و صحنه سیاسی اسرائیل شد و جناح راست افراطی قدرتمند در اسرائیل به وجود آمد. اقدام ترامپ درباره تعیین موقعیت قدس و طرح معامله قرن وی، گرایش تاریخی اسرائیل را تقویت کرد. تصویب قانون دولت ملی یهود را می‌توان به معنی «زمینه‌سازی طرح ترامپ» دانست (4).

نتیجه‌گیری

بر اساس قانون دولت ملی یهود تعریف «شهروند» تغییر می‌یابد، تعیین سرنوشت کشور به‌طور انحصاری در اختیار یهودیان قرار می‌گیرد، رسمیبودن زبان عربی به عنوان یکی از زبان‌های رسمی باطل می‌شود، تبعید و کوچ اجباری اعراب تسهیل می‌شود و اکثریت کیفی یهود در جامعه به وجود می‌آید. تقویت و توسعه اراضی شهرک‌های یهودی به عنوان ارزش ملی در قانون تبیین و تضمین‌شده است. این قانون به معنی آمادگی نظام حقوقی اسرائیل برای تحقق معامله قرن که هنوز محتویات آن اعلان نشده است، محسوب می‌شود.

منابع

1.Dikman , Ozgur , " İsrail’in ırkçı Ulus Devlet Yasası Trump’ın barış planına hazırlık mı?" TRT world , 2018.
2.Aldar , Aqiva , " Trump's plan for Palestinia and Israel " Al-monitor website , 2018.www.AL-monitor.com , Middle East.
3. Saudi Arabia 'plans official ties with Israel,' leaked document reveals https://www.haaretz.com › Middle East Newshttps://www.alaraby.co.uk/english/news/2017/11/14/saudi-arabia-plans-official.

4. حمایت پمپئو از طرح تشکیل دو کشور فلسطینی و اسراییلی ، رجوع شود به سایت زیر:
http://fa.euronews.com/2018/04/30/two-state-solution-israeli-palestinian-mike-pom

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.