1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

فارس 13 شهریور 1396 ساعت 15:50

با همکاری اتاق فکر استان فارس

همایش بین‌المللی نقش ادیان در اخلاق صلح، عفو و دوستی برگزار شد

همایش بین‌المللی نقش ادیان در اخلاق صلح، عفو و دوستی برگزار شد

همایش بین المللی نقش ادیان در اخلاق صلح، عفو و دوستی با همکاری دانشگاه شیراز ، دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، دانشگاه آزاد اسلامی شیراز ، اتاق فکر استان فارس و . . . در تالار فرهنگ مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس در روزهای دوم و سوم اردیبهشت‌ماه برگزار شد.

دکتر سعید رحیمیان، دبیر علمی همایش در این مراسم گفت: پس از فراخوان،‌ 250 چکیده مقاله دریافت شد و پس از بررسی چکیده ها، حدود 110 مقاله دریافت گردید که از آن میان بر اساس داوری،‌ 45 مقاله با کیفیت علمی پژوهشی شناخته شد، که ‌در مدت 2 روز برگزاری همایش ارائه می‌شود.

وی، بنیان‌های نظری صلح، عفو و دوستی از منظر ادیان؛ صلح، عفو و دوستی در تاریخ و سیاست معاصر در خاورمیانه: نقش ادیان؛ جلوه‌های صلح گستری ادیان در هنر، معماری و ادبیات؛ صلح، عفو و دوستی در توسعه سلامت و حفظ محیط زیست از منظر ادیان؛‌ صلح، عفو و دوستی در روابط اجتماعی، بین المذاهب و بین الملل: نقش رسانه ها و سازمان‌های غیردولتی؛ نقش ادیان در نهادینه سازی صلح، عفو و دوستی در جوامع، حقوق و روابط بین الملل؛‌ صلح، عفو و دوستی از منظر رهبران ادیان و اندیشمندان انقلاب اسلامی ( امام خمینی و...)؛‌ را از محورهای همایش برشمرد.

مدیر اتاق فکر استان فارس اظهار داشت: جنگ و خشونت نه تنها کمکی به توسعه و بسط دین نمی کند،‌ بلکه خود بدترین هجوم به دین تلقی می شود.

دکتر رحیمیان خاطر نشان کرد: در ادیان الهی و ادیان شرقی همواره بر اصل عدم آزار دیگری و بر ایجاد آرامش درون و برون تاکید شده است، ولی متاسفانه ظهور پدیده خشونت و تروریسم و افراط گرایی به نام دین، باعث آلودگی اذهان و ایجاد جو دین گریزی در ناآگاهان شده است.

دبیر علمی همایش بین المللی نقش ادیان در اخلاق صلح، عفو و دوستی تصریح کرد : در خاورمیانه که شاهد حدود 7 جنگ همزمان در سوریه،‌عراق ،‌یمن ،‌فلسطین و ... می باشد؛ ایران اسلامی می تواند و باید به عنوان لنگر امنیت و صلح هم در بعد عملی و هم در بعد نظری ایفای نقش نماید.

دکتر رحیمیان در ادامه سخنانش در آیین گشایش همایش بین المللی نقش ادیان در اخلاق صلح، عفو و دوستی اظهار داشت: شهر شیراز این شایستگی را داشته و دارد که پایتخت صلح دانسته شود؛ چرا که استوانه‌های فرهنگ و حکمت و شعر و ادب این سرزمین که از ارکان فرهنگی ایران اسلامی هستند، در آموزه های خویش همواره بر این اصل اصیل پای فشرده اند.

وی ادامه داد: با هدف گسترش فرهنگ صلح، 3 پیشنهاد شامل: انتخاب شیراز به عنوان پایتخت صلح ایران اسلامی،‌ نصب نماد صلح در یکی از میادین اصلی شهر شیراز و نامگذاری دوم اردیبهشت ماه به نام روز صلح و گفتگوی جوانان جهان اسلام؛ به مسئولان تقدیم می گردد.

دکتر ابراهیم گشتاسبی راد، سرپرست دانشگاه شیراز هم در آیین گشایش همایش بین المللی نقش ادیان در اخلاق صلح، عفو و دوستی گفت: "صلح" در معنای واقعی "ضد فساد" است و یکی از وظایف دانشگاهیان آن است که معانی تحریفی را از واژه ها بزدایند و معنای واقعی آنها را تبیین کنند.

وی ادامه داد: امروزه مردم جهان به دنبال صلح و آرامش هستند، اما سیاست مداران زورمدار این آرامش را در دنیا به هم زده اند و به نام آزادی‌خواهی، تجاوز می کنند.

سرپرست دانشگاه شیراز با اشاره به آیاتی از قرآن مجید اظهار داشت: وقتی دو گروه با منطق و بلوغ فکری گفتگو کنند، نتیجه ای جز صلح نخواهد داشت.

دکتر محمدسعید تسلیمی، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری،‌ دیگر سخنران مراسم افتتاحیه بود.

وی بیان داشت: کشورهایی که قطب تولید سلاح هستند؛ برای سود بیشتر به گسترش جنگ در دنیا دامن می زنند.

دکتر تسلیمی افزود: ضروری است که زمینه ای فراهم شود تا بر اساس گفتمان فطرت محور و ترویج اندیشه های فطرت الهی - که بعد مشترک همه انسانهاست - صلح و صلح اندیشی در سراسر جهان گسترده گردد.

دکتر محمدهادی ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و قائم مقام وزیر در استان فارس نیز دراین مراسم به بیان مطالبی در خصوص صلح و سلامت پرداخت.

آقای هادی پژوهش، معاون سیاسی،‌ امنیتی و اجتماعی استاندار فارس هم در افتتاحیه همایش بین المللی نقش ادیان در اخلاق صلح، عفو و دوستی گفت : تامین منافع ملی و امنیت ملی ایران ،‌اساس سیاست خارجی دولت است و دولت با هدف کاهش هزینه ها و افزایش سود ،‌ارتباطات بین المللی خود را گسترش داده است.

گفتنی است همزمان با همایش، نمایشگاه آثار هنری شامل خطاطی،‌ نقاشی و پوستر با موضوع صلح در سالن جانبی برپا گردید.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.