1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

قزوين 14 شهریور 1394 ساعت 13:36

مشکلات صنعت در استان قزوین

مشکلات صنعت در استان قزوین

ظرفیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بزرگ صنعتی و تولیدی و وجود شهرک‌های صنعتی متعدد دراستان قزوین، این استان را از ظرفیت تولیدی بسیار بالایی برخوردار کرده است. علی رغم وجود این پتانسیل، بسیاری از واحدهای صنعتی مستقر در استان قزوین با بحران مواجه هستند که این موضوع ضرورت بررسی و انجام مطالعات جهات آسیب شناسی مسائل بخش صنعتی این استان و ارائه راهکارها و پیشنهادهای عملیاتی برای مواجهه با آن را مطرح می سازد.<br/>در همین راستا در تاریخ های 20 و 27 خرداد ماه 1394 دو نشست مشترک در محل خانه صنعت استان با حضور 13 نفر از صاحب نظران، کنشگران و فعالان عرصه صنعت استان برگزار گردید.

حاضرین جلسه

آقایان دکتر فضلی (هیئت علمی دانشگاه و مدیر اتاق فکر استان )، علی محمد زمانی (رئیس خانه صنعت استان )، احمد معابی (فعال صنعتی)، بهزاد کامیاب (فعال صنعتی)، علی دادور (فعال صنعتی)، فرج الله بهمنی (فعال صنعتی)، محمد مهدی کاتبی (فعال صنعتی)، محمد حسین چگینی(فعال صنعتی)، کریم غیاثی (فعال صنعتی)، محمد تقی اسدالهی (فعال صنعتی)، فرهاد پرندکام(فعال صنعتی)، اصلان پرندکام (فعال صنعتی) و خانم همتی (کارشناس اتاق فکر استان)

.

مسائل کنونی صنعت در استان قزوین

الف) مسائل و مشکلات سرمایه گذاری

اعضا باور داشتند سرمایه گذاری در استان با مشکلاتیو موانعی مواجه می باشد که در این خصوص به موارد اشاره نمودند: طولانی بودن زمان اخذ مجوز، اعمال فشارهای غیر اصولی، واردات محصولات، تغییر در قوانین، اظهار نظرهای غیر مسوولانه برخی مسوولان مربوط و غیر مربوط، قوانین و نرخ متغیر بهره بانکی (نرخ های متنوع و فزاینده بهره بانکی بویژه در رابطه با دیرکرد بدهی) ، رقابت های مجموعه های شبه دولتی و فراهم نبودن زیرساخت ها، عدم انجام بازاریابی مناسب جهت فروش و صدرو محصولات صنعتی، کاهش نقدینگی و فقدان توانایی مالی کافی برای پرداخت معوقات کارگری، ثبات نداشتن نرخ ارز و نبود یک استاندارد در تنظیم هزینه ها به دلیل تفاوت نرخ ارز به دلیل فقدان توازن در سیستم .

ب) مسائل و مشکلات مدیریتی

حاضرین جلسه در اینکه مسایل و مشکلات مدیریتی یکی از مسایل مهم صنعت استان است ، اتفاق نظر داشته و در این خصوص به موارد ذیل اشاره داشتند :

1. عدم تطابق منطقی بودجه دریافتی با درآمد استان قزوین موضوعی است که سالهاست لاینحل باقی مانده و با وجود تمام تلاش‌های صورت گرفته همچنان قزوین جزء استان‌های ردیف آخر دریافت بودجه کشور به شمار می‌رود. به عنوان مثال، با وجود آنکه استان قزوین در سال93 بیش از 700 میلیارد تومان درآمد داشته ولی کمتر از 20درصد آن به استان تخصیص یافته است. عدم ارائه خدمات متناسب با مالیات دریافتی، فقدان نیروی کار مناسب و کارآمد با بازدهی مناسب، عدم تناسب بین نرخ رشد ارزش دلار، مواد اولیه و حقوق کارگران، فقدان مرکز آمار معتبر جهت ارائه آمار واقعی از معضلات و نقاط ضعف

2. نبود طرح جامع آمایش و نقشه راه استان در بخش‌های مختلف اقتصادی موجب شده تا مدیران بنا بر علایق شخصی خود یا مشاوران شان اقدام به برنامه‌ریزی در حمایت از بخشی خاص در اقتصاد نمایند و برخی از مشکلات امروز قزوین نیز نشات گرفته از همین مسئله در گذشته است. بدیهی است اگر هدف نهایی شکوفایی اقتصاد و خروج از مشکلات فعلی است مدیران دولتی باید راه را در جای دیگری جستجو نمایند.

3. قاچاق کالا؛ به جز واردات رسمی منسوجات به کشور، از کشورهای پاکستان، هند، ترکیه و چین وارداتی انجام می‌شود که از مبادی قانونی نیست. یعنی به شکل قاچاق از مرزها وارد می‌شود. نمونه بارز آن نخ‌های چینی است. به نظر می‌رسد اگر واردات قاچاق کنترل نشود تمام واحدهای مستقر دراستان که درحال‌حاضر با ۴۰ درصد ظرفیت تولید می‌کنند، تعطیل خواهند شد.

4. اقدامات دولت؛ در رابطه با توزیع یارانه به عنوان مثال از انجا که صنعت نساجی استان به عنوان یکی از زیرمجموعه های مهم صنعت استان یک صنعت پرهزینه و پرانرژی محسوب می‌شود، نقدینگی واحدها را درگیر خود می‌کند. در این شرایط آزاد شدن قیمت‌ها بر هزینه‌های تمام شده اثر می‌گذارد. نمونه آن واحدی است که درسال ۹۰ با تمام ظرفیت تولید فعالیت می‌کرده و هزینه برق ماهانه آن ۱۵ میلیون تمام بوده است. درحال‌حاضر همین کارخانه با ۵۰ درصد ظرفیت خود تولید می‌کند و در عوض ۶۵ میلیون تومان هزینه برق مصرفی می‌دهد. یعنی ۵۰ درصد کاهش تولید و ۲۰۰ درصد افزایش هزینه. که لزوم توجه بیشتر دولت به صنعت نساجی و تخصیص تسهیلات روزافزون(حمایت مالی و فنی) را گوشزد می کند. بخش نامه هایی که مسولین دولت بدون شناخت درست از وضعیت صنایع استان تصویب و اجرا می کنند، مشکلات حقوقی و فقدان صدور سند ثبتی به منظور دریافت تسهیلات از بانک ها، فقدان مرکز آمار معتبر جهت ارائه آمار واقعی از معضلات و نقاط ضعف از جمله دگر مسایلی است که با اقدام سنجیده دولت می توانند حل و رفع شوند.

ج) مسائل و مشکلات تکنولوژیک

سومین مساله ای که شرکت کنندگان به عنوان مسایل موجود در استان به آن اشاره داشته و بر آن اتفاق نظر داشتند، مسائل و مشکلات تکنولوژیک است . در این خصوص در نشست گفته شد که ،برای تهیه و تجهیز خط تولید به فناوری روز نیاز است و واحدها با ماشین‌آلات فرسوده نمی‌توانند بازده تولیدی خوبی داشته باشند. ارائه تسهیلاتی به منظور نوسازی ماشین‌آلات واحدهای صنعتی استان یکی از موضوعات مهمی است که توجه شایسته ای بویژه از سوی دولت (شامل دریافت تسهیلات جهت تکمیل پروژهای نیمه تمام و یا اتمام طرح های توسعه ای و همچنین سرمایه در گردش که بانک ها می توانند با ارائه تسهیلات ضمن رونق اقتصادی در کشور زمینه فعالیت آن ها را مهیا کنند) به آن نشده است.

.

توصیه های سیاستی برای ارتقاء صنایع استان قزوین

در دو نشست مشترک با فعالین و صاحبنظران بخش صنعت استان توصیه های ذیل برای بهبود صنعت استان قابل استخراج و بهره برداری بود که به شرح ذیل است:

1. ارتقای بهره وری از ظرفیت های موجود

اعضا بیان می کردند، ارتقای بهره وری از ظرفیت های موجود این امکان را به وجود خواهد آورد که سرمایه های موجود توان بازسازی خود را داشته باشند و بتوانند انباشت سرمایه ای را به وجود آورده و برای توسعه سرمایه گذاری مورد استفاده قرار گیرند و امکان ارتقای کیفیت زندگی را برای شاغلان تأمین و از این طریق انگیزه مضاعفی را برای کار و تولید فراهم خواهد کرد.

2. حمایت از بخش خصوصی

حاضرین به عنوان انتظار، خواهان حمایت دولت از بخش خصوصی و برگزاری جلسات مکرر شورای گفتگو با حضور مدیران دستگاه های ذیربط، نماینده بانک ها و فعالان بخش خصوصی از طریق تشکیل کارگروه تخصصی صنایع جهت حمایت از صاحبان صنایع استان بودند.

3. بهبود مدیریت

در حوزه مدیریتی صنعت استان موارد ذیل مطرح گردید:

1-3-اعضا هم نظر بودند که باید در بین مدیران استان برای حل مشکلات صنعت باید اتفاق نظر و هماهنگی وجود داشته باشدو از سوی دیگر با افزایش اختیارات استان‌ها به آنها اجازه داده شود تا مشکلات خود علی‌الخصوص در بخش‌های تامین سرمایه در گردش واحدهای اقتصادی، مالیات، تامین اجتماعی و... را خودشان حل کنند.

2-3- همچنین در خصوص توسعه زیر ساخت های مورد نیاز به ویژه شهرک ها و نواحی صنعتی و تامین امکانات آنها مانند آب، برق، گاز ، مخابرات و ... از جمله پیشنهادات اعضا بود.
3-3- افزایش کیفیت بهره وری، جذب سرمایه گذاری در بخش معدن و حمایت های لازم جهت رفع مشکلات نقدینگی صنایع کوچک و بررسی و تصویب قوانین لازم مانند طرح کمک به اعتبارات طرحهای زود بازده و کارآفرین از جمله مواردیست که به عنوان یه توصیه در جلسات مطرح گردید.
4-3- ایجاد صندوق حمایت از سرمایه گذاری صنایع کوچک جهت کاهش مشکلات توثیق واحدهای کوچک.
5-3- ایجاد اکیپ های حقوقی برای نظارت دقیق بر فعالیت بخش صنعت و توسعه مبادی قانونی و کمک جهت توسعه و ارتقاء آموزش دوره های مختلف مدیریتی، مالی، مشاوره حقوقی و...

4. ایجاد مراکز خدمات فناوری و کسب وکار

1-4- ایجاد مراکز خدمات فناوری و کسب وکار با تاکید در درون شهرک های صنعتی که بخش زیادی از واحدهای صنعتی در آنها مستقر شده اند
2-4- توسعه، نوسازی و ایجاد ظرفیت در صنایع تخصصی
3-4- در نهایت توسعه مراکز اطلاعاتی و ایجاد پایگاههای اطلاع رسانی

.

نتیجه گیری

بخش صنعت، معدن ایران با دارا بودن بیشترین سهم اقتصادی کشور، به عنوان یکی از موثرترین پیشران های اقتصادی کشور، نه تنها می‌تواند سهم بالایی در ساماندهی معیشت جامعه داشته باشد، بلکه می‌تواند اقتدار و کارامدی کشور را برای دستیابی به امنیت، عدالت، رفاه، آزادی، استقلال و عزت ملی تقویت نماید. استان قزوین از جمله استان های ایران است که با دلیل وجود شهرک ها و نواحی صنعتی متعدد مؤید ظرفیت عظیم این استان از پتانسیل بالایی در بخش صنعت بهره مند است. موانع و مشکلات سرمایه گذاری در صنایع، فقدان مدیریت کارامد، موانع حقوقی و قانونی، عدم توجه به توسعه فناورانه و تکنولوژیک این بخش، عدم نوسازی ظرفیت ها، مشکلات موجود در ارتباط با بانک ها و مسأله بدهی ها، سازمان تأمین اجتماعی و بیمه کارگران و .. از جمله مواردی هستند که سبب بروز مشکلاتی در حوزه صنایع و معادن استان همچون کاهش بازدهی واحدهای صنعتی، تعطیلی کارخانجات، افزایش هزینه های تولید و ارزش افزوده منفی در بخش صنایع و معادن شده است. گزارش حاضر با ارائه شماری توصیه های سیاستی، کوشیده است تا به سهم کوچکی در برون رفت استان از شرایط فعلی ایفا نماید.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

مطالب مرتبط

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.