1. شمس
  2. >
  3. اتاق فکر استانی
  4. >
  5. اردبيل

نوع مطلب: اتاق فکر استانی - قدیم

اردبيل 23 تیر 1394 ساعت 09:40

اتاق های فکر استانی نقش مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری را در استان ها ایفا می‌کنند

اتاق های فکر استانی  نقش مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری را در استان ها ایفا می‌کنند

اولین جلسه اتاق فکر استان اردبیل در تاریخ 23 خرداد 94 در محل استانداری اردبیل تشکیل شد.

حاضرین جلسه

طاهر شریفی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار، اقبال عباسی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار، علی آذرنژاد معاون عمرانی استاندار، شفیع شفیعی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، محمد حسن‌زاده مدیر اتاق فکر استان، عدیل سروی رئیس سازمان جهاد کشاورزی، علی حیدری مدیرکل راه، مسکن و شهرسازی، مهرداد محرم زاده رئیس دانشگاه پیام نور، فرهاد پور فرضی رئیس دانشگاه علوم پزشکی، حسین شایقی رئیس بنیاد ملی نخبگان، محمد نریمانی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی، علی شامل رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل، هاشم مظفری مدیرکل امور اقتصاد و دارائی، سید احمد طاهری معاون اداره امور شعب بانک ملی، حسین علی پور رئیس دانشگاه علمی و کاربردی استان، حبیب ابراهیم پور استاد دانشگاه و عضو شورای اتاق فکر استان، عادل قربانی استاد دانشگاه و عضو شورای اتاق فکر استان، ایوب بهتاج مدیرکل ورزش و جوانان استان، نوید محمد نیا نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد استان، سید حامد عاملی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت

.

در ابتدای جلسه دکتر محمد حسن‌زاده مدیر اتاق فکر استان به‌ضرورت ایجاد و راه‌اندازی اتاق فکر استان اشاره نمودند. ایشان هدف اصلی اتاق فکر استان را افزایش همفکری نخبگان و خبرگان در حل موضوعات ملی و منطقه‌ای بیان نمودند و اشاره کردند که اتاق‌های فکر استانی از طریق همکاری مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل می‌گردد. پیچیدگی سیاست‌گذاری دولتی مستلزم مشارکت و همفکری کلیه فرهیختگان جامعه ایرانی و ورود اندیشه‌ها و خواست‌های آن‌ها به چرخه سیاست‌گذاری عمومی است که ایجاد اتاق فکر گامی است در جهت تحقق این هدف.
دکتر حسن‌زاده مدل اجرایی اتاق فکر را مدل سه‌جانبه گرایی معرفی کردند که در آن نخبگان دانشگاهی، خبرگان و ذینفعان محلی و خبرگان دولتی حضور دارند. سپس ایشان اهداف اتاق فکر را با جزئیات کامل برای حاضرین بیان نموند.
در بیان ساختار سازمانی اتاق، مدیر اتاق فکر استان، شبکه اتاق‌های فکر استانی را حاصل تفاهم‌نامه‌ای بیان نمودند که بین معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منعقدشده است. ایشان بیان نمودند که بر طبق این تفاهم‌نامه، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و وزارت علوم، با میزبانی دانشگاه‌ مادر هر استان، اتاق فکر برای بررسی مسائل مختلف استان‌ها تشکیل می‌دهند تا به این طریق دسترسی متقابل دولت و نخبگان استان‌ها به یکدیگر امکان‌پذیر گردد. این اتاق فکر با دعوت از نخبگان استان به بررسی مسائل استان‌ در ابعاد مختلف می‌پردازد. گزارش‌های حاصل از این بررسی‌ها که عمدتاً در قالب نشست تخصصی برگزار خواهد شد، راهی برای انتقال مسائل استان‌ها به رئیس‌جمهور و دولت و هم‌چنین استفاده از ظرفیت‌های نخبگی در همه کشور است و به دولت امکان می‌دهد تا فراتر از توان نخبگی متمرکز در تهران، ظرفیت‌های فکری و تأثیرگذار کل کشور را فعال سازد.
در ادامه دکتر حسن‌زاده ارکان و ساختار اتاق فکر استانی، گروه‌های تخصصی، ساختار ستاد مرکزی اتاق فکر استان‌ها در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، ساختار ستاد اتاق فکر استان‌ها در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را تشریح نمودند.

.

ویژگی های مسایل مطرح شده در اتاق فکر

در ادامه مدیر اتاق فکر استان به بررسی این موضوع پرداختند که اساساً چه موضوعاتی در اتاق فکر استان قابل طرح است و اینکه مسائل مطرح‌شده چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد که به‌طور مشخص بر موارد زیر تاکید کردند:

1. تأکید بر ماهیت محلی و خاص مسائل

2. توجه به حساسیت‌های مفهومی و ملاحظات روش شناسانه

3. دشواری و جدی بودن، شایع و گسترده بودن این پدیده و محدود نبودن آن به تعداد اندکی از افراد تأکید کردند و با مثال‌های عینی از استان به تشریح این موارد پرداختند. به‌منظور توضیح بهتر این ابعاد دکتر حسن‌زاده به موضوعات و مسائلی اشاره کردند که در سایر استان‌ها به آن‌ها پرداخته‌شده است.

.
در پایان دکتر حسن‌زاده به بیان اقدامات انجام‌شده در اتاق فکر استان اردبیل پرداختند و اشاره کردند که اگرچه تشکیل اتاق فکر در استان نسبت به سایر استان‌ها دیرتر انجام‌شده است اما همکاری و همدلی مسئولان استان در راه‌اندازی اتاق و کمک آن‌ها نویدبخش این است که اتاق فکر بتواند با تمام توان و به بهترین نحو ممکن به فعالیت خود ادامه دهد. ایشان بیان نمودند که با همکاری دانشگاه محقق اردبیلی مکان مناسبی برای اتاق فکر استان اختصاص داده‌شده و اتاق فکر استان تجهیز شده است. مدیر اتاق فکر در پایان از همکاری صمیمانه تمامی نهادها و بالأخص استانداری اردبیل در راه‌اندازی اتاق فکر استان تشکر و قدردانی کرد.

.

پس از سخنرانی مدیر اتاق فکر استان، هریک از حاضرین جلسه دیدگاه‌های خود در راستای عملکرد بهتر اتاق فکر استان را بیان نمودند:

.

اتاق فکر استان با بازوی فکری سازمان‌ها و نهادها

مهندس عباسی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار ضمن حمایت از فعالیت‌های اتاق فکر، اتاق فکر استان با بازوی فکری سازمان‌ها و نهادها دانست و بیان نمود که اتاق فکر استان‌ها درواقع نقش مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری را در استان ایفا می‌کند.

.
لزوم ارتباط اتاق فکر با اتاق های فکر سایر سازمان ها

دکتر نریمانی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی ضمن بیان تاریخچه مختصری از فعالیت‌های اتاق فکر در جهان و ایران، ارتباط اتاق فکر استان را با اتاق‌های فکری که در سازمان‌های مختلف وجود دارد را بیان نمودند.

.
تاکید بر همکاری نخبگان استان با اتاق فکر
دکتر شایقی رییس بنیاد ملی نخبگان استان آمادگی این نهاد را برای همکاری با اتاق فکر استان اعلام و مقرر شد لیست نخبگان استان را برای بهره‌برداری در اختیار اتاق فکر قرار دهد.

.
جمع‌بندی
بر اساس دیدگاه حاضرین در جلسه ایجاد شبکه‌ای از نخبگان و تشکیل بانک اطلاعاتی نخبگان استان در حوزه‌های مختلف اولین گامی است که باید اتاق فکر در این راستا اقدام کند و مقرر گردید سازمان‌های مربوطه در این مسیر اتاق فکر استان را یاری نمایند.

در پایان جلسه، شریفی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار ساختار اجرایی اتاق فکر استان‌ها را بیان نموند و تأکید کردند که بایستی انتظارات از اتاق فکر استان‌ها منطقی باشد و با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آن‌ها همخوانی داشته باشد

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.