1. رویدادها

نوع مطلب: خبر

اردبيل 20 اردیبهشت 1394 ساعت 15:52

ساختار دولتی برای سیاست‌گذاری کافی نیست

ساختار دولتی برای سیاست‌گذاری کافی نیست

محمد حسن‌زاده مدیر اتاق فکر استان اردبیل در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اردبیل با اشاره به ضرورت تشکیل اتاق فکر در استان تصریح کرد: اتاق‌های فکر استانی در پی نهادینه سازی مشارکت و همفکری عموم فرهیختگان جامعه ایرانی بوده و از این رو شبکه و ساختاری تشکیل داده و نخبگان کل کشور را در سیاست‌گذاری عمومی دخالت خواهند داد.<br/><br/>

دکتر محمد حسن‌زاده افزود: واقعیت این است که در حال حاضر فقط ساختار دولتی است که راجع به موضوعات تصمیم می‌گیرد، درحالی که نهادهای مدنی و خبرگان و فرهیختگان جامعه هم نظراتی دارند گه اگر اعمال می‌شد سیاست‌گذاری به نتیجه بهتری می‌رسید و این نظرات عموما شنیده نشده و یا نتایج مطلوبی دیده نشده است.

وی با اشاره به لزوم مرکززدایی تصمیم‌گیری در کشور گفت: امروزه پیچیدگی‌های موجود در سیاست‌گذاری عمومی زاید بوده و برای سیستم مرکزی سخت است همه تصمیمات را بدون مشارکت دادن دیدگاه‌های مختلف کشور خودش بگیرد.

حسن‌زاده تصریح کرد: این نوع تشکیل اتاق فکر بر اساس اصول مدیریت دانش است تا موضوعات و دیدگاه‌های مختلف را جمع آوری و تحلیل کرده و یک متن سیاست‌گذاری را ارسال کند.

استادیار مدیریت و اقتصاد دانشگاه محقق اردبیلی گفت: بر اساس مدل سه جانبه گرای مدیریت دانش سه بخش در اتاق فکر استانی مشارکت اساسی خواهند داشت؛ خبرگان دولتی، ملی و بخش مدنی و بر این اساس نظرات نخبگان و کارشناسان دانشگاهی و همچنین بخش تولید، کارآفرینان و سازمان‌های داوطلبانه و ذی‌نفوذان اجتماعی در ساز و کار سیاست‌گذاری وارد خواهد شد.

وی با بیان اینکه سیاست‌گذاری از طریق فکر مشترک «دولت، نخبگان و ذی‌نفعان» به توسعه سیاستی انجامیده است، اضافه کرد: این سیاست به نهادهای تصمیم‌گیری ارسال می‌شود تا جایی که امکان دارد بخشی از تصمیمات در این جریان به نهادهای استانی هم واگذار شود.

وی با اشاره به امکان متعدد حضور نخبگان دراین اتاق‌های فکر، ‌گفت: محدودیتی برای نهادهای دولتی و مردمی وجود ندارد و اینها در قالب‌های مختلف ارتباط خواهد داشت و این نهاد به صورت غیردولتی از سازمان‌ها و نهادها در این سه بخش استفاده خواهد کرد.

.

اتاق فکر، خردی برای عمل به پژوهش‌هاست

دکتر محمد حسن‌زاده با اشاره به مسیری که اتاق فکر در جریان دانش در کشور دارد، افزود: در اتاق فکر قرار نیست داده‌ای جمع‌آوری و یا پژوهشی صورت گیرد،‌ بلکه نتایج پژوهش‌ها و خردی که در اجتماع وجود دارد را جمع آوری کرده و در سیاست‌گذاری و مدیریت کشور مورد بهره برداری قرار می‌دهد.

حسن‌زاده خاطرنشان کرد: تشکیل و راهبرد اتاق فکر از طریق همکاری و اراده مشترک مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از یک طرف و وزارت علوم از طرف دیگر شکل گرفته و شبکه شمس، شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی ملزم به انتشار نتایج اتاق‌های فکر است تا ایده‌های سیاستی در آنجا ارائه شده و در سطح ملی و منطقه‌ای و استانی مورد استفاده قرار گیرد.

استادیار دانشگاه محقق اردبیلی اولویت‌های سیاست‌گذاری اتاق فکر را در هفت موضوع «محیط زیست»، «اقتصادی»، «سیاست خارجی»، «سیاست داخلی»، «بهداشت و سلامت»، «علم و فناوری»، «نوآوری» و «سیاست اجتماعی و فرهنگی» بیان کرد و گفت:‌ اخیرا تجربه موفقی در خصوص اخذ راهکار برای مشکل گرد و غبار و پسماندهای شهری در خوزستان و کهگیلویه و بویراحمر و استان قزوین در این خصوص تجربه شد.

حسن‌زاده با اشاره به موضوعات مختلف قابل بررسی در اتاق فکر، بیان کرد: ویژگی‌های مسائلی که باید در اتاق فکر استانی بررسی شوند،‌ این است که ادراک عمومی متوجه این موضوعات بوده و به تعداد اندکی از افراد محدود نباشد، همچنین تصویر و نگرشی خوش بینانه به حل موضوع بوده و اعتقاد و اراده‌ای برای تغییر و رفع آن‌ها در سطح عمومی باشد.

.

تمرکز بر مسائل استان با شنیدن صدای نخبگان

مدیر اتاق‌فکر استان اردبیل گفت:‌ اتاق فکر ساختاری فراجناحی داشته و بازوی فکری جامعه و عموم مردم برای سیاست‌گذاری خواهد بود تا از طریق انتخاب فارغ از جناح بندی، نظرات افراد در سیاست‌گذاری شنیده شود، چرا که این شبکه به دنبال شنیده شدن نظرات نخبگان و ذی‌نفوذان اجتماعی در هنگام سیاست‌گذاری است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های تخصص علمی و بخش مدنی در استان اردبیل افزود: پشتوانه نخبگان در تصمیم گیری بسیار ارزشمند و موثر بوده و در سفر اخیر نیز رئیس جمهور محترم با پشتوانه جلسات تخصصی وارد استان شده و در حال حاضر پیگیر حضور نخبگان محلی در اتاق‌های فکر است.

مدیر اتاق‌فکر استان اردبیل یادآور شد: این استان در آغاز راه تشکیل اتاق فکر بوده و با حمایت دانشگاه محقق و استانداری گام‌های نخست این امر محقق شده و با توجه به همسویی مدیران امید است پیگیری بیشتری در جهت ورود اتاق فکر به نظام فکری مدیریت استان صورت گیرد تا شنیدن صدای نخبگان آغاز شود.

وی افزود: اتاق فکر استان می‌تواند موضوعات خاص استان که در بین مسائل عمومی کشور از یاد می‌رود را مد نظر قرار داده و بخش اعظمی از دشواری‌هایی که به صورت مشترک برای مردم استان وجود دارد را مرتفع نماید.

حسن‌زاده اظهار امیدواری کرد: باید بتوانیم در این اتاق‌ها برای مسائل مهمی که به صورت اختصاصی در استان وجود دارد، راهکار یافته و در این مسئله به ظرفیت‌های خاص کنشگران در استان تکیه کنیم.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.
سجاد

16 تیر 1394 ساعت 17:31

یک سوال از مدیر محترم سایت و دست اندرکاران مرکز بررسی های استراتژیک دارم؛ مسئول اتاق فکر در استان همدان چه کسی است؟ چگونه میتوان با ایشان ارتباط برقرار کرد؟

لوگوی شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

با سلام و احترام در بخش اتاق فکر استانی، اطلاعات مدیر اتاق فکر استان همدان قید شده است. شما می‌توانید از طریق مراجعه حضوری به دانشگاه همدان یا تماس با ایشان در جریان فعاالیت‌ها قرار بگیرید.