1. حوزه‌های سیاستی
  2. >
  3. سیاست محیط زیست
  4. >
  5. بوم‌گردی

نوع مطلب: مرور سیاست

19 تیر 1396 ساعت 04:14 شماره مسلسل: 1100341

غبارآلود شدن تقویم آموزشی و هوای صاف گردشگری نیمه جنوبی کشور

غبارآلود شدن تقویم آموزشی و هوای صاف گردشگری نیمه جنوبی کشور

تعطیلات نوروز، نیمه خرداد و عید فطر و تابستان جزو برهه‌های‌ پرازدحام جاده‌های کشور است که همه‌ساله هزینه‌های بسیاری را به اقتصاد کشور تحمیل می‌کند. تصادفات متعدد، آلودگی هوا، تحمیل فشارهای گوناگون بر مقاصد شمالی، هدررفت بنزین، اتلاف زمان در ترافیک‌های طولانی‌مدت و از همه مهم‌تر از بین رفتن بوم‌سازگان‌های شکننده نیمه شمالی کشور... تنها بخشی از این هزینه‌ها است. در مواجهه با چنین مشکلاتی، اصلی‌ترین راه‌حل، ساماندهی تعطیلات و به‌خصوص تعطیلات بلندمدت تابستانی مدارس و دانشگاه‌ها است.

چندی پیش دولت پیشنهاد تغییر تقویم آموزشی و روزهای تعطیلی مدارس در تهران و دیگر کلان‌شهرها و ایجاد تعطیلات زمستانی به دلیل آلودگی هوا در فصل‌های سرد سال را داده بود که اخیراً و با پرتعداد شدن روزهای تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی‌های هوا در تهران و کلان‌شهرها این پیشنهاد دوباره مطرح شده و این طرح از جمله تلاش‌های دولت برای ایجاد تغییر در زمان‌های تعطیلی مدارس و هماهنگی این تعطیلات با شرایط اقلیمی و بومی مناطق مختلف محسوب می‌شود.

"لایحه هوای پاک"، "لایحه اصلاح تقویم آموزشی کشور"، "لایحه لغو قانون بازگشایی مدارس در اول مهرماه هر سال" از جمله تلاش‌های دولت برای ایجاد تغییر در زمان‌های آغاز به کار و تعطیلی مدارس و هماهنگی این تعطیلات با شرایط اقلیمی و بومی مناطق مختلف محسوب می‌شود؛ اما پیچیدگی‌های موجود در پی ایجاد تغییرات در تعطیلات کشوری و مدارس باعث شده است تا این تلاش‌ها تاکنون بی‌نتیجه باقی بماند. سوای از پیچیدگی‌های موجود می‌توان فرصت‌هایی نیز در این تعطیلات جستجو کرد. علاوه بر کاهش بار آلودگی کلان‌شهرها در زمستان، یکی دیگر از این فرصت‌ها، توسعه گردشگری در نیمه جنوبی کشور، خصوصاً کویرها و ساحل‌های جنوبی کشور، کاهش بار سفرها در برهه‌های زمانی خاص، امکان سفر برای اقشار با درآمد متوسط و توزیع سفرها در تمام طول سال است.

تعطیلات نوروز، نیمه خرداد و عید فطر و تابستان جزو برهه‌های‌ پرازدحام جاده‌های کشور است که همه‌ساله هزینه‌های بسیاری را به اقتصاد کشور تحمیل می‌کند. تصادفات متعدد، آلودگی هوا، تحمیل فشارهای گوناگون بر مقاصد شمالی، هدررفت بنزین، اتلاف زمان در ترافیک‌های طولانی‌مدت و از همه مهم‌تر از بین رفتن بوم‌سازگان‌های شکننده نیمه شمالی کشور... تنها بخشی از این هزینه‌ها است که باعث می‌شود سفر در این ایام نه‌تنها به تجدیدقوا و بازیابی انرژی نینجامد، بلکه منجر به خستگی‌های ذهنی و جسمی نیز بشود. تمرکز تعطیلات رسمی کشور در فصل بهار و تابستان و همچنین عدم وجود تعطیلات مدارس و مصادف شدن امتحانات پایان‌ترم در فصل زمستان این فرصت را از نیمه جنوبی کشور برای بهره‌برداری از ظرفیت بی‌نظیر گردشگری خود گرفته است.

ایران دارای 5800 کیلومتر نوار ساحلی است. از این میزان 890 کیلومتر نوار ساحلی در شمال کشور و 4900 کیلومتر در جنوب ایران است.

در مواجهه با چنین مشکلاتی، اصلی‌ترین راه‌حل، ساماندهی تعطیلات و به‌خصوص تعطیلات بلندمدت تابستانی مدارس و دانشگاه‌ها است. زمانی که در گام نخست تعطیلات تابستانی کاسته شود و در گام بعدی این تعطیلات توزیع مناسبی در فصول سرد داشته باشند، مردم زمان بیشتری برای سفر خواهند داشت و می‌توانند برای هر سفرهای خود در طول سال برنامه‌ریزی کنند. در فصول سرد سال سواحل جنوبی کشور مقصد مناسبی برای گردشگری خانواده‌های ایرانی خواهد بود. نیمه جنوبی ایران از حیث تاریخی، مذهبی، اقلیمی، طبیعی و جغرافیایی بسیار غنی، توانمند و صاحب‌نام است، اما در بهره‌وری لازم و مؤثر از ظرفیت گردشگری، آن‌چنان‌که باید موفق نبوده و اگر نگوییم ناکام، اما قطعاً در حصول توفیق‌های تعیین‌کننده و شایسته و هم‌تراز با فرصت‌های بالقوه موجود، ضعیف عمل کرده است. به‌طوری‌که می‌توان گفت گردشگری ساحلی حلقه گمشده مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی در ایران محسوب می‌شود.

بر اساس آمار، ایران دارای 5800 کیلومتر نوار ساحلی است. از این میزان 890 کیلومتر نوار ساحلی در شمال کشور و 4900 کیلومتر در جنوب ایران است. درحالی‌که عمدتاً شکل‌گیری شهرهای بزرگ جهان در کنار سواحل شکل‌گرفته است اما تراکم جمعیتی ایران در طول 4900 کیلومتر سواحل جنوبی نسبت به نوارهای شمالی بسیار پایین است. علاوه بر مقصدهای سنتی جنوب کشور (یعنی کیش و قشم) خوشبختانه با توجه به کیفیت سواحل جنوبی، خصوصاً در منطقه مکران و ویژگی‌های فیزیکی، چشم‌انداز ظاهری ساحل و همچنین وجود امنیت بالا برای گردشگران، این منطقه ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه گردشگری دارد. علاوه بر این توسعه گردشگری و رونق اقتصادی در جنوب کشور باعث کاهش مهاجرت و حفظ امنیت در قلب فلات مرکزی و جنوب کشور نیز خواهد شد. البته در این میان نیاز به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه گردشگری دریایی و کویری است؛ برای نمونه، ایجاد جاده‌ها و سهولت دسترس گردشگران برای گذران اوقات فراغت و فراهم آوردن امکاناتی برای پیاده‌روی در کویر و سواحل می‌تواند این منطقه را پررونق کند. با توجه به ظرفیت‌های موجود در سواحل مکران، خصوصاً در شهر چابهار، می‌توان مجموعه‌ای از فعالیت‌های گردشگری‌‌تفریحی مانند غواصی، سفرهای دریایی، تأسیسات اقامتگاهی، رستوران‌ها و بازار کسب‌وکار و خرده‌فروشی تأسیس کرد. به‌این‌ترتیب زمان می‌توان امید داشت که علاوه بر کاهش بار آلودگی در کلان‌شهرها در فصول سرد سال، سفرها توزیع می‌شود و مقاصد گردشگری نیز با هجوم مسافران و گردشگران مواجه نخواهد بود. از سوی دیگر، افزایش تعطیلات آخر هفته به افزایش بهره‌وری، رونق کسب‌وکارها، بهبود آرامش روانی و تحکیم خانواده‌ها می‌انجامد.

در فرانسه سال تحصیلی به چهار ترم هفت‌هفته‌ای تقسیم می‌شود و بین هر ترم یک یا دو هفته تعطیلی وجود دارد.

درحالی‌که تعطیلی مدارس در زمستان در ایران به مشکل برخورده است، در اکثر کشورهای جهان که سیستم دو ترمی و یا سه ترمی در آموزش‌وپرورششان حاکم است تعطیلات و اوقات فراغت دانش آموزان در طول سال تقسیم شده است. به‌عنوان‌مثال در فرانسه سال تحصیلی به چهار ترم هفت‌هفته‌ای تقسیم می‌شود و بین هر ترم یک یا دو هفته تعطیل هستند و یا در ژاپن سال تحصیلی به سه ترم تقسیم می‌شود که از ماه آوریل آغاز شده و در ماه مارس پایان می‌یابد. همچنین در پایان هر ترم به دانش‌آموزان تعطیلات داده می‌شود.

تعطیلات در ژاپن و بین سه ترم در تابستان، زمستان و بهار اتفاق می‌افتد. اما در کشور ما بنا بر سنت چندین ساله و مربوط به نظام قدیم آموزشی تعطیلات به یک تعطیلی بلندمدت سه تا چهارماهه در تابستان و یک تعطیلی دوهفته‌ای در فروردین خلاصه شده است.

این تجارب در کشورهای دیگر به شکل دیگری است و نظام آموزشی آن‌ها نه‌تنها از نظر کیفی با کاهش کیفیت روبرو نشده است، بلکه منجر به افزایش کیفیت آموزش شده است. این تعطیلات علاوه بر افزایش کیفیت آموزش، اثرات غیرمستقیم دیگری نیز دارد که رونق گردشگری یکی از آن‌ها است. تغییر فصل و روزهای تعطیلات مدارس برای افزایش کمی و کیفی ساعات و روزهای آموزشی در مدارس بالذات رویکرد مثبتی است. اما نباید از این مهم غافل شد که اگر هدف از این کار پیدا کردن مستمسکی برای غلبه بر آلودگی هوای کلان‌شهرها باشد به‌یقین قابل‌قبول نیست.

سخن آخر اینکه: ازآنجاکه ایران در بین کشورهای مختلف دنیا جز کشورهایی با بیشترین زمان تحصیل در طول سال است، و این بازه زمانی با کمترین وقفه تحصیلی اتفاق می‌افتد، تصمیم گیران امر و بهارستان‌نشینان می‌بایست در تصمیم‌سازی در خصوص تعطیلات مدارس و دانشگاه‌ها تمامی جوانب امر را مد نظر قرار داده و بهترین تصمیم را در این خصوص اتخاذ کنند.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.