1. حوزه‌های سیاستی
  2. >
  3. سیاست محیط زیست
  4. >
  5. آب

نوع مطلب: مرور سیاست

1 خرداد 1396 ساعت 15:26 شماره مسلسل: 11۰۰318

به مناسبت شعار امسال روز جهانی آب

بازچرخانی آب و استفاده از پساب: از تهدید تا فرصت، از فرصت تا تهدید

بازچرخانی آب و استفاده از پساب: از تهدید تا فرصت، از فرصت تا تهدید

پاسخ به نیازهای فردای بشر در اقصی نقاط جهان (با هر سطح از توسعه‌یافتگی) نیازمند راهکارهایی مبتکرانه است که استفاده از آب‌های نامتعارف از جمله آن‌هاست. آب‌های نامتعارف به آن دسته از آب‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت معمول مورداستفاده قرار نمی‌گرفته‌اند و بـرای به‌کارگیری آن‌ها نیـاز بـه اعمـال سیاست‌های مدیریتی و حفـاظتی ویـژه است.

"سرانه آب تجدیدپذیر" و دیگر معیارهای محاسبه وضعیت و میزان تنش آبی در یک منطقه، همگی بر یک معیار واحد تمرکز دارند که عبارت است از نسبت برداشت از منابع به تغذیه و ورودی به آن‌ها که به نحو مستقیمی به میزان جمعیت ساکن در یک منطقه بستگی دارد. این امر به‌طور واضح مشخص می‌کند که حتی با فرض سادهکننده عدم رشد سرانه مصارف به‌موازات رشد و توسعه‌یافتگی جوامع که استانداردها و سطح رفاه بالاتری را به دنبال خواهد داشت؛ همراه با رشد جمعیت، کمبود منابع آب اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. همچنین باید در نظر داشت که در کنار ابعاد کمی و فیزیکی، مسائل کیفی نیز مطرح است و بخشی از منابع حاضر، در روندی نگران‌کننده در حال شور شدن و یا آلوده شدن هستند.

بر این اساس و با نگاهی به فشار فزاینده چند دهه اخیر بر روی منابع آب، به‌ویژه آب‌های زیرزمینی، مشخص می‌شود که پاسخ به نیازهای فردای بشر در اقصی نقاط جهان (با هر سطح از توسعه‌یافتگی) نیازمند راهکارهایی مبتکرانه است که استفاده از آب‌های نامتعارف از جمله آن‌هاست. آب‌های نامتعارف به آن دسته از آب‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت معمول مورداستفاده قرار نمی‌گرفته‌اند و بـرای به‌کارگیری آن‌ها نیـاز بـه اعمـال سیاست‌های مدیریتی و حفـاظتی ویـژه است. اگرچه دایره آب‌های نامتعارف از آب‌های فسیلی تا زه‌آب‌های کشاورزی گسترده است اما آنچه باعث شده است تا سازمان ملل متحد با انتخاب موضوع "فاضلاب" و کمپین "چرا آب را بیهوده تلف کنیم؟" به‌عنوان نقطه تمرکز اقدامات و توجه‌ها در روز جهانی آب امسال (2017) توجه ویژه‌ای به مدیریت فاضلاب و پساب به‌عنوان دسته مشخصی از آب‌های نامتعارف داشته باشد، اهمیت و جایگاه مهم این موضوع است.

این البته نخستین بار نیست که سازمان ملل و سایر ارگان‌های بین‌المللی سعی در جلب‌توجه و ایجاد تحرک سازنده در این زمینه دارند. در بیشتر هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های کلان بین‌المللی از جمله اهداف توسعه پایدار (SDG)، که در سال 94 به تصویب کشورهای عضو ملل متحد به‌عنوان اهداف پیش روی جامعه بشری تا سال 2030 رسیده است، موضوع فاضلاب و پساب مورداشاره قرار گرفته است. بر اساس هدف شماره 3.6 در فهرست اهداف توسعه پایدار، کشورها الزام یافته‌اند تا سال 2030، با کاهش آلودگی، حذف و کاهش رهاسازی مواد شیمیایی خطرناک، کاهش 50 درصدی مقدار فاضلاب تصفیه نشده و افزایش پایدار استفاده مجدد از پساب در سطح جهان، کیفیت آب را افزایش دهند.

در اطلاعیه سازمان ملل به مناسبت روز جهانی آب در سال 2017 با عنوان "چرا آب را بیهوده تلف کنیم؟!" آماره‌های کلان و درخور توجهی از وضعیت مدیریت و بهره‌برداری از فاضلاب و پیامدهای ناشی از آن همچنین نمونه‌های عملی تجربه‌شده در برخی کشورها آمده است؛ اما شاید برای کشور ما آنچه در این رابطه محل بحث و بررسی بیشتر باشد، نوع نگاه و رویکرد برنامه‌ریزی برای مدیریت فاضلاب و پساب است.

توجه ویژه به نوع نگاه و رویکرد برنامه‌ریزی، ریشه در تجربه تاریخی مدیریت منابع آب در ایران و سایر کشورهای درحال‌توسعه دارد؛ به این معنی که وقتی بدون فهم دقیق اصول و مبانی و همچنین تحلیل ناکافی و عدم بومی‌سازی متناسب، به سراغ ورود و پیاده‌سازی فناوری‌ها و راهکارهای مختلف در کشور رفتیم؛ بعضاً فرصت‌هایی جهانی را به تهدیدها و چالش‌های منطقه‌ای و ملی تبدیل کردیم. نمونه این امر را می‌توان در ورود و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های حفاری و موتور تلمبه‌ها در ایران مشاهده کرد که بر اساس آن منابع آب‌های زیرزمینی ارزشمندمان به ورطه ورشکستگی مطلق کشانده شد و استفاده بدون تدبیر و حساب‌وکتاب از آن‌ها، به‌اضافه برداشت شدید از این منابع منتهی شد. با چنین پیشینه تاریخی که نمونه‌های خرد و کلان دیگری را نیز در بحث مدیریت و تخصیص منابع آب، می‌توان به آن افزود؛ پیشنهاد و توصیه می‌گردد تا اولویت نخست در موضوع فاضلاب و پساب، که شعار و نقطه تمرکز روز جهانی آب امسال (2017-1396) است، مسئله نوع نگاه و رویکرد در برنامه‌ریزی مدیریت فاضلاب و پساب، قرار گیرد.

در موضوع مدیریت فاضلاب و پساب به‌ویژه در بخش شهری دو جنبه اساسی وجود دارد، وجه اول موضوع بهداشت و آلایندگی (فاضلاب) است و وجه دوم ظرفیت بهره‌برداری و مدیریت حاصله از منبع آب سالم فراهم آمده (پساب). پیرامون هر دو موضوع بحث‌های فنی و کارشناسی مختلفی در کشور وجود دارد. به‌طور مثال بهینه بودن و توجیه‌پذیری احداث شبکه جمع‌آوری و احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهری در بسیاری از شهرهای کوچک واقع در نواحی خشک ایران که سطح آب زیرزمینی پایین است و برای دفع فاضلاب از چاه‌های جذبی استفاده می‌شود، مورد سؤال است. به نظر می‌رسد در این رابطه نیز همچنان که در بحث سدسازی و یا توسعه مهارگسیخته بخش کشاورزی مبتنی بر استحصال آب‌های زیرزمینی مطرح است؛ تصمیمات سیاسی بر دیدگاه‌های کارشناسی غلبه یافته و چه‌بسا بدون بهینه بودن فنی، اقتصادی و اجتماعی، صرفاً بابت خواست فرضاً یک نماینده مجلس، پروژه گردآوری و تصفیه فاضلاب، کلید بخورد و در شرایط فعلی اقتصادی کشور، تا مدت‌ها نیز نیمه کار بماند و بر لیست بلند پروژه‌های زخمی شده، بیفزاید. همچنین نمونه قابل‌تأمل دیگر، میزان تطابق شاخص‌ها در تصفیه صورت پذیرفته و کیفیت پساب تولیدی در تصفیه‌خانه‌های کشور با استانداردهای مربوطه است که همواره موضوعی چالش‌برانگیز بوده است امری که بحث جایگزینی پساب با آب کشاورزی را در بسیاری از مناطق با مشکل و مقاومت روبرو کرده است و یا علیرغم صرف هزینه بسیار برای جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب، درنهایت، بازهم معضلات بهداشتی گسترده‌ای را در محل تخلیه، ایجاد می‌کند و نمونه بارز آن در کشور را می‌توان، حاشیه شهر مشهد و رود انباشته از فاضلاب زهرآگین کشف رود، نام برد که علیرغم اهتمام گسترده دادستانی و آب منطقه‌ای ظرف دو سه سال اخیر، هنوز هم گره‌های جدی و باز نشده‌ای وجود دارد و پایداری اقدامات انجام‌شده نیز، محل نگرانی بخش قابل‌توجهی از کارشناسان است.

اما در میان مجموع مسائلی که به نمونه‌هایی از آن در بالا اشاره شد، آنچه بیشتر در نگاه کلان مدیریت منابع آب کشور محل نگرانی است غفلت و انحراف در بهره‌برداری و تخصیص مناسب پساب تولیدی است. به‌عبارت‌دیگر، خارج نمودن فاضلاب (شهری) از چرخه سنتی مدیریت منابع آب محلی، که در نواحی خشک و نیمه‌خشک کشور عمدتاً به‌صورت بازگشت به منابع آب زیرزمینی بوده است و استفاده مجدد از آن در مسیری که از بازگشت تمام یا بخشی از آن به آبخوان، جلوگیری به عمل آید؛ تهدیدی فزاینده برای منابع آب زیرزمینی کشور است که هم‌اکنون نیز در حال کسری مخزن شدید و در حال افت مداوم سطح آب هستند.

درواقع، رفع تهدید آلودگی منابع آب و ایجاد فرصت دسترسی به پساب قابل‌استفاده، در صورت عدم برنامه‌ریزی مناسب و متناسب برای پساب تولیدی و نگاه توسعه‌ای یک‌بعدی به آن، به‌عنوان صرفاً یک منبع آب جدید و عدم توجه به نقشی که قبلاً در طبیعت برای آن تعریف‌شده بوده، تهدیدی خطرناک برای آینده نزدیک منابع آبی کشور خواهد بود. مدیریت این تهدید و بیشینه‌سازی بهره‌برداری از فرصت‌های موجود، به‌ویژه در کلان‌شهرهایی نظیر تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز و ...،در مرحله اول، نیازمند بسترسازی اجتماعی و مدیریتی (از بعد نرم‌افزاری) به‌منظور ایجاد و استقرار بینش و باور واقع‌بینانه و آینده‌نگرانه است. این بینش به سیاست‌هایی مبتنی بر دستاوردهای علمی و نه سلیقه‌ای و سیاسی منتهی می‌شود و بر اساس این سیاست‌ها، تخصیص‌های دقیق و حساب‌شده پساب بر اساس مدل و بیلان کلی منابع آب و با حفظ سهم آب برگشت‌پذیر به منابع، تعریف و عملیاتی می‌شود.

تحقق چنین فرایند ضروری و اجتناب‌ناپذیری در حوزه فاضلاب و پساب،وابسته به وجود سامانه‌ها و ابزارهای مدیریت و کنترلی کارا (موسوم به سیستم پشتیبانی مدیریت-MSS) است تا مدلی مفهومی، عددی و درنهایت اجرایی برای سیاست‌های این حوزه فراهم آورد و امکان اعمال برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته را محقق نماید. امری که تاکنون به‌صورت جدی و یکپارچه به آن پرداخته نشده است و موضوع امسال روز جهانی آب، اهداف توسعه پایدار و وضعیت وخیم منابع آبی کشور می‌تواند دست‌مایه و مبنایی برای پرداختن اصولی به آن باشد.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.