1. شمس
  2. >
  3. اتاق فکر استانی
  4. >
  5. یزد

نوع مطلب: اتاق فکر استانی - قدیم

یزد 12 آبان 1393 ساعت 11:38

محورها، مسایل و راهبردهای توسعه استان یزد

محورها، مسایل و راهبردهای توسعه استان یزد

سومین جلسه اتاق فکر استان یزد با موضوع تعیین «مهم‌ترین مسائل استان یزد و همچنین راهبردهای توسعه استان» با حضور ریاست دانشگاه یزد، مدیر اتاق فکر استان و سایر اعضا از ساعت 3 الی 5 عصر روز سه‌شنبه مورخ 6 آبان 1393 در محل دفتر ریاست محترم دانشگاه یزد برگزار شد. در این نشست محورهای توسعه استان یزد، با توجه به اهداف چشم‌انداز توسعه کشور و جهت‌گیری‌های آمایش سرزمین، همچنین مزیت‌ها و ویژگی‌های استان یزد و بر پایه توسعه فرهنگی و اجتماعی، توسعه پایدار صنعت، معدن و خدمات برتر، فرصت‌های گردشگری و میراث فرهنگی استان، محدودیت‌ها و امکانات صنعتی و سایر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان، موردبررسی و تجزیه‌ و تحلیل قرارگرفته و به شرح زیر تعیین گردید.


مسائل مهم و اولویت‌دار استان یزد

1. آب

1.1. انتقال آب

- تسریع در انتقال درون و برون حوزه‌ای آب به استان و پایدارسازی آن جهت تداوم حیات استان با نگاه آمایشی و تعادل بخشی جمعیت و فعالیت در سطح استان یزد.
- تعادل بخشی به سفره‌های زیرزمینی آب از طریق افزایش بهره‌وری، اصلاح الگوی مصرف و مدیریت آب به‌ویژه مدیریت اجتماعی.

1.2. مدیریت مصرف بهینه آب

- ارتقاء بهره‌وری عوامل تولید و توسعه کیفی بخش کشاورزی استان با تأکید بر دانش بومی

- ارتقاء سطح فناوری

- پیاده‌سازی طرح‌های کشاورزی پایدار

- استفاده از روش‌های نوین آبیاری و کشت‌های گلخانه‌ای

- کشت گیاهان کم آبخوان و تولید بذور اصلاح شده.

3.1. مدیریت و بهره برداری از پساب

.

2. گردشگری و میراث فرهنگی

2.1. احیای بافت تاریخی

معرفی یزد به عنوان شهر خلاق در زمینه معماری با حفظ، احیاء و تزریق فعالیت و زندگی به بافت تاریخی.

2.2. توسعه صنعت گردشگری

- توسعه پایدار گردشگریِ فرهنگی، مذهبی، تاریخی-معماری و اکوتوریسم به‌ویژه جاذبه‌های کویری در استان با عملکرد ملی و فراملی
- تقویت و توسعه مراکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی و توسعه گردشگری سلامت در یزد به‌عنوان قطب سلامت با تأکید بر خدمات‌دهی به مرکز، جنوب و شرق کشور و کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه.
- تقویت زیرساخت‌های لازم جهت تبدیل یزد به مرکز تجارت و بازرگانی نوین با عملکرد ملی و بین‌المللی، مرکز اصلی بارانداز ملی و پخش و صدور کالا با توجه به قرارگیری در محورهای اصلیِ تلاقی ورود و خروج کالا در کشور و داشتن آب‌وهوای مناسب برای انبارداری.
- ارتقاء و توسعه‌ی محصولات و خدمات هویتی-تاریخی و هنر و صنایع‌دستی یزد.

.

3. توسعه فعالیت صنفی و خدماتی با توجه به مزیت‌ها و ویژگی‌های استان

3.1. توسعه صنعتی با تکیه‌بر صنایع نوین

توسعه پایدار صنعتی و معدنی و تکمیل زنجیره ارزش و خوشه‌های صنعتی مبتنی بر توسعه صنایع مزیت دار و رقابتی با ویژگی نوین و پاک.

3.2. توسعه خدمات برتر در حوزه‌های مختلف

توسعه خدمات برتر در حوزه‌های مالی، پولی، مشاوره، پیمان‌کاری، خدمات فنی-مهندسی، تحقیق و توسعه، طراحی، برند سازی و مارکتینگ با عملکرد ملی و فراملی و ارتقاء زنجیره ارزش تولیدات استان بر مبنای اقتصاد دانش‌بنیان.

.

4. محیط‌زیست و منابع طبیعی

4.1. کاهش آلایندگی‌ها

4.2. مدیریت پساب‌های شهری

4.3. حفظ حیات‌وحش

- بهبود و ارتقاء شاخص‌های زیست‌محیطی و گسترش فعالیت‌های حفاظت از محیط‌زیست، ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی با توجه به صنعتی و کویری بودن استان و ضرورت کنترل آلاینده‌ها، مهار پیش‌روی کویر و مقابله با عوارض نامطلوب آلایندگی‌ها و اقلیم‌های خاص و بهره‌برداری بهینه از منابع طبیعی پایه.
- تعادل بخشی در الگوی استقرار جمعیت و فعالیت در پهنه استان مبتنی بر جهت‌گیری‌های برنامه آمایش سرزمین و حفظ و پایدارسازی روستاها به‌عنوان نماد مقاومت در برابر کویرزدایی با تأکید بر مزیت‌های نسبی آن‌ها و تبدیل به مزیت رقابتی و پیاده‌سازی برنامه‌های هم‌زیستی با کویر.

.

5. توسعه مراکز علم و فناوری

توسعه فعالیت‌های دانش‌پایه از طریق ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری، توسعه کیفی و کمی دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها، مراکز تحقیقاتی، پارک‌ها و مراکز رشد علم و فناوری با عملکرد منطقه‌ای، ملی و فراملی.

.

6. توسعه انرژی‌های نو با تأکید بر انرژی خورشیدی

توسعه و تقویت شبکه‌های تولید، انتقال و توزیع انرژی متناسب با نیازهای توسعه‌ای استان و کشور در فعالیت‌های اقتصادی و گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدشونده و پاک با تأکید بر انرژی خورشیدی.

.

7. فرهنگ

7.1. صیانت از دارالعباده و دارالعلم

- پاسداشت و تقویت میراث فرهنگی و معنوی غنی یزد و بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی استان با توجه به ارزش‌ها و شاخص‌های منبعث از هویت فرهنگی و تاریخی آن در جهت توسعه استان و اشاعه در سطوح ملی و فراملی.
- ارتقاء کیفیت زندگی و نهادینه‌سازی مهارت، آموزش و بینش عمومی شهروندان، تحرک، نشاط و سلامت فردی و اجتماعی در استان.
- ترویج، توان‌افزایی و ایجاد فرصت برای افزایش مستمر سطح مشارکت و نظارت احزاب، نخبگان و سازمان‌های مردم‌نهاد.

.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

متون سیاستی منتشرشده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوماً نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.