1. رویدادها

نوع مطلب: خبر

1 آبان 1393 ساعت 18:36

دکتر فاضلی در گردهمایی مدیران اتاق‌های فکر استانی: ماهیت فعالیت اتاق‌های فکر استانی «داوطلبانه» و «غیردولتی» است/ نقد نخبگانی لازمه خلق سرمایه اجتماعی است./ نیازمند گفت‌وگوی اجتماعی در کشور هستیم./ دانشگاه‌ها مرکز اجماع‌سازی و حل مسئله باشند.

دکتر فاضلی در گردهمایی مدیران اتاق‌های فکر استانی: ماهیت فعالیت اتاق‌های فکر استانی «داوطلبانه» و «غیردولتی» است/ نقد نخبگانی لازمه خلق سرمایه اجتماعی است./ نیازمند گفت‌وگوی اجتماعی در کشور هستیم./ دانشگاه‌ها مرکز اجماع‌سازی و حل مسئله باشند.

معاون مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، ماهیت فعالیت اتاق‌های فکر استانی که هم اکنون در 27 استان کشور تشکیل شده است را «فعالیتی داوطلبانه» عنوان کرد و بر «غیردولتی بودن» ماهیت کار این اتاق‌های فکر تأکید نمود. دکتر فاضلی در دومین گردهمایی مدیران اتاق‌های فکر استانی، در تشریح اهداف تشکیل اتاق‌های فکر استانی با حضور جمعی از اساتید و نخبگان دانشگاه‌های استان‌ها، گفت: دولت تدبیر و امید به عنوان دولتی که ایده «مشارکت همه نخبگان و ذی‌نفعان در امر سیاست‌گذاری» را پیگیری می‌کند، لازم است از تهران تمرکززدایی کرده و زمینه ایفای نقش نخبگان استانی را به صورت محلی و ملی در امر سیاست‌گذاری فراهم آورد.

وی ایده‌پردازی، نقد و آسیب‌شناسی امور توسط نخبگان را لازمه خلق سرمایه اجتماعی دانست و اظهار داشت: در کشور نیازمند گفت‌وگوی اجتماعی درباره سیاست‌گذاری‌هایمان هستیم و مطلوب است دانشگاه‌ها و مراکز علمی به مرکز گفت‌وگوی همه گروه‌ها تبدیل شود تا از این فرآیند، نوعی اجماع‌سازی و حل مسئله داشته باشیم.

معاون مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری، ماهیت فعالیت اتاق‌های فکر استانی را «فعالیت داوطلبانه» عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: انتظار می‌رود اتاق‌های فکر ضمن اینکه به بومی‌اندیشی فکر می‌کنند، مصالح ملی را نیز در نظر گیرند و در این بین، اتاق‌های فکر استانی با یکدیگر گفت‌وگوی ملی و منطقه‌ای نیز داشته باشند.

فاضلی بر «غیردولتی بودن» ماهیت کار اتاق‌های فکر استانی در عین حمایت مجموعه دولتی از این اتاق‌ها تأکید کرد و گفت: مجری و حامی اتاق‌های فکر استانی، دو بخش دولتی یعنی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است اما اساس این کار، «غیردولتی» و مانند پروژه‌ای است که طی آن نخبگان برای «گفت‌وگو» طرف دولت شوند و نه مجری دولت.

وی فعال کردن بخش غیردولتی، انجمن‌های صنفی، روزنامه‌نگاران و فرهنگیان به گونه‌ای که رویکرد آن‌ها بازتاب سخن ذی‌نفعان باشد را از اهداف اتاق‌های فکر استانی دانست و گسترش دادن گفت‌وگو در سطح استان و ارتباط بیشتر با رسانه‌های استانی را از جمله خروجی‌های این اتاق‌ها نام برد.

معاون مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری همچنین از «مسئله‌شناسی مداوم و دقیق استان‌ها» و «شبکه‌ای شدن گردآوری اطلاعات استان‌ها» به عنوان یک مأموریت کلیدی اتاق‌های فکر استانی نام برد و افزود: اتاق‌های فکر ضمن جمع‌آوری و تحلیل نظر ذی‌نفعان، منطق و عقلانیت پروژه‌ها، برنامه‌ها و سیاست‌ها در استان‌ها را بررسی و تحلیل نمایند.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.
مجید

16 آبان 1393 ساعت 11:34

غیر دولتی وابسته به دولت!