1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

فارس 1 دی 1395 ساعت 14:09

بررسی آسیب‌های اجتماعی استان فارس

بررسی آسیب‌های اجتماعی استان فارس

جلسه مشترک کارگروه فرهنگی و جمعیت و خانواده با موضوع «آسیب های اجتماعی» روز سه شنبه 2 آذر 93ساعت 14 در محل اتاق فکر استان فارس برگزار شد. <br/>

حاضرین نشست

موسوی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، موسوی مدیرکل امور فرهنگی واجتماعی استانداری، حسینچاری معاون فرهنگی دانشگاه، بهرام جوکار عضو هیات دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی، حلیمه عنایت رییس کارگروه جمعیت و خانواده اتاق فکر، بابک شمشیری دبیر کارگروه فرهنگی و گردشگری اتاق فکر، محمد تقی عباسی شوازی عضو کارگروه جمعیت و خانواده و علیار احمدی دبیر کارگروه جمعیت و خانواده، رضا صمدی اهری رییس کارگروه فرنگی و گردشگری اتاق فکر، محمد تقی عباسی شوازی عضو کارگروه جمعیت و خانواده و تقویان دبیر اتاق فکر.

موسوی

در آبان سال گذشته رسما اعلام شد کشور ما به جهت اجتماعی و فرهنگی بیست سال عقب ماندگی دارد. در حال حاضر تلاشمان برای رفع عقب ماندگی های گذشته است و در این راستا 20 حوزه آسیب های اجتماعی شناسایی شده اند.

به این نتیجه رسیده ایم که فعالیت های جزیره ای کارساز نیست و برای پیشگیری و درمان آسیب های اجتماعی همانند حاشیه‌نشینی، اعتیاد، طلاق، کودک آزاری و همسر آزاری، مشکلات اخلاقی و ... بایستی بصورت متمرکز و مشارکتی اقدام کنیم. ایجاد سازمان اجتماعی در شرف نهایی شدن است و این مهم بدون مشکلات دست و پاگیر بروکراسی خواهد بود. اخیرا برای کمک به مشکلات حاشیه نشینی شهرها 100 میلیارد تومان اختصاص داده شده که از این مبلغ شش و نیم میلیارد به استان فارس اختصاص داده شده است.

با توجه به اینکه حاشیه‌نشینی در اکثر مناطق کشور وجود دارد، برای دو سند مهم بالادستی و طلاق اجماع حاصل شده و به شکل واحد و نه جزیره ای عملیاتی خواهد شد. هرچند که حاشیه نشینی محصول بخشی از سیاست‌گذاری ما مسئولان است اما، برای مرتفع نمودن مشکلات و مصائب حاشیه‌نشینی از سوی مسئولین استانی تلاش های فراوانی شده و به طور مستمر، دست اندرکاران اجرایی از نزدیک و رو درو با حاشیه‌نشینان در تماس و ارتباط هستند تا دامنه مشکلات بیشتر از وضعیت فعلی نشود و در واقع این نوع نگرش به حاشیه نشینان توجه به جایگاه و منزلت و احترام به آنها هست. در حال حاضر 18 میلیون نفر حاشیه نشین در کشور داریم که مشکلات آموزشی، خدماتی و بهداشتی از مهمترین دغدغه های آنها به حساب می‌آید. هم اکنون کلان شهر مشهد در صدر شهرهای حاشیه‌نشین دار قرار دارد و شیراز بیش از 250 هزار حاشیه‌نشین را در کنار خود جای داده است. استان فارس از سال 1392 به بعد با 26 درصد رشد فراوانی پس از سیستان و بلوچستان در رتبه دوم طلاق قرار دارد. فقر آموزشی و عدم مهارت‌های اجتماعی از اساسی‌ترین مشکلات زوج های جوان هست. به همین منظور «موسسه بهار نکو» همزمان با یازده استان کشور در استان فارس هم راه اندازی شده است که در این مرکز آموزش اجباری، کلاسهای رایگان، کانال تلگرامی، مرجع سوال و جواب و ...به زوج‌های جوان خدمت رسانی می‌کند. میانگین رتبه کشوردر حوزه طلاق 22 درصد است و میانگین رتبه استان فارس 24 درصد است. در این زمینه نیز به زوج‌هایی که قصد طلاق دارند کلاس‌های مشاوره برگزار می‌شود. در کشور 32 هزار بیمار ایدزی داریم که دارای شناسنامه این بیماری هستند که 6 هزار نفر از این رقم مربوط به استان فارس هست. البته دو سوم آمار ایدز هم پنهان هست که حاضر نیستند خودشان را معرفی کنند. آمار انتقال ایدز نگران کننده است و در زنان تن فروش به بالای 5/5 درصد رسیده است. آمار رشد خودکشی در فارس فزاینده است که بیشتر بار روانی خانواده ها را به همراه دارد این معضل در چند شهر فارس رشد خودکشی بالایی را نشان می‌دهد. کودک آزاری و همسرآزاری از دیگر دغدغه های آسیب های اجتماعی استان است که درفارس روند روبه بالایی دارد و چهار شهر شیراز، مرودشت، آباده و نیریز نسبت به سایر شهرستانها وضعیت بحرانی تری دارند. اخیرا بحث راه اندازی هیات اندیشه ورز در حال طی کردن مراحل پایانی هست که این هیات و اتاق فکر استان‌ها در حال ادغام هستند و پس از نهایی شدن طرح در استان‌ها فعالیت خود را آغاز می‌کنند. از جمله ویژگی‌های عضویت در این هیات، دسترسی آسان به داده‌ها، اتصال به حوزه اجرا و ضمانت اجرایی لازم برای فعالیت اعضاء است. پیمایش ملی سنجش وضعیت فرهنگی -اجتماعی ایران در تک تک شهرستان‌های فارس انجام شده و داده‌های آن بزودی اعلام می‌شود. آسیب های اجتماعی در کشور ما به عنوان ام القرای جهان اسلام به نسبت دیگر کشورهای همسایه از جمله عربستان و ترکیه در وضعیت پایین تری قرار دارد.

حسین‌چاری

برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی بایستی بستر لازم فراهم شود ، ساختارها متمرکز و طرح ها به شکل پخته و کارشناسی ارائه گردد.دیدگاه‌ها، اطلاعات و داده های صاحب نظران باید در قالب طرح های آکادمیک به اطلاع مقامات و مسوولین ذیربط رسانده شود و تاکید شود که این ایده ونظر فلان استاد دانشگاه هست. کانال ارتباطی میان دانشگاه و دستگاههای اجرایی نیازمند تحولات جدیدی است تا بتوان برای کمک به مشکلات کشور به اهداف و تصمیمات ملی سودمند دست پیدا کرد.

بهرام جوکار

برای نسل جوان ونوجوان نیازمند برنامه ریزی دقیق و منظم هستیم. در ارایه داده ها و اطلاعات به فرزندانمان دچار مشکل هستیم. نمی دانیم برای نیازهای آنها، باید چه نوع نسخه ای بپیچیم و چه دارویی تجویز کنیم.

اینکه فقط بخواهیم آسیب های اجتماعی را بررسی کنیم و نظر بدهیم راه به جایی نخواهیم برد؛ بلکه بایستی نظریه هایی که ارایه میدهیم همراه با مدل و راهبرد باشد وگرنه منتج به نتیجه نخواهد شد.

حلیمه عنایت

وضعیت آماری طلاق در کشور و استان نگران کننده است.اینکه ادعا کنیم در استان فارس آمار طلاق کاهش داشته، ادعایی بیش نیست. اگر ادعا می شود که آمار طلاق کاهش داشته است؛ آیا برای اشکال جدید ازدواج در کشور و استان تدبیری اندیشیده شده است. هم اکنون در کشور ما شاهد نوع جدیدی ازطلاق، تحت عنوان طلاق عاطفی هستیم که جایگزین طلاق رسمی شده است.اینکه بگوییم تا حالا چند کارگاه آموزشی برای طلاق برگزار کرده ایم نتیجه بخش نیست. باید ببینیم محتوا و برونداد کارگاه های آموزشی چه بوده است.

بابک شمشیری

از ابتدای انقلاب تاکنون با پارادکس های متفاوتی روبرو بوده ایم که برخی نتایج نامطلوبی بهمراه داشته است. از چمله اینکه نوع نگاهها در کشور ما،آرمانگرایانه بوده است نه واقع گرایانه و در واقع تقابل بین واقعیت گرایی و آرمانگرایی وجود داشته است. تفکر آرمانگرایی نتیجه شعار و ایدئولوژی است ولی تفکر واقع گرایی حاصل مباحث علمی و عقلانی است .وقتی عده ای به حاشیه بروند بحران اجتماعی شکل می گیرد و اینجا بایستی نوع نگاه فراگیر باشد. اینجا لازم هست همه به میدان بیایند ، بویژه متخصصین برای ارایه نظرات و دیدگاهای فنی و تخصصی خود و کمک به جامعه. فراموش نشود که باید با موضوعات و مباحث پیش رو عقلانی برخورد کرد نه عاطفی و هیجانی.

صمدی اهری

مادامی که سایه امنیتی بر سر خیلی مسائل دیده شود و ایجاد دو قطبی نماید راه بجایی نخواهیم برد و راه حلها پاسخگو نخواهند بود. باید بررسی شود که الگوی نظام اقتصاد اسلامی ما چیست ؟ الگوی نظام آموزشی بر چه اساسی برنامه ریزی شده است ؟ شاخص های نظامهای اقتصادی و آموزشی چیست ؟

محمد تقی عباسی شوازی

نگاه به آسیب های اجتماعی خودش یک آسیب دارد. خیلی از آسیب های اجتماعی هم در کشورهای توسعه یافته و هم توسعه نیافته وجود دارد اما شدت و ضعف دارد. مثلا موضوع طلاق یک روندی جاری در همه کشورهاست که از قبل بوده و هست و خواهد بود.

ما هنوز برای مسائل ازدواج و طلاق مشکل داریم و به نتیجه نرسیده ایم، غافل از اینکه مسائل نوظهو دیگری در حال شکل گیری است و بر مشکلات قبلی خواهد افزود. در سال‌های آینده شاهد افزایش هم خانگی جوانان خواهیم بود. آسیب های اجتماعی در سال‌های اخیر رشد تصاعدی داشته‌اند آنهم همراه با رسانه های اجتماعی. آسیب‌های اجتماعی در فضای مجازی شدت زیادی به خود گرفته است.

الگوی جدید خانوادگی در زیر پوست شهر در حال شکل گیری است. یک متغیر همنشینی در فضای مجازی ساخته ایم.

علیار احمدی

از آنجا که جامعه به صورت یک ساختار عمل می کند و همه اجزا در کنار هم می توانند کارکرد داشته باشند بنابراین تغییر در یک جزء باعث تغییر در اجزا و کارکرد‌های آنها می شود. برای برنامه ریزی در مسائل اجتماعی، اگر بخشی از یک سیستم کارکرد مناسبی ندارد، راه حل برای آن جزء باید با در نظر گرفتن کل باشد. تغییراتی که در شرایط زندگی افراد در نتیجه تغییرات ساختاری و مدرن شدن جامعه رخ داده است، ساختارهای اقتصادی، اجتماعی را تغییر داده است. بنابراین ارائه راه حل باید با در نظر گرفتن این باشد که آیا این راه حل در شرایط اقتصادی – اجتماعی حاضر قابل پذیرش و اجرا هست یا خیر.

مسائل با نگاه ساختاری پیچیده تر از آن است که مثلا برای حل مشکلات خانواده تصور کرد که می توان با دستورالعمل، اقدام به کاهش طلاق کرد. از طرف دیگر عدم توجه به این موضوع باعث می شود که راه حل های ما خود آسیب زا باشند. چه بسا خیلی از آسیب هایی که امروز با آنها روبرو هستیم پیامدهای سیاستها و راه حل‌های گذشته ما باشد.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.