1. خانه
  2. >
  3. درباره ما
  4. >
  5. انواع متون سیاستی

دستورالعمل نگارش مقاله

۱. فایل مقاله را همواره در فرمت نرم‌افزار وورد بفرستید و از ارسال متن مقاله به‌صورت متن ایمیل یا ارسال فایل پی‌دی‌اف خودداری کنید.

۲. مقاله را با استفاده از نرم‌افزار ویراستیار ویرایش کنید و فاصله‌ها و نیم‌فاصله‌ها را در نگارش کلمات رعایت کنید.

۳. پانویس‌ها را به‌صورت دستی (غیراتوماتیک) شماره‌گذاری کرده و همه منابع را در پایان مقاله وارد کنید. به‌عبارت‌دیگر، متن مقاله نباید دارای پانوشت با شماره‌گذاری خودکار باشد.

۴. حتی‌الامکان یک تصویر پیشنهادی باکیفیت که برای انتشار مقاله مناسب باشد، ارسال کنید.

۵. از کاربرد عبارات مخفف انگلیسی مثل GDP یا NGO در متن مقاله بپرهیزید و معادل فارسی آنها را به کار ببرید. همچنین نام نویسندگان غیرایرانی را به فارسی بنویسید.

۶. جداول و نمودارها را به‌صورت فایل تصویری jpg ارسال کنید.

۷. سایت شمس در اصلاح و ویرایش مقالات دریافتی آزاد است.

۸. به همراه ایمیل، شماره تماس و تصویری از خودتان را نیز ارسال کنید.

۹. تیتر مقاله نباید طولانی باشد. البته می‌توان روتیتر طولانی‌تری برای مقاله انتخاب کرد.

۱۰. مقاله را در چارچوب یکی از انواع متون سیاستی که در زیر آمده تنظیم کنید:

انواع متون سیاستی

متن‌هایی که در شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی منتشر می‌شوند، در هفت دسته جای می‌گیرند. برخی از این متون مصداق «متن سیاستی» هستند و برخی دیگر برای نوشتن متون سیاستی یا اطلاع سیاست‌گذاران و سیاست‌پژوهان مفید هستند.

خلاصه سیاستی (800 تا 1000 کلمه)؛ متن سیاستی‌ای است که با حجم 800 تا 1000 کلمه نوشته می‌شود. خلاصه سیاستی، موجزترین نمونه «متن سیاستی خلاصه» است که عموماً شامل طرح مسأله، حداقل داده‌های مؤثر، نقد خلاصه یک سیاست، و پیشنهاد سیاست جایگزین یا ملاحظات سیاستی است. این نوع متن بدون ارجاعات و فهرست منابع است.

مرور سیاست (حداکثر 2000 کلمه)؛ متنی است که هدف از آن مرور سابقه سیاست در مسأله‌ای مشخص است. مرور سیاست در مقایسه با خلاصه سیاستی، حجم بیشتری دارد و بیش از خلاصه سیاستی به تجربه گذشته در زمینه سیاستی مشخص توجه می‌کند. مرور سیاست حاوی نقد و بررسی سیاست‌های گذشته است، و الزاماً در برگیرنده پیشنهاد سیاستی جایگزین نیست، بلکه آشکار کردن نقاط قوت و ضعف سیاست‌های پیشین در اولویت قرار دارد. مرور سیاست در زمینه ارجاعات، فقط مقید به مشخص کردن منبع تصویب و اعمال سیاست‌هایی است که مرور، بررسی و نقد می‌شوند.

مقاله سیاستی (حداکثر 4500 کلمه)؛ دارای اهداف نظری‌تر و به نسبت بقیه متون سیاستی خلاصه، اهداف آکادمیک بیشتری دارد. مقاله سیاستی به بنیان‌های نظری بررسی و نقد سیاست‌های گذشته توجه بیشتری دارد، سازوکارهای عمل سیاست‌های موجود یا پیشنهادی را بیشتر بررسی می‌کند، به مانند متون آکادمیک از نظام ارجاعات علمی استفاده می‌کند، الزاماً به پیشنهاد سیاست جایگزین نمی‌انجامد، ولی زمینه درک نظری و علمی بیشتر از سیاست‌ در عرصه‌ای مشخص را فراهم می‌کند.

مقایسه سیاستی (حداکثر 2000 کلمه)؛ مسأله‌ای مشخص در ایران را مد نظر دارد، ولی سیاست‌های کشورهای دیگر درخصوص این مسأله را بررسی می‌کند. این گونه متون برای مثال به تشریح سیاست‌های توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط، افزایش بهره‌وری در مصرف آب کشاورزی، یا حمایت از زنان سرپرست خانوار در کشورهای دیگر می‌پردازند. این متون در دو قالب نوشته می‌شوند: 1. با ارجاع ضمنی به همان مسائل در ایران و بدون مقایسه تفصیلی، 2. مقایسه سیاست‌های اعمال شده در ایران و کشور یا کشورهای موضوع مقایسه. استفاده از نظام ارجاعات، و نتیجه‌گیری درخصوص کارآیی سیاست‌های اعمال شده، از عناصر متن «مقایسه سیاستی» است. مقایسه سیاستی تنها متن قابل انتشار در شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی است که می‌تواند بر اساس ترجمه تدوین شود. «متون سیاستی خلاصه» نویسندگان خارجی مشروط به آن‌که ویژگی‌های مد نظر متون سیاستی قابل انتشار در شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی را داشته باشند، قابل انتشار در این شبکه به صورت ترجمه شده هستند.

یافته‌های‌ پژوهشی سیاستی (1000 تا 2000 کلمه)؛ ناگفته و ناخوانده باقی ماندن یافته‌های پژوهشی در ایران، و عدم آگاهی سیاست‌گذاران از یافته‌های سیاست‌پژوهی از جمله مسائلی است که همواره در ایران به آن اشاره شده است. یافته‌ پژوهشی سیاستی متنی است که نتایج یک یا چند تحقیق انجام شده و الزامات آن برای سیاست‌گذاری را بیان و ارائه می‌کند. بیان مسأله پژوهش، روش‌شناسی جمع‌آوری داده‌ها، و بنیان‌های نظری پژوهش در چنین متنی در خلاصه‌ترین شکل صورت می‌گیرد. عمده‌ترین بخش این گونه متون سیاستی خلاصه به ارائه داده‌ها و اطلاعات مؤثر و معنادار به دست آمده، یافته‌های اساسی، و الزامات یافته‌های پژوهش برای سیاست‌گذاری در امر یا امور خاص اختصاص می‌یابد. ارجاعات علمی در این گونه متن سیاستی خلاصه استفاده نمی‌شود و صرفاً در پاورقی اولین صفحه متن، عنوان و مشخصات کتابشناختی پژوهشی که متن از آن استخراج شده است ذکر می‌گردد.

داده‌های سیاستی (حداکثر 1600 کلمه)؛ داده‌هایی هستند که عنوان متن سیاستی خلاصه را نمی‌توان به آن‌ها اطلاق کرد. متنی که در رده داده سیاستی قرار می‌گیرد حاوی داده‌هایی است که از منابع معتبر به دست آمده‌اند یا نویسنده به شیوه قابل اعتمادی آن‌ها را تولید کرده است و می‌توان از آن‌ها برای سیاست‌گذاری، بررسی و نقد سیاست‌ها، یا به عنوان ورودی داده‌ای سایر متن‌های سیاستی خلاصه استفاده کرد. متن داده‌های سیاستی نیازمند هیچ گونه مسأله‌شناسی، تحلیل یا پیشنهاد سیاست نیست، بلکه داده‌های بنیادین لازم برای سیاست‌پژوهی یا سیاست‌گذاری را فراهم می‌آورد. ذکر کردن منابع داده‌هایی که در این گونه متون آورده می‌شوند ضروری است. این گونه متون می‌توانند تصاویر و نمودارها را نیز در خود جای دهند.

چندرسانه‌ای سیاستی؛ فایلی از صوت، عکس یا فیلم است که ناظر بر بیان، مرور یا بررسی و نقد سیاستی مشخص، یا رخدادی در عرصه سیاست‌پژوهی یا بیان مسأله سیاستی مشخصی است. برای مثال، فیلمی از تصویب و اجرای سیاستی مشخص؛ تصاویری از مسأله‌ای زیست‌محیطی، اجتماعی، یا سیاسی؛ یا فیلمی درباره پی‌آمدهای اعمال سیاستی مشخص؛ می‌تواند مصداق «چندرسانه‌ای سیاستی» باشد.


دریافت متن کامل